Zmiany dla właścicieli urządzeń grzewczych dają o sobie znać w Nowym Roku.
Mimo, że sezon grzewczy w pełni, samorządy stale pracują nad nowymi rozwiązaniami, którym przyświeca cel zapewnienia obywatelom lepszej jakości powietrza przy zachowaniu ekologicznych norm narzuconych przez Unię Europejską. Od Nowego Roku obowiązują nowe zasady ogrzewania w kilku województwach i miastach
Od 1 stycznia 2023 w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim wchodzi w życie zakaz eksploatacji miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (kominków i kóz), które nie spełniają wymogów Ekoprojektu. Dotyczy on również miast: Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. W województwie małopolskim taki zakaz miał wejść też od 1 stycznia 2023, lecz został przesunięty na maj 2024.
- Dodatkowo na Mazowszu od Nowego Roku w nowo budowanych budynkach (głównie osiedla mieszkaniowe), mających dostęp do sieci ciepłowniczej, będzie obowiązywał zakaz eksploatacji urządzeń grzewczych na paliwo stałe, czyli na węgiel, który jest paliwem kopalnym, ale niestety również na drewno, zaliczające się przecież do odnawialnych źródeł energii - mówi Wojciech Perek, grupa Drewno Pozytywna Energia.
Kolejne, nowe rozporządzenie dotyczy mieszkańców 7 małopolskich gmin: Skawiny, Krzeszowic, Oświęcimia, Nowego Targu, Niepołomic, Rabki-Zdrój i Czarnego Dunajca, którzy po 1 stycznia 2023 będą mogli zamontować kominek lub piec wolnostojący. Warunkiem zainstalowania takiego urządzenia jest zamknięta komora spalania oraz wyposażenie w urządzenie do automatycznej kontroli przebiegu procesu spalania poprzez regulację dopływu powietrza na podstawie pomiaru temperatury spalin (sterownik).
- W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych zmian, które mamy nadzieję, że tym razem uwzględnią fakt, że biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. W związku z trudną sytuacją na rynku paliw wiele samorządów na bieżąco prowadzi prace nad złagodzeniem przepisów antysmogowych, a w szczególności nad zniesieniem zakazów i ograniczeń dla nowoczesnych urządzeń na drewno i pellet. Małopolska, Mazowsze i 7 wspomnianych wcześniej małopolskich gmin pracuje nad naszymi petycjami w tej sprawie – podsumowuje Wojciech Perek.
W większości województw w roku 2023 będą prowadzone prace nad aktualizacją lokalnych Programów Ochrony Powietrza. Dotychczas przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały wyraźny sprzeciw wobec zakazów i ograniczeń eksploatacji kominków, w których polscy obywatele palą OZE - drewnem kawałkowym.
Kontakt dla mediów:
Inga Ryfka
Senior Account Manager
i.ryfka@agencjafaceit.pl
790 393 471

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.