W biznesie pewni są ludzie – kultura przywództwa według Stada Poland
Wciąż utrzymujące się megatrendy – dynamiczność i niepewność – stały się obecnie kluczowym aspektem prowadzenia biznesu, który wymaga zdecydowanych działań i szybkich, a zarazem racjonalnych i popartych danymi decyzji. Współczesny lider stoi przed wieloma wyzwaniami. Należą do nich nie tylko nieustanne zarządzanie zmianą, ale również tworzenie środowiska, które sprzyja zaangażowaniu i motywuje pracowników do wzrostu oraz współodpowiedzialności za rozwój organizacji.
Ostatnie lata, naznaczone dużą dozą niepewności, wymagają od organizacji i ich liderów sporej elastyczności i zmian w podejściu do biznesu. Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie sektory gospodarki, w tym branżę farmaceutyczną. Krajowy rynek farmaceutyczny jest największym w Europie Środkowej, mimo to zerwanie i spowolnienie łańcuchów dostaw, obostrzenia produkcyjne czy zaostrzenie procedur sanitarnych doprowadziły do jego rekordowo niskiego wzrostu na poziomie poniżej 2 proc. w 2020 roku.[1] Niepewna dynamika gospodarki premiuje zatem organizacje, które w swoje DNA wpisały zwinność. Jedną z nich jest STADA Poland, która w czasie pandemii COVID-19 przeorganizowała swoją działalność, dokonała znaczących akwizycji, a w efekcie niemal potroiła swoje przychody.
Tym, co napędza, a zarazem zapewnia efektywne funkcjonowanie podmiotów w obecnym otoczeniu rynkowym, jest kultura budowana w oparciu o silny leadership. Organizacje oparte na przywództwie zyskują w pracownikach swoich ambasadorów, czyli ludzi zaangażowanych w szeroko pojęte cele firmy, chcących rozwijać się w ramach jej struktur oraz gotowych sprostać wielu wyzwaniom, by wspólnie odnosić rynkowe sukcesy. Ponadto, kultura przywództwa odpowiada za wzrost organizacji poprzez nieustanne włączanie pracowników w zmiany, motywowanie ich do samorealizacji oraz podejmowania wyzwań i brania odpowiedzialności za napotykane przeszkody. Eksperci dowodzą, że już przy 5 proc. wzroście indeksu zaangażowania pracowników zysk firmy podnosi się o prawie 1 proc. Zadowoleni pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni oraz mniej rotują[2].
– Rolą lidera jest budowanie środowiska pracy, w którym ludzie chcą i mogą rozwijać organizację, realizując przy tym cele biznesowe, ale i własne plany samorozwoju. Dla mnie w biznesie najważniejsi są ludzie. Stawiam przed nimi wyzwania, ale przede wszystkim daję przestrzeń, by mogli popełnić błędy i znaleźć swoją drogę do osiągnięcia zamierzonego celu. Przy tym ważne jest jednak wsparcie, obserwacja i feedback, który zainspiruje ich do podejmowania kolejnych działań – mówi Paulina Romaniszyn, dyrektor generalna STADA Poland.
