Zrównoważony rozwój miast przyspieszy pozyskiwanie inwestycji
Tematem przewodnim wydarzenia jest zrównoważona przyszłość - jeden z najczęściej dyskutowanych trendów na świecie. W ciągu dwóch dni w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpi blisko 90 przedstawicieli biznesu, ekspertów, ekonomistów oraz samorządów, którzy będą prowadzić dyskusje w trzech obszarach – ludzie, biznes i technologie. W środę, prezydenci miast będą dyskutować o roli miast w pozyskiwaniu inwestycji.
Jakość życia
Z prowadzonych przez ABSL analiz wynika, że jakość życia – zarówno dobrostan pracowników jak i otoczenie, w którym żyjemy odgrywają rosnącą rolę przy pozyskiwaniu inwestycji w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu. Wśród kluczowych atutów z perspektywy inwestorów niezwykle ważna jest atrakcyjność miasta, przekładająca się na zdolność do przyciągania pracowników z kraju i świata. Raport roczny ABSL obejmujący ocenę czynników istotnych dla prowadzenia działalności biznesowej w poszczególnych miastach w Polsce wskazuje, że Trójmiasto obroniło pozycję lidera w kategorii percepcji jakości życia. W ciągu ostatnich pięciu lat w Trójmieście powstało najwięcej miejsc pracy w sektorze (14, 1 tys.). Na kolejnych miejscach znalazły się Warszawa i Poznań.
- Jeszcze nigdy świat tak dużo nie dyskutował na temat dobrostanu pracowników. Dlatego tematem strategicznym ABSL Summit 2021 jest szeroko rozumiany wellbeing w kontekście zrównoważonej przyszłości. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu 10 lat liczba zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu może się podwoić, motywacja pracowników będzie priorytetem, podobnie jak rozwój kompetencji przyszłości. Natomiast wysoka jakość życia oferowana przez miasta będzie zwiększała szanse na pozyskanie nowych inwestycji – podkreśla Piotr Dziwok, Prezes ABSL.
Zrównoważone miasta
Z danych raportu Strategic Foresight ABSL wynika, że wśród kryteriów warunkujących lokalizację nowych inwestycji są czynniki ESG obejmujące kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny. Razem z pakietem Fit for 55 oraz Zielonym Ładem będą w przyszłości stanowić mapę drogową dla rozwoju miast i regionów. Inwestorzy już dziś oczekują partnerstwa w realizacji swoich ambicji środowiskowych takich jak osiągnięcie neutralności klimatycznej, redukcja emisji CO2 czy przejście na odnawialne źródła energii. Jednocześnie wskazują na konieczność wdrażania polityk różnorodności i włączania.
- Zrównoważony rozwój jest integralną częścią tożsamości Pomorza. Stawiamy na odpowiedzialny rozwój gospodarczy z poszanowaniem charakterystycznej dla województwa pomorskiego różnorodności naturalnej, co przykładowo ma odzwierciedlenie w strukturze energii wytwarzanej w naszym regionie, ale także otwartości na inne kultury, ludzi i nowe rozwiązania. W ramach naszej polityki pragniemy dalej wspierać innowacje wzmacniające harmonię pomiędzy nowoczesnym biznesem, optymalnymi warunkami do życia i naszą tradycją społecznej solidarności - mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.
W raporcie Strategic Foresight zrównoważony rozwój jest szczególnie widoczny na poziomie dostępu do zielonych biur, e-mobilności oraz rosnącej świadomości w kwestiach związanych ze środowiskiem. Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL podkreśla – Kluczowe będą działania samorządów w kierunku zrównoważonych miast, tym bardziej, że pokolenie wchodzące na rynek pracy kładzie mocny nacisk na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz kwestie ESG. Wraz ze wzrostem ich znaczenia ważne jest, aby aktywnie promować zieloną gospodarkę w kontekście poprawy atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.