Zniesienie lockdownu, odrmożenie gospodarki i powrót do normalności
KLANG! Media
Prosta 68
00-838 Warszawa
m.marciniak|klangmedia.pl| |m.marciniak|klangmedia.pl
(+48) 510 029 844
https://klangmedia.pl
Maj to czas długo oczekiwanego zniesienia obostrzeń. Najbardziej skorzystają branże: gastronomiczna i turystyczna. Szacuje się, że podmioty z tych dziedzin zasiliły Krajowy Rejestr Dłużników odpowiednio o 10% i 26%. Stopniowe wychodzenie z lockdownu powinno przynieść wytchnienie przedsiębiorcom.
W maju stopniowo znoszone będą obostrzenia. Uczniowie zaczną wracać do szkół. Otwarte zostaną też restauracje, kina, muzea, hotele i galerie handlowe. To bardzo ważny krok dla polskiej gospodarki, która ucierpiała przez ponad roczny (choć z niewielkimi przerwami) lockdown.
-
Znoszenie lockdownu cieszy nie tylko dlatego, że spada liczba zakażeń, a rośnie ta zaszczepionych osób. To duża szansa dla gospodarki i mniejszych przedsiębiorców na powrót do normalności, a przede wszystkim - na odzyskanie źródeł dochodu - komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).
Straty, jakie przyniósł lockdown są naprawdę niepokojące. Od marca ubiegłego roku do końca lutego br. Krajowy Rejestr Dłużników odnotował wzrost podmiotów o 10,4% w branży gastronomicznej i o 26% w branży turystycznej.
Społeczeństwo nie może się doczekać powrotu do normalności. Głosy o potrzebie zniesieniu lockdownu pojawiały się już w styczniu. Na początku roku aż 56% ankietowanych deklarowało poparcie dla zniwelowania obostrzeń. Brak takiej decyzji skutkował otwieraniem się restauracji i hoteli wbrew decyzjom rządu. Przedsiębiorcy decydowali się na taki krok, bardziej obawiając się bankructwa, niż kontroli sanepidu.
Liczba zachorowań dopiero teraz pozwoliła na stopniowe znoszenie obostrzeń. W sieci można zaobserwować, że znaczna część społeczeństwa nie może się już doczekać wyjścia do ulubionej restauracji. Użytkownicy social mediów snują plany, które miejsce odwiedzić w pierwszej kolejności. Tak pozytywne reakcje z pewnością są nadzieją dla gastronomii, która czeka, by podnieść się po trudach lockdownu.
-
Wydaje się, że Polacy, stęsknieni na normalnością, chętniej będą korzystać z usług restauracji, hotelów czy kin. W tym celu można skorzystać z doraźnej formy dofinansowania, jaką są m.in. pożyczki. Należy jednak pamiętać, by dokładnie przemyśleć tę decyzję, np. zastanowić się jaka kwota będzie odpowiednia oraz sprawdzić pożyczkodawcę, by nie dać się oszukać. - radzi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).
Otwarte zostaną także hotele. Wiele osób oczekiwało otwarcia miejsc noclegowych już przed majówką, by móc cieszyć się długim weekendem. Pokój w hotelu będzie jednak można zarezerwować od 8 maja. Mimo wszystko jest to dobra wiadomość. Dla branży hotelowej oznacza to szansę na przetrwanie. Wcześniej niemalże połowa deklarowała, że jeśli lockdown potrwa do wakacji, to będą zmuszeni zamknąć działalność.
Zmiany dotyczą też otwarcia kin, teatrów i muzeów. Oprócz atrakcji dla miejscowych, ponowne otwarcie placówek kultury również może przyczynić się do rozwoju turystyki. Samo otwarcie hoteli na nic by się nie zdało, jeśli w czasie wyjazdu trzeba by siedzieć zamkniętym w pokoju. Uruchomienie instytucji kultury przyciągnie turystów, szczególnie do większych miast.
-
Jak pokazują dane, branża turystyczna to jedna z tych, które przez pandemię ucierpiały najbardziej - zarówno w skali kraju, jak i świata. Zniesienie restrykcji ma szansę stać się wytchnieniem dla przedsiębiorców. Dni stają się coraz cieplejsze, co z pewnością będzie sprzyjać wyjazdom. Znaczna część jest spragniona odpoczynku i turystycznych doznań. - mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.