Mówi: | Piotr Czarnecki |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Przejęcie Polbanku przez Raiffeisena w ciągu kilku tygodni
W najbliższym czasie transakcja przejęcia 70 proc. akcji Polbanku przez Raiffeisena powinna zakończyć się podpisaniem umowy. Banki czekają jeszcze na zgody nadzorów finansowych. Operacyjne połączenie nastąpi za kilka miesięcy.
Porozumienie między właścicielem Polbanku, grecką grupą EFG Eurobank a austriacką centralą Raiffeisena zostało podpisane ponad rok temu. Początkowo planowano przeprowadzić transakcję do końca 2012 roku.
- Ta transakcja powinna zakończyć się finalnym podpisaniem umowy. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uda nam się to zrealizować, bo w końcu wchodzi wiele podmiotów, m.in. nasz nadzór, nadzór europejski, nadzór austriacki, grecki. Te wszystkie strony muszą wydać zgody na nasze połączenie, najpierw na zakup przez Raiffeisen Bank International Polbanku, a później, po kilku miesiącach na finalną fuzję - mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank.
Austriacki RBI odkupi większościowy pakiet Polbanku za 490 mln euro.
Po połączeniu powstanie 6. pod względem wartości aktywów bank komercyjny w Polsce. Przejęcie Polbanku ma umożliwić Raiffeisenowi, dotąd obecnemu głównie w segmencie firm, rozwój na rynku detalicznym.
- Cała istota biznesowa tego połączenia wynika z komplementarności obydwu banków. Raiffeisen to bank korporacyjny, małych i średnich firm, bank klasy średniej i wyższej, a Polbank od początku był budowany jako bank detaliczny. Po połączeniu dwa banki stworzą potężny bank uniwersalny - zapewnia Piotr Czarnecki podczas Forum Bankowego 2012.
I dodaje, że również w kwestii rozmieszczenia placówek oba banki dobrze się uzupełniają
- Raiffeisen ze swoimi prawie 100 oddziałami jest w największych centrach biznesowych oraz w miastach, które gromadzą najwięcej klasy średniej i wyższej. Polbank dogęszcza naszą penetrację rynku w największych miastach, ale jest też w miastach powiatowych. Tylko w nielicznych przypadkach jest tak, że te oddziały są zbyt blisko - wyjaśnia prezes Raiffeisen Banku.
Czytaj także
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2021-07-01: Gazowe inwestycje przyspieszają. PKN Orlen do 2025 roku wybuduje blok gazowy w Ostrołęce
- 2021-06-28: Orlen i Lotos czekają na decyzję Komisji Europejskiej. Bruksela decyduje o przedłużeniu terminu na spełnienie warunków fuzji koncernów
- 2021-06-15: Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Nowy podmiot ma pomóc sprawnie przeprowadzić transformację energetyczną kraju
- 2020-11-30: Odkryto sposób, w jaki Słońce emituje energię. W eksperymencie brali udział Polacy
- 2020-08-26: Półtora roku na połączenie Orlenu i Lotosu. Kierowcy mogą pośrednio skorzystać na tej fuzji
- 2018-09-06: BP Polska: połączenie Orlenu i Lotosu może być niekorzystne dla rynku
- 2016-12-15: S. Kozłowski (DM Raiffeisen Polbank): W 2016 roku górowały małe i średnie spółki. Posiadacze portfeli inwestycyjnych z ich udziałem mogli zarobić nawet 25 proc.
- 2017-01-13: S. Kozłowski (Raiffeisen Polbank): w tym roku WIG20 ma szansę na wzrosty
- 2016-10-04: S. Kozłowski: Coraz lepsze wyniki dla sektora przemysłowego w Polsce i Europie. Możliwa poprawa produkcji przemysłowej, choć dużo będzie zależeć od banków centralnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.