Komunikaty PR

Zmiany na rynku biurowym. Jaki jest ich kierunek?

2020-06-24  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

Najnowsze prognozy są jednoznaczne – zapotrzebowanie na biura elastyczne będzie rosło dynamicznie. Firmy potrzebują alternatyw dopasowanych do potrzeb. Należący do grupy Echo Investment operator CitySpace zapewnia, że elastyczne rozwiązania spełnią wszystkie ich oczekiwania.

Analizy międzynarodowej firmy doradczej CBRE wskazują na duże zmiany, jakie czekają rynek biurowy w Polsce, który będzie musiał dostosować się do nowych oczekiwań firm. Wiele z nich zgłasza potrzebę szybkiego powrotu do biur ze względu na trudności, z jakimi spotkały się podczas przedłużającego się okresu pracy zdalnej. – Większa świadomość o pracy zdalnej po okresie izolacji społecznej może w długim okresie przyczynić się do wzrostu zainteresowania biurami elastycznymi – przewiduje Konrad Szaruga z CBRE.

Rosnące zapotrzebowanie na biura elastyczne wynika z pięciu głównych przyczyn. Po pierwsze firmy nie chcą  wiązać się umowami na długi okres, dając sobie większe możliwości działania. Po drugie chcą skoncentrtować się stricte na pracy, a bieżącą obługę biura (np. sprzątanie i wyposażenie) powierzyć operatorowi. Po trzecie bardzo atrakcyjny staje się system łączący pracę z biura z pracą zdalną, do czego biura elastyczne nadają się wręcz idealnie. Po czwarte więcej firm będzie rozmieszczać zespoły lub oddziały w kilku mniejszych lokalizacjach zamiast w jednym dużym biurze. Piąty powód to optymalizacja kosztów wynikająca z tego, że niektóre pomieszczenia wynajmuje się tylko wtedy, kiedy są potrzebne (np. sale konferencyjne), a w części kosztów (m.in. recepcja, wyposażenie kuchni, sprzątanie) partycypują wszystkie firmy obecne w centrum biurowym.

 

Wielofunkcyjność daje duże możliwości

Firmy chcą być bardziej mobilne, pracować w modelu łączącym pracę biurową i zdalną, a w związku z tym rozpraszać struktury, aby zwiększać efektywność operacyjną oraz zabezpieczać ryzyko. Wielofunkcyjne centra biurowe, ulokowane w najważniejszych miastach przez jednego operatora, mogą znacznie ułatwić przeprowadzenie tego procesu.

Jest to możliwe dzięki dostępowi do prywatnych biur różnej wielkości, powierzchni typu open space, sal konferencyjnych i tzw. hot desków do wynajęcia w dowolnych konfiguracjach i do dopasowania w zależności od potrzeb oraz możliwości skorzystania z wielu dodatkowych usług. Wszystko to rozliczane jedną fakturą – prosto i przejrzyście – zaznacza Jarosław Bator, dyrektor zarządzający CitySpace – operatora z grupy Echo Investment, który dysponuje 10 centrami biurowymi w 5 miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Katowicach. W nowych warunkach dużą rolę mogą odegrać centra z elastycznymi, bezpiecznymi przestrzeniami dla jednej lub kilku osób, które znajdują się np. w CitySpace Plac Unii Warszawa i CitySpace Rondo 1 Warszawa. – Możliwość wyboru miejsca w granicach jednego miasta to wyznacznik elastyczności, który sprzyja nowemu modelowi pracy. Prawie 70% elastycznej powierzchni biurowej jest ulokowana w Warszawie, ale z pewnością operatorzy będą teraz dynamicznie rozwijali działalność także w innych miastach Polski – przewiduje Renata Hartle, menedżer ds. strategii flex office i rozwiązań technologicznych w Colliers International. 

Biura elastyczne mają do zaoferowania o wiele więcej: elastyczne warunki umowy najmu czy kompletne wyposażenie i umeblowanie prywatnych biur oraz przestrzeni wspólnej. Dużym udogodnieniem jest również serwis, uwzględniający opiekę managera i recepcji, wsparcie IT, dostęp do urządzeń biurowych i infrastruktury technicznej czy serwis sprzątający. Dzięki temu, firmy mogą w pełni skoncentrować się na działalności operacyjnej.

 

Nowe możliwości i większa elastyczność

Ważnymi elementami są także biura wirtualne, pozwalające zarejestrować działalność pod prestiżowym adresem, oraz tzw. day office do wynajęcia na bardzo krótki termin, np. tylko na kilka dni w tygodniu. – Z łączonego trybu pracy z pewnością zacznie korzystać więcej firm, szczególnie tych mniejszych, a także większa liczba działalności jednoosobowych i przedstawicieli wolnych zawodów. To przede wszystkim z myślą o nich wprowadziliśmy na rynek tę nowość – tłumaczy Magdalena Śnieżek, regional manager Poland South w CitySpace.

Przedstawiciele jednego z największych operatorów w Polsce zapewniają, że centra biur elastycznych są gotowe na zaspokojenie rosnącego popytu i na wprowadzenie kolejnych rozwiązań, jeżeli pojawi się taka konieczność. – Jesteśmy po to, by umożliwić firmom i ich pracownikom rozwój w nowych warunkach. Nasze biura są w pełni przygotowane na nowe potrzeby rynku – podsumowuje Jarosław Bator, dyrektor zarządzający CitySpace.

https://cityspace.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit Biuro prasowe
2024-09-27 | 11:00

Wola Gabriela w Warszawie – realizacja przy wykorzystaniu materiałów Dryvit

Warszawa, 27 września 2024 r. – Inwestycję mieszkaniową Wola Gabriela, zrealizowaną przez Sokratesa Development przy ul. Kacpra Karlińskiego 4 na warszawskiej Nowej Woli (Odolanach),
Nieruchomości Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?
2024-09-27 | 11:00

Ile pieniędzy wydajemy na zakup nowego mieszkania?

W największych miastach nowe mieszkania są bardzo drogie, ale to nie tych najtańszych deweloperzy sprzedali w tym roku najwięcej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile ich klienci
Nieruchomości Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów
2024-09-27 | 10:00

Posadzki żywiczne Flowcrete LE – rozwiązania do „zielonych” magazynów

Według Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych na koniec czerwca 2024 roku rynek nowoczesnych powierzchni magazynowo-przemysłowych w Polsce wynosił ponad 33,5 miliona m kw. Jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.