Mówi: | Robert Majkowski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Fundusz Hipoteczny DOM |
Rośnie zainteresowanie seniorów rentą dożywotnią. Brakuje jednak regulacji prawnych
Coraz więcej seniorów jest zainteresowanych dożywotnim świadczeniem w zamian za przeniesienie własności nieruchomości, z decyzjami wstrzymują się jednak do momentu uchwalenia przepisów. Niestety, prace nad regulacjami się przedłużają.
W najbliższych dniach przedstawiciele rynku renty dożywotniej opublikują list otwarty do polityków i społeczeństwa, w którym zaapelują o przyspieszenie prac nad regulacjami.
– Chcielibyśmy, aby ustawa o rencie dożywotniej pojawiła się jak najszybciej, ponieważ brakuje nadzoru nad tym rynkiem. W opinii ekspertów, także polityków, seniorzy potrzebują nadzoru, bo ma on istotne znaczenie dla sytuacji finansowej emerytów – ocenia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
W grudniu 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Banki nie spieszą się jednak z wprowadzeniem produktu do swojej oferty. Przyjęcie tych regulacji nie przyspieszyło prac nad ustawą o rencie dożywotniej, a rynek wciąż pozostaje nieuregulowany. Branża liczy jednak na to, że w najbliższych tygodniach nowy projekt resortu gospodarki – po uwzględnieniu uwag KNF – trafi do rządu.
– Zakres nadzoru został opracowany. Do uzgodnienia pozostały narzędzia sprawowania kontroli przez Komisję Nadzoru Finansowego. Z informacji, które otrzymaliśmy, wynika, że finalna wersja projektu ustawy jest już prawie gotowa. Liczymy na to, że w ciągu kilku tygodni ujrzymy propozycję ministerstwa – mówi ekspert.
KNF chciałby, aby produkt mogły oferować zakłady ubezpieczeniowe, te jednak nie wydają się być tym specjalnie zainteresowane. Potencjał rynku doceniają fundusze hipoteczne, które chcą zostać objęte nadzorem KNF. Ustawa ma zabezpieczać interesy seniorów. Jak zaznacza prezes Funduszu Hipotecznego DOM, regulacje wprowadzą nowe elementy kontrolne w zakresie wypłacalności firm oferujących produkt. Przede wszystkim zostaną wprowadzone wymagania kapitałowe. Produkt będą mogły oferować firmy o kapitale zakładowym wynoszącym co najmniej 2 mln euro.
– Ponadto wymagana będzie rękojmia zarządu, czyli będzie on musiał mieć kompetencje do tego, by nadzorować tego typu działalność – zaznacza Majkowski. – Działalność funduszy hipotecznych stanie się w ten sposób zbliżona do banków i zakładów ubezpieczeń. Powstanie nowa kategoria instytucji finansowej, a to na pewno zwiększy bezpieczeństwo seniorów – zapewnia.
Jak podkreśla, coraz więcej osób pyta o ten produkt, ale z ostatecznymi decyzjami wolą wstrzymać się do momentu przyjęcia nowych przepisów.
Z danych Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że w 2014 roku podpisano ok. 500 umów na rentę dożywotnią. To znacznie więcej niż w ubiegłych latach – jeszcze w 2011 roku było ich 96, a w 2013 – 283. Produkty oferowane seniorom cieszą się coraz większym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na niskie świadczenia emerytalne. Choć do Europy Zachodniej sporo nam brakuje (np. w Anglii rocznie podpisuje się 20-30 tys. umów), potencjał jest duży. Dane Eurostatu dowodzą, że seniorzy powyżej 65. roku życia są właścicielami 2,5 mln mieszkań i domów.
– Analitycy Związku Banków Polskich podają, że usługą może być zainteresowanych nawet 400 tys. osób. W mojej opinii to nieco zawyżona wartość, ale myślę, że w najbliższych latach na taką usługę może zdecydować się kilkadziesiąt tysięcy osób – ocenia Robert Majkowski.
W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego klient otrzymuje pieniądze przez określony w umowie czas. W przypadku renty świadczenie otrzymuje się dożywotnio. Drugą ważną różnicą między tymi produktami jest moment przeniesienia własności nieruchomości. Przy odwróconej hipotece klient otrzymuje świadczenie, ale nadal jest właścicielem mieszkania bądź domu. W przypadku renty dożywotniej już w momencie podpisania umowy własność nieruchomość przechodzi na fundusz, ale senior ma prawo korzystać z tego mieszkania bądź domu. Różnica dotycząca własności jest istotna dla potencjalnych spadkobierców. W przypadku odwróconej hipoteki po śmierci seniora mogą oni albo spłacić kredyt, albo sprzedać nieruchomość bankowi.
– Z danych GUS wynika, że ponad połowa polskich emerytów ma miesięcznie do dyspozycji mniej niż 1 600 zł brutto. Co prawda, w wyniku tegorocznej waloryzacji, świadczenia emerytalne wzrosną o 1,08 proc, a najniższa emerytura powiększy się o 4,26 proc., na tle Europy to wciąż mało – podkreśla Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia.
Czytaj także
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-04: Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.