Przywództwo wpływa na kulturę całej firmy, a ona determinuje postawę pracowników. Ich zaangażowanie ma znaczące przełożenie na wyniki finansowe, a także konsoliduje zespoły, zachęca do większej kreatywności oraz aktywnego włączenia się w optymalizację procesów wewnątrz firmy, a także w kontakcie z klientami. To z kolei buduje w pracownikach każdego szczebla poczucie współodpowiedzialności za politykę i działania firmy, wzmacnia ich poczucie sprawczości i gotowość na eksperymenty. Stając się właścicielami procesów i inicjatorami rozwiązań, nie tylko rozwijają swoje kompetencje, ale również mają większą satysfakcję z wykonywanej pracy, a to z kolei zwrotnie wpływa na jeszcze wyższy poziom zaangażowania i zapobiega wypaleniu. Pełen entuzjazmu i nastawiony na cele zespół, który w codziennej pracy rozwija poczucie ownershipu i przejawia inicjatywę, przekłada się bezpośrednio na zwinność i zdolność adaptacji całej organizacji, a także podnosi jej odporność wobec wyzwań mocno niestabilnej światowej sytuacji ekonomiczno-społecznej. Przedsiębiorstwa cieszące się wysoką motywacją zatrudnionych osiągają lepsze rezultaty od konkurencji, a ich efektywność może być nawet dwukrotnie wyższa.[3]
Zależność między kulturą a zaangażowaniem znajduje odzwierciedlenie w strukturach STADA Poland, w której wydajność napędzają unikalne wartości w myśl „People&Culture”. Zgodnie z misją STADA, jaką jest troska o zdrowie ludzi, STADA Poland stawia ich również w centrum działań biznesowych, zyskując tym samym przewagę w branży. Odejście od koncepcji HR typu „zarządzanie zasobami ludzkimi” na rzecz wspierania pracowników w świadomym zrozumieniu i identyfikacji z filozofią organizacji wiąże się równocześnie z budowaniem społeczności lojalnych ambasadorów. W STADA zasada integrowania zespołu wokół kluczowych dla organizacji idei to podstawa misji, dlatego obok Agility, Entrepreneurship i Integrity – wartości wpisanych na stałe w tożsamość firmy – stawia również One Stada. To idea nadająca szczególne znaczenie myśleniu systemowemu, która podkreśla bezpośredni wpływ synergii działań całego zespołu, jak i pojedynczych jednostek na sukces firmy. Takie zarządzanie umożliwia kultura oparta na silnym przywództwie, szczerej komunikacji oraz możliwości bycia sobą.
– Integracja pracowników w jeden zgrany zespół była dla mnie priorytetem, ponieważ wzajemne czerpanie ze swojej wiedzy, doświadczenia i potencjału pozwala osiągać znacznie lepsze rezultaty biznesowe. Jeśli zespół dobrze funkcjonuje dzieją się naprawdę wielkie rzeczy – każdy jest w stanie wykrzesać z siebie o wiele więcej niż działając w pojedynkę – podkreśla Paulina Romaniszyn, dyrektor generalna STADA Poland.
Pracodawcy, którzy potrafią zapewnić odpowiednią kulturę, a przy tym możliwość rozwoju, zyskują podwójnie – generują zyski oraz mają zmotywowany i stabilny zespół. Dlatego też wzrost i utrzymanie talentów stanowią fundament kultury organizacyjnej STADA. Firma w czasie pandemii skoncentrowała się na stworzeniu silnej kadry, aby następnie efektywnie wzmacniać jej potencjał w ramach wewnętrznych szkoleń i warsztatów. Z sukcesem wdrożyła m. in. autorski projekt Akademii Trenerów Wewnętrznych, który zapewnił przestrzeń do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem pomiędzy pracownikami. Ponad 20 szkoleń o szerokiej tematyce poprowadziło 11 trenerów, a w spotkaniach wzięło udział blisko 280 zatrudnionych. Inwestycja w zawodowy i osobisty rozwój pracowników umożliwia stworzenie kultury opartej na przywództwie, która niesie wymierne korzyści zarówno dla firmy, jak i jej pracujących w niej ludzi.
– W STADA jesteśmy przekonani, że droga do skutecznego przywództwa wiedzie poprzez integrację opartą na relacjach międzyludzkich i zapewnieniu bezpiecznej przestrzeni do podejmowania działań i popełniania błędów. Kultura oparta na przywództwie pozwala wprowadzać nam różnorodne zmiany, ale przede wszystkim rozwija największy kapitał naszej organizacji, czyli pracujących w niej ludzi. Wiem, że z takim zespołem na pokładzie możemy z odwagą i ambicją sięgać po więcej. W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyliśmy naszą zyskowność dwukrotnie, a obecnie dążymy do tego, aby poprawić ją przynajmniej cztery razy do końca 2027 roku, nie licząc akwizycji – podsumowuje Paulina Romaniszyn.
[1] Dane MarketHub, Analiza rynku farmaceutycznego w Polsce - Markethub.pl.
[2] Raport EY: Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy | EY Polska
[3] Raport Instytutu Gallupa: State of the Global Workplace
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.