Komunikaty PR

Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!

2024-10-18  |  09:00
Biuro prasowe

Eksperci od dawna dyskutują o potrzebie wprowadzania ekologicznych rozwiązań w infrastrukturze sportowej oraz o wyzwaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem. W centrum uwagi znajdują się nie tylko aspekty związane z ograniczaniem emisji CO₂, ale również korzyści ekonomiczne wynikające z modernizacji obiektów sportowych.

Obecne, globalne trendy w sporcie mówią o konieczności przekształcania obiektów sportowych w bardziej zrównoważone. Specjaliści uważają, że nowoczesny sport nie może funkcjonować w oderwaniu od ekologii. Zwraca na to uwagę między innymi Rafał Bała, dziennikarz Polskiego Radia. – To dzisiaj absolutna konieczność.  Musimy unikać sytuacji z igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, gdzie w pełni sztuczny śnieg wymagał ogromnych nakładów energetycznych, co przeczyło idei zrównoważonego rozwoju, mimo oficjalnych zapewnień organizatorów o ekologicznym charakterze igrzysk.

Ekologiczne wyzwania w Centralnym Ośrodku Sportu

Proponowane zmiany w największym stopniu powinny dotykać tych obiektów, które znajdują się na cennych, przyrodniczych terenach – na przykład w górach nad morzem czy w lasach. W ocenie Janusza Samela, dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu (COS), który zarządza ośmioma ośrodkami sportowymi zlokalizowanymi właśnie w takich miejscach, ich położenie dodatkowo obliguje do prowadzenia inwestycji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zielona energia to nasz priorytet. Modernizujemy nasze obiekty, wymieniając systemy grzewcze na pompy ciepła, instalując panele fotowoltaiczne i energooszczędne oświetlenie – wyjaśnia Samel. Jednak przyznał, że przejście w pełni na zieloną energię w dużych obiektach sportowych jest wyzwaniem, ze względu na specyfikę budynków kubaturowych, które wymagają dużych nakładów energetycznych.

Samel dodał, że sportowcy korzystający z COS coraz częściej interesują się rozwiązaniami ekologicznymi, pytając o stacje ładowania dla samochodów elektrycznych, co jest dowodem na rosnącą świadomość ekologiczną wśród sportowców. Niemniej jednak, jak podkreślił, sport zawodowy często wymaga kompromisów – profesjonalne obiekty muszą oferować najwyższy standard, co nie zawsze idzie w parze z ideą zielonej energii.  – Nie zawsze możemy pogodzić te dwa światy – sport profesjonalny i ekologię, ale staramy się szukać równowagi – podkreślił

Zielona energia w prawie i wyzwania inwestycyjne

Aktualne przepisy dotyczące ekologii – zarówno te w Polsce, jak i Europie są bardzo restrykcyjne, co zmusza inwestorów do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Samo ustawodawstwo to jednak za mało. Jak twierdzi Bartosz Ulczycki, adwokat z firmy prawniczej DGTL, specjalizujący się w kwestiach prawnych związanych z prawem sportowym, wciąż brakuje odpowiedniej edukacji i zachęt, które mogłyby ułatwić firmom wprowadzanie ekologicznych rozwiązań.

Musimy zadać sobie pytanie: czy lepiej jest zmuszać, czy zachęcać? Regulacje europejskie wymuszają na nas pewne działania poprzez podatki i kary, ale moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest edukacja i promocja ekologicznych inicjatyw – powiedział Ulczycki. Zaznaczył również, że inwestycje w zieloną energię, takie jak instalacje fotowoltaiczne na stadionach czy ośrodkach sportowych, są długoterminowo opłacalne, ale początkowe koszty mogą być wysokie. Ulczycki podał przykład klubu piłkarskiego Forest Green Rovers z Anglii, który stał się wzorem ekologicznej infrastruktury sportowej, zyskując dzięki temu sponsorów zainteresowanych wspieraniem zrównoważonego rozwoju.

Akademia Tenisowa Kozerki – przykład w zgodzie z ekologią

Sukcesów pozytywnego mariażu dużych obiektów sportowych z ekologią nie trzeba szukać za granicą. Nad Wisłą przykładem podążania za trendem zrównoważonego rozwoju jest Akademia Tenisowa Tenis Kozerki. Obiekt ten położony jest na dziewięciu hektarach i obejmuje korty tenisowe, baseny, sale gimnastyczne i obiekty hotelowe. Jak przyznał Jarosław Lewandowski, pomysłodawca i realizator projektu,  już na etapie planowania tej inwestycji uwzględniano aspekty ekologiczne, takie jak odpowiednie usytuowanie obiektów pod kątem instalacji fotowoltaicznych. – Nasza działalność to przykład, że nawet prywatny inwestor może myśleć ekologicznie i wdrażać zieloną energię. Nasze baseny są ogrzewane za pomocą pomp ciepła, a planujemy także montaż paneli fotowoltaicznych”.

Mimo to, jak zaznaczył, zmieniające się przepisy i problemy infrastrukturalne często hamują ekologiczne inicjatywy.  – Musieliśmy wstrzymać montaż fotowoltaiki, gdyż niekorzystne zmiany w przepisach dotyczących prosumentów oraz problemy z sieciami elektroenergetycznymi zniechęciły nas do podjęcia inwestycji” – dodał.

