Mówi: | Piotr Czarnecki |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Przejęcie Polbanku przez Raiffeisena w ciągu kilku tygodni
W najbliższym czasie transakcja przejęcia 70 proc. akcji Polbanku przez Raiffeisena powinna zakończyć się podpisaniem umowy. Banki czekają jeszcze na zgody nadzorów finansowych. Operacyjne połączenie nastąpi za kilka miesięcy.
Porozumienie między właścicielem Polbanku, grecką grupą EFG Eurobank a austriacką centralą Raiffeisena zostało podpisane ponad rok temu. Początkowo planowano przeprowadzić transakcję do końca 2012 roku.
- Ta transakcja powinna zakończyć się finalnym podpisaniem umowy. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uda nam się to zrealizować, bo w końcu wchodzi wiele podmiotów, m.in. nasz nadzór, nadzór europejski, nadzór austriacki, grecki. Te wszystkie strony muszą wydać zgody na nasze połączenie, najpierw na zakup przez Raiffeisen Bank International Polbanku, a później, po kilku miesiącach na finalną fuzję - mówi Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Bank.
Austriacki RBI odkupi większościowy pakiet Polbanku za 490 mln euro.
Po połączeniu powstanie 6. pod względem wartości aktywów bank komercyjny w Polsce. Przejęcie Polbanku ma umożliwić Raiffeisenowi, dotąd obecnemu głównie w segmencie firm, rozwój na rynku detalicznym.
- Cała istota biznesowa tego połączenia wynika z komplementarności obydwu banków. Raiffeisen to bank korporacyjny, małych i średnich firm, bank klasy średniej i wyższej, a Polbank od początku był budowany jako bank detaliczny. Po połączeniu dwa banki stworzą potężny bank uniwersalny - zapewnia Piotr Czarnecki podczas Forum Bankowego 2012.
I dodaje, że również w kwestii rozmieszczenia placówek oba banki dobrze się uzupełniają
- Raiffeisen ze swoimi prawie 100 oddziałami jest w największych centrach biznesowych oraz w miastach, które gromadzą najwięcej klasy średniej i wyższej. Polbank dogęszcza naszą penetrację rynku w największych miastach, ale jest też w miastach powiatowych. Tylko w nielicznych przypadkach jest tak, że te oddziały są zbyt blisko - wyjaśnia prezes Raiffeisen Banku.
Czytaj także
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2021-07-01: Gazowe inwestycje przyspieszają. PKN Orlen do 2025 roku wybuduje blok gazowy w Ostrołęce
- 2021-06-28: Orlen i Lotos czekają na decyzję Komisji Europejskiej. Bruksela decyduje o przedłużeniu terminu na spełnienie warunków fuzji koncernów
- 2021-06-15: Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe. Nowy podmiot ma pomóc sprawnie przeprowadzić transformację energetyczną kraju
- 2020-11-30: Odkryto sposób, w jaki Słońce emituje energię. W eksperymencie brali udział Polacy
- 2020-08-26: Półtora roku na połączenie Orlenu i Lotosu. Kierowcy mogą pośrednio skorzystać na tej fuzji
- 2018-09-06: BP Polska: połączenie Orlenu i Lotosu może być niekorzystne dla rynku
- 2016-12-15: S. Kozłowski (DM Raiffeisen Polbank): W 2016 roku górowały małe i średnie spółki. Posiadacze portfeli inwestycyjnych z ich udziałem mogli zarobić nawet 25 proc.
- 2017-01-13: S. Kozłowski (Raiffeisen Polbank): w tym roku WIG20 ma szansę na wzrosty
- 2016-10-04: S. Kozłowski: Coraz lepsze wyniki dla sektora przemysłowego w Polsce i Europie. Możliwa poprawa produkcji przemysłowej, choć dużo będzie zależeć od banków centralnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.