Życie i praca w Niemczech
Społeczeństwo niemieckie szybciej starzeje się, niż polskie, dlatego od kilku lat Niemcy borykają się z problemem pomocy seniorom. Wiele rodzin decyduje się na wynajęcie opiekunki jako lepsze rozwiązanie dla bliskich. Nie chcąc zmuszać rodziców bądź dziadków do przeprowadzenia się do domów spokojnej starości zatrudniają osoby, które pomagają seniorom w prostych czynnościach na co dzień.
Zatrudnienie
Spośród państw, do których emigruje najwięcej Polaków, na wysokiej pozycji od wielu lat utrzymują się Niemcy. Dobre warunki bytowe oraz niewielka odległość od ojczyzny sprzyjają osiedlaniu się tam osób, poszukujących dobrych zarobków i uczciwego zatrudnienia. Wiele osób – zarówno młodych, jak i w wieku średnim – decyduje się na wybór ścieżki kariery jako opiekun/opiekunka osób starszych. Dzięki odpowiednim firmom takim jak Centrum Językowe Konik, mogą pracować za granicą legalnie, a tym samym zdobywać cenne doświadczenie bez obaw ze strony administracyjnej o wydalenie z kraju.
Przepisy prawne
W zdecydowanej większości rodziny podopiecznych, poszukują osób posiadających prawo jazdy. Często opieka nad seniorami wiąże się z dowiezieniem ich na wizyty lekarskie lub zajęcia z rehabilitacji. Korzystanie z auta pozwala szybko zrobić większe zakupy. Na szczęście członkostwo w Unii Europejskiej sprawia, że polskie prawo jazdy jest honorowane za granicą – w każdym kraju należącym do UE. Ważną różnicą jest fakt, iż w Niemczech ubezpieczenie OC jest imienne – dlatego przy stłuczce to prowadzący jest obciążany kosztami, nie właściciel pojazdu. W Niemczech istnieje również brak obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez cały rok; w terenie zabudowanym można jeździć 50 km/h, a poza nim 100km/h, zaś na autostradach nie ma limitu. Warto wiedzieć również, że w Niemczech kierowcy przywiązują dużą wagę do zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami.
Poza pracą
Praca opiekuna lub opiekunki osób starszych jest niezwykle wymagająca, szczególnie, że podopiecznym należy zajmować się kilkanaście godzin w ciągu dnia lub przez całą dobę. W zależności od skonstruowanej umowy opiekunowie zawsze mają zapewniony czas wolny. Należy pozwolić organizmowi zregenerować się i wypocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wiele niemieckich miast posiada ciekawą ofertę kulturową, jak też wiele interesujących miejsc do uprawiania różnych sportów. Odpoczynek pozwoli pracować wydajniej i zachować lepszą kondycję zdrowotną.
Kariera kobiet w IT, czyli ciągła walka ze stereotypami
5 trendów, które zdominują polski rynek pracy w 2025 roku
Czy nowa fala migracji zarobkowej zaspokoi potrzeby rynku pracy?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.