Znamy najbardziej niezawodną markę wg J.D. Power. 9. zwycięstwo w ciągu 10 lat
Amerykańska firma analityczna J.D. Power jak co roku przedstawiła swój słynny ranking niezawodności samochodów. Zwycięzcą J.D. Power 2021 U.S. Vehicle Dependability Study okazał się japoński Lexus, który regularnie bryluje w tego typu zestawieniach. Ciekawostką jest też najbardziej niezawodny model w tegorocznej edycji badania.
Kolejne zwycięstwo Lexusa i wyróżnienie dla Porsche 911
Z rezultatem tylko 81 problemów na 100 samochodów Lexus uplasował się na najwyższym miejscu wśród wszystkich marek motoryzacyjnych, które ujęto w badaniu. Dało mu to naturalnie również pierwszą lokatę wśród producentów klasy premium. To już 9. raz w ciągu ostatnich 10 edycji U.S. Vehicle Dependability Study, kiedy Lexus wygrywa w zestawieniu. Badanie mierzy liczbę problemów zgłaszanych przez użytkowników danego modelu w trzecim roku jego posiadania.
Druga lokata przypadła Porsche, w przypadku którego wskaźnik niezawodności wyniósł 86. Niemiecka marka przegrała z Lexusem, ale jej fanów i przedstawicieli z pewnością pocieszy fakt, że model 911 okazał się najbardziej niezawodnym samochodem w tegorocznej odsłonie badania. To już drugi raz w ciągu ostatnich trzech lat, kiedy słynne sportowe auto z Niemiec zdobywa to wyróżnienie. Pod tym względem Porsche również rywalizuje z Lexusem. W ubiegłym rok ten tytuł zdobył model ES. Sedan Lexusa osiągnął wtedy wynik 52, przez co zyskał miano najbardziej niezawodnego samochodu w ponad 30-letniej historii amerykańskiego badania.
Lexus i Toyota brylują w segmentach
Oprócz zwycięstwa w całym rankingu, Lexusowi przyznano również nagrody w wybranych segmentach. Sedan ES zwyciężył w kategorii Compact Premium Car. Natomiast oparty na ramie Lexus GX zdobył najwyższe miejsce w segmencie Midsize Premium SUV. W tej drugiej kategorii trzecie miejsce zajął też model RX. Wysokie miejsce przypadło również mniejszemu Lexusowi NX, który okazał się drugim najbardziej niezawodnym autem w segmencie kompaktowych SUV-ów klasy premium.
Bardzo dobre wyniki osiągnęła związana z Lexusem Toyota. Japońska marka zajęła czwarte miejsce w całym badaniu (drugie wśród marek popularnych), a cztery modele z jej znaczkiem okazały się najlepsze w swoich segmentach. Sedan Avalon zwyciężył w kategorii Large Car, Toyota Sienna okazała się najbardziej niezawodnym minivanem, a Tundra wygrała w segmencie Large Light Duty Pickup. Do tego należy dodać miejsca na podium modeli Prius, Corolla, RAV4 oraz Highlander w odpowiadających im segmentach.
Samochody coraz mniej awaryjne
Przedstawiciele J.D. Power zwracają uwagę na rosnącą niezawodność współczesnych samochodów. W tym roku średnia dla rynku motoryzacyjnego wyniosła 121 problemów na 100 aut, co jest najlepszym wynikiem w historii badania i poprawą o 10% względem ubiegłego roku.
Ranking 2021 U.S. Vehicle Dependability Study bazował na informacjach zebranych od ponad 33 tys. właścicieli samochodów z roku modelowego 2018. Analitycy sprawdzali awaryjność samochodów mając na uwadze osiem kategorii: ogrzewanie/wentylacja/klimatyzacja, fotele, wnętrze, system audio/komunikacja/rozrywka/nawigacja, funkcje/przełączniki/wyświetlacze, nadwozie, silnik/skrzynia biegów i wrażenia z jazdy.
![Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL] Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/703287956/depositphotos-386621210-l,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sytuacja na rynku samochodów w Polsce korzystna dla branży leasingu i MŚP [RAPORT EFL]

Wygraj przejazd supersamochodem na lotnisko! Easy Parking i Cylindersi zapraszają do konkursu

Polski rynek dóbr luksusowych rośnie, Mercedes odpowiada
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.