Lewandowski zwrócił również uwagę na koszty związane z utrzymaniem dużych obiektów sportowych. – Koszty energii są ogromne, rocznie wydajemy blisko milion złotych na media. Dlatego każdy krok w kierunku zmniejszenia zużycia energii ma znaczenie – podkreślił.

Technologie przyszłości i wyzwania infrastrukturalne

Okazuje się, o czym wiele osób zapomina, że zielona energia to przyszłość nie tylko dla obiektów sportowych, ale również dla całej gospodarki. Z takim podejściem zgadza się Jarosław Fabiański z firmy Direct4Energy, zajmującej się m.in. doradztwem energetycznym. – Inwestowanie w odnawialne źródła energii jest nie tylko koniecznością, ale i korzyścią dla środowiska oraz budżetów inwestorów – wyjaśniał. Wspomniał także o innowacyjnych rozwiązaniach, takich jak małe turbiny wiatrowe czy magazyny energii, które mogą pomóc w stabilizacji produkcji energii odnawialnej.

Fabiański zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie firm inwestowaniem w zieloną energię, ale podkreślił, że kluczową rolę odgrywają tu fundusze oraz odpowiednie planowanie. – Coraz więcej firm zwraca się do nas z prośbą o doradztwo w zakresie modernizacji obiektów i przejścia na zieloną energię. Oferujemy rozwiązania, które pozwalają na długoterminowe oszczędności, nawet jeśli początkowe nakłady są wyższe – zaznaczył.

Edukacja kluczem do sukcesu

Ważną rolę w procesie wsparcia promocji zrównoważonego rozwoju w obszarze infrastruktury sportowej odgrywa edukacja. Bartosz Ulczycki z DGTL podkreśla, że mimo rosnących regulacji prawnych, to właśnie edukacja może być kluczem do skutecznej transformacji. Edukacja jest najważniejsza. Powinniśmy uczyć o zrównoważonym rozwoju już na poziomie szkół podstawowych i w klubach sportowych. To młode pokolenie będzie odpowiedzialne za przyszłość naszej planety – mówił Ulczycki.

Według Janusza Samel potrzebna jest pomoc sportowców w tym zakresie, którzy mogą odegrać kluczową rolę jako ambasadorzy zielonej energii. – Wielu naszych zawodników to osoby o wysokiej świadomości ekologicznej. Przyjeżdżają do ośrodków COS elektrycznymi samochodami i pytają o ekologiczne rozwiązania. Mogą stać się ambasadorami tej idei, promując ją na arenie międzynarodowej – podkreślił.

Zrównoważony rozwój to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność. Coraz więcej obiektów sportowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych, wprowadza ekologiczne rozwiązania, które pomagają ograniczać emisję CO₂ i generować oszczędności. Przyszłość sportu będzie zależeć od skutecznego połączenia wymogów ekologicznych z profesjonalizmem infrastruktury sportowej. Wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań może stać się kluczem do sukcesu, zarówno w aspekcie ekologicznym, jak i ekonomicznym.

Eksperci wystąpili w debacie „Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości” podczas Europejskiego Forum Regionalnego Sportu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open Biuro prasowe
2024-10-07 | 14:00

Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open

Austriacka firma waterdrop® rozpoczyna wieloletnie partnerstwo z Australian Open. Jako oficjalny partner, firma dostarczy butelki wielokrotnego użytku ze stali nierdzewnej zawodnikom, ich
Sport 46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa
2024-09-05 | 15:15

46 proc. badanych pijących min. 10 szklanek wody dziennie jest szczęśliwa

Badania amerykańskich naukowców pokazują, że osoby pijące więcej wody częściej deklarują, że są szczęśliwe. Jednocześnie co trzeci respondent przyznaje, że regularne
Sport Jak wrócić do formy po wakacjach?
2024-08-27 | 13:00

Jak wrócić do formy po wakacjach?

Wakacje, na które zawsze czekamy z utęsknieniem powoli dobiegają końca. Okres letni to czas relaksu, odpoczynku i często “rozluźnienia” naszych zwyczajów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Ochrona środowiska

Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii

Mimo że magazyny energii potaniały w ciągu ostatniego roku aż czterokrotnie, to przedsiębiorcy wciąż są przekonani, że to bardzo kosztowna inwestycja. Eksperci podkreślają, że przy dobrej optymalizacji produkcji i zużycia energii zwrot z takiej inwestycji można osiągnąć już w ciągu dwóch lat od instalacji. Prognozowanie szczytowej produkcji i zużycia ułatwiane jest przez narzędzia sztucznej inteligencji. Inwestowanie w zieloną energię stanie się w najbliższych latach dla dużych przedsiębiorców koniecznością, ściśle związaną z wdrażaniem unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.

DlaWas.info

Firma

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspomaga pracę firm. Nie zawsze jest to bezpieczne

Adaptacja rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji w firmach jest coraz większa, ale przedsiębiorstwa muszą przyłożyć większą wagę do jej wykorzystywania w sposób świadomy i bezpieczny. – Dość powszechnym zjawiskiem w korporacjach jest obecnie tzw. Shadow AI, czyli wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji i narzędzi zewnętrznych dostawców do wspomagania pracy. Natomiast często odbywa się to bez wiedzy i świadomości działu IT – mówi Przemysław Biel z Synology Poland. To powoduje, że pracownicy często nieświadomie wysyłają prywatne dane firmy do zewnętrznego podmiotu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.