Mówi: | Kazimierz Małecki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.; Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. |
Coraz więcej banków oferuje przelewy natychmiastowe - transfer pieniędzy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu
Aktualizacja 11:20
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. jako siódmy bank dołączy do systemu Express ELIXIR, który pozwala na dokonywanie szybkich przelewów. Pieniądze trafiają na konto adresata w ciągu kilkunastu sekund, nawet podczas weekendu. Wdrażanie tej usługi w bankach zrzeszonych w BPS rozpocznie się 30 kwietnia.
– W systemie Express ELIXIR funkcjonuje obecnie 6 banków. Umowy wdrożeniowe z Izbą podpisało w sumie 21 instytucji, co oznacza, że połowa banków w Polsce już zdecydowała o wdrożeniu tego systemu. Jednak o tym, kiedy dołączą, zdecydują ich możliwości techniczne i finansowe – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.
Wprowadzenie 30 kwietnia oferty przelewów natychmiastowych przez Bank Polskiej Spółdzielczości oznacza, że system Express ELIXIR w kolejnych miesiącach powiększy się o kilkaset nowych instytucji, zrzeszonych w BPS. Bank ten zrzesza 365 banków, co stanowi ponad 63,92 proc. wszystkich należących do sektora spółdzielczego. Ich przyłączanie się do systemu Express ELIXIR będzie odbywać się stopniowo, ponieważ poszczególne placówki dysponują odrębnymi systemami informatycznymi oraz finansowymi.
Do wprowadzenia przelewów natychmiastowych przygotowują się również pozostałe banki, które podpisały już umowę z KIR S.A.
To oznacza znaczne upowszechnienie usługi. Skorzystanie z błyskawicznego przelewu za pośrednictwem systemu Express ELIXIR jest możliwe pod warunkiem, że zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy są w tym systemie. Poprzez KIR S.A. operacje takie mogą na razie wykonywać klienci sześciu banków: Alior Banku, BRE Banku, BZ WBK, ING, Meritum, Millennium (chociaż nie w każdym z nich w pełnym zakresie).
– Byliśmy drugim krajem, po Wielkiej Brytanii, który wprowadził systemy płatności natychmiastowych – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Kazimierz Małecki, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. – Również Szwajcaria kilka miesięcy temu wprowadziła taki system. W przyszłym roku jego wdrożenie planują państwa skandynawskie.
Prezes zarządu KIR S.A. jest przekonany, że klienci będą powszechnie korzystać z tej usługi ze względu na wygodę wynikającą z szybkości przekazywania pieniędzy. Dla porównania, tradycyjne sesje ELIXIR® Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. odbywają się trzy razy dziennie tylko w dni robocze.
– Sądząc po liczbie banków, które do tego systemu przystępują i tempo, w jakim ich przybywa, należy spodziewać się, że ten rok zamkniemy już z kilkunastoma bankami, które w tym systemie będą funkcjonować. Znaczna część klientów bankowości elektronicznej będzie mogła korzystać z tego narzędzia – informuje Kazimierz Małecki.
Maksymalna wartość natychmiastowego przelewu nie może przekroczyć 100 tys. zł, ale system nie nakłada ograniczeń dotyczących liczby realizowanych transakcji. Koszt usługi dla klientów banków waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za jeden przelew. Zdaniem prezesa Izby, wraz z jej upowszechnieniem, prawdopodobnie spadnie i cena.
– Koszt przelewu natychmiastowego dla klienta banku określany jest przez każdy bank suwerennie. Informacje cenowe bank umieszcza w swojej taryfie prowizji i opłat. To jest element konkurencji między bankami – uważa Kazimierz Małecki.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.