Doskonale warunki na narty w Szczyrku. Narciarze tłumnie odwiedzają Beskid Sport Arenę!
W poprzednim sezonie (2023/2024) ośrodek Beskid Sport Arena otwarł się już 2 grudnia, natomiast w tym roku trzeba było poczekać trochę dłużej. Wszystko jednak wskazuje na to, że zima zawitała do Beskidu Śląskiego na dobre. Niskie temperatury pomagają w utrzymaniu pokrywy śnieżnej, co cieszy nie tylko dzieci, ale i miłośników sportów zimowych w każdym wieku i na każdym etapie wtajemniczenia.
W tym sezonie Beskid Sport Arena rozpoczął naśnieżanie po 20 listopada. Za ośnieżenie tras odpowiada system marki Supersnow, której urządzenia naśnieżające są stosowane w ośrodkach narciarskich w ponad 30 krajach w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Na stronie internetowej BSA można przeczytać, że w skład systemu naśnieżania stosowanego w ośrodku wchodzą armatki śnieżne typu automatic 700 (40 sztuk), armatki śnieżne typu automatic 900 (2 sztuki) oraz 2 zbiorniki wodne o łącznej pojemności ok. 11 tys. m3.
„Wyśmienity warun” w Szczyrku, czyli jak ośrodki narciarskie robią śnieg
Szczyrk to znany górski kurort, które przyciąga amatorów sportów zimowych z całej Polski. Miasto położone jest w paśmie Beskidu Śląskiego, u stóp Skrzycznego (1257 m n.p.m.), Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) oraz Klimczoka (1117 m n.p.m.). Nie brakuje tutaj zatem stoków i wyciągów, na których można wypróbować swoje umiejętności w jeździe na nartach czy snowboardzie. Dostępne są trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności, a także trasy biegowe i skiturowe. Jednak zanim zima rozkręci się na dobre, Beskid Sport Arena i inne szczyrkowskie stacje narciarskie muszą uruchomić system naśnieżania.
Do uruchomienia produkcji śniegu technicznego (zwanego potocznie sztucznym) muszą być spełnione ściśle określone warunki. Temperatura powietrza powinna utrzymywać się przynajmniej na poziomie -20°C (optymalnie -8°C), zaś wilgotność powinna być jak najniższa. Przy bardzo niskiej wilgotności temperatura może wzrosnąć nawet do +1°C. Śnieg techniczny topi się wolniej niż prawdziwy ze względu na większą zawartość wody (podczas gdy 1m3 puchu może ważyć ok. 400 kg, taka sama ilość śniegu sztucznego waży 800 kg). Obecnie sztuczne naśnieżanie za pomocą lanc i armatek śnieżnych jest niezbędne, zwłaszcza w przypadku ośrodków zlokalizowanych w niskich pasmach górskich, w których panują łagodniejsze warunki pogodowe.
Moda na sztruks. Krótko o ratrakowaniu
Nic tak nie cieszy miłośników szusowania, jak widok świeżo przygotowanej trasy, na której wyrzeźbiono charakterystyczne rowki. Dla wielu osób tak zwany sztruks lub wafel jest synonimem dobrych warunków do jazdy, choć oczywiście są narciarze, którzy wolą jeździć po gładkim stoku. W każdym razie za utrzymanie tras w ośrodku Beskid Sport Arena odpowiada flota ratraków znanego niemieckiego producenta Kässbohrer Geländefahrzeug AG. Jak czytamy na stronie internetowej beskidsportarena.pl, BSA dysponuje trzema ratrakami: PistenBully 100, PistenBully 400 i PistenBully 600W (ratrak windowy z liną). Pojazdy dbają o przygotowanie czterech tras dostępnych w ośrodku:
- niebieskiej przeznaczonej do nauki jazdy na nartach i snowboardzie,
- niebieskiej o długości 1200 metrów z tunelem pod trasą czarną,
- czerwonej o długości 1000 metrów i maksymalnym nachyleniu 38%,
- czarnej o długości 800 metrów i maksymalnym nachyleniu 45%.
Beskid Sport Arena przyciąga dobrymi warunkami i nie tylko
Tłumy narciarzy i snowboardzistów z całej Polski przyjeżdżają do Szczyrku m.in. ze względu na ciekawe trasy i zmodernizowaną w ostatnich latach infrastrukturę. Beskid Sport Arena dysponuje trzema wyciągami, w tym 6-osobową koleją kanapową z osłonami przeciwwiatrowymi. Ponadto ośrodek jest wyposażony w instalację oświetleniową, która pozwala na szusowanie także po zachodzie słońca. W BSA działa również szkoła narciarska z licencją SITN PZN oraz przedszkole narciarskie dla dzieci w wieku 3-5 lat. Na terenie ośrodka funkcjonuje wypożyczalnia i serwis sprzętu zimowego. Ośrodek oferuje również darmowy parking i szeroką ofertę usług gastronomicznych. Cennik karnetów można sprawdzić na stronie internetowej: https://beskidsportarena.pl.
Źródło informacji: Beskid Sport Arena
Znamy datę Rosa Challenge Tour 2025
Zielona Infrastruktura Sportowa Przyszłości – nie moda tylko konieczność!
Waterdrop® oficjalnym partnerem Australian Open
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.