Mówi: | Waldemar Pawlak |
Funkcja: | Wicepremier, Minister Gospodarki |
Chiński Bank Rozwoju zainteresowany inwestycjami w polską infrastrukturę
- Chiński bank rozgląda się za projektami, w które mógłby zainwestować - mówi wicepremier Waldemar Pawlak. W kręgu zainteresowań są inwestycje w infrastrukturę, przemysł i warszawską giełdę.
Chiński Bank Rozwoju (China Development Bank) ma już w Polsce przedstawicielstwo. Na razie nie wnioskuje o zgodę na otworzenie oddziałów.
- Chiński Bank Rozwoju rozgląda się za różnymi projektami, w które byłby zainteresowany wejść z finansowaniem. To może być bardzo interesujące dla projektów infrastrukturalnych, przemysłowych, a także kapitałowych - mówi Waldemar Pawlak.
Do inwestycji na GPW skłania Chińczyków przede wszystkim silna pozycja warszawskiej giełdy w regionie.
- Giełda warszawska ma teraz większą kapitalizację niż giełda wiedeńska na przykład - przypomina wicepremier i minister gospodarki. - Inwestycje na GPW, w polskie obligacje są prawdopodobne. Niewątpliwie takie zdywersyfikowanie inwestorów byłoby korzystne również dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego.
To nie byłyby pierwsze inwestycje CDB w Polsce. W 2006 roku P4, operator sieci Play, uzyskał 150 mln euro kredytu z chińskiego banku, które poszły na rozbudowę infrastruktury sieci telekomunikacyjnej. W drugim etapie finansowanie wzrosło do 640 mln euro.
Zwiększenia zainteresowania banku polskim rynkiem to kolejna oznaka tego, że w relacjach gospodarczych Chiny-Polska w ostatnim czasie wiele zmieniło się na lepsze. Niewątpliwie pomagają temu spotkania na najwyższym szczeblu władz. Podczas grudniowej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pekinie oba kraje podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie. Polska tym samym stała się siódmym partnerem Chin na świecie.
- Na drugą połowę kwietnia przewidziana jest wizyta chińskiego premiera Wen Jiabao. To będzie dobry sygnał dla chińskich i polskich przedsiębiorców, bo jeżeli ze strony chińskiej jest zaangażowanie administracji to daje szanse na to, że w szerszym zakresie będzie można korzystać z dostępu do tych kapitałów - podkreśla Waldemar Pawlak.
Pod koniec maja minister gospodarki uda się z gospodarczą wizytą do Chin. Okazją do złożenia wizyty będzie uruchomienie przez PLL LOT bezpośrednich lotów na linii Warszawa-Pekin.
Czytaj także
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.