Zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zakłada, że zakaz nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, niedziela handlowa w tym roku wypada w wigilie - 24 grudnia. Rząd zaproponował, aby przenieść ją na 10 grudnia. Propozycja nie została przyjęta.
Rządowy projekt o zmianie tej ustawy został zgłoszony o wiele za późno, aby firmy handlowe mogły w normalnym trybie zaplanować zmiany w organizacji pracy. Projekt rządowy regulujący tryb pracy handlu w grudniowe niedziele 2023 powinien być procedowany już wiosną br. Dokonanie zmian organizacyjnych na półtora tygodnia przed wyznaczoną ustawą datą stanowi możliwy do uniknięcia, dodatkowy wysiłek organizacyjny, w wielu wypadkach podnoszący też koszty związane z organizacją handlu 10 grudnia. – twierdzi Witold Michałek wiceprezes BCC, ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu, minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Przegłosowano natomiast projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni, która zakłada m.in. wprowadzenie do ustawy przepisu mówiącego, że jeśli niedziela przypada 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu a handlowe mają być dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.
Należy wyrazić oczekiwanie, że zmiana ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nie poprzestanie na tym i w najbliższym okresie nastąpi dalsza korekta zmierzająca w kierunku ustanowienia co najmniej 2 niedziel handlowych każdego miesiąca. Strona pracodawców dopuszcza możliwość zmiany warunków pracy personelu placówek handlowych w robocze niedziele, czyli wyższego wynagrodzenia oraz dodatkowej zgody pracownika, przy zachowaniu zasady, że każdego miesiąca powinien mieć co najmniej 2 wolne niedziele. – podsumowuje ekspert BCC.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renta Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl
Witold Michałek: witold.michalek@bcc.org.pl
fot. Markus Spiske

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.