Mówi: | Wojciech Kwaśniak |
Funkcja: | wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego |
W.Kwaśniak: prace przy dyrektywie o wymogach kapitałowych zmuszają nas do zaangażowania politycznego
Rozmowy, dotyczące stabilności systemów bankowych oraz zapewnienia im odpowiedniego poziomu
bezpieczeństwa toczą się od dłuższego czasu.
– Trwają prace bardzo intensywne również w Unii Europejskiej w odniesieniu do dyrektywy CRD IV,
odnoszącej się do nowych wymagań kapitałowych i płynnościowych banków – mówi wiceprzewodniczący KNF, Wojciech Kwaśniak.
Są one ważne dla funkcjonowania naszego sektora bankowego, w którym 57 procent aktywów kontrolowanych jest przez banki zależne od banków macierzystych, które mają swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej.
- Z jednej strony polskie banki zależne mogłyby być znacznie silniej zintegrowane z podmiotami dominującymi dla nich – zwraca uwagę Kwaśniak, - Co oczywiście miałoby wpływ zarówno na ryzyka związane z alokacją ich kapitału, ale również przepływami płynności transgranicznej.
Pamiętać jednak należy, że bezpieczeństwo, efektywność i stabilności banków gwarantowana jest pośrednio przez polskiego podatnika. Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest bowiem zabezpieczany ostatecznie przez państwo polskie.
- Z drugiej strony pamiętajmy, że największe polskie banki są to spółki giełdowe – mówi wiceszef Komisji. – Jest również interes uczestników rynku kapitałowego, wśród których są wszelkiego rodzaju krajowe i międzynarodowe fundusze inwestycyjne czy fundusze emerytalne oraz prywatni inwestorzy.
Od dalszych negocjacji między państwami-członkami Unii Europejskiej a europarlamentem zależy teraz ostateczna treść dyrektywy. Polska musi o to walczyć, by ponoszona odpowiedzialność była silnie skorelowana z należnymi prawami.
- Chodzi o to, żeby nie było sytuacji, w której stracimy decyzyjność w odniesieniu do niektórych obszarów, a jednocześnie pozostaniemy z odpowiedzialnością – mówi Wojciech Kwaśniak, przypominając jednocześnie, że jest projekt przepisów, dotyczących uporządkowanej likwidacji banków i systemów gwarancji depozytów.
- Bardzo trudny, nad którym prace będą pewnie bardzo długo trwały, a który jest istotny zarówno w kontekście dyrektywy CRD IV, jak i owego pomysłu na unię bankową, bo one się przenikają w różnych bardzo ważnych punktach – tłumaczy wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Stąd konieczność wzmożonej aktywności politycznej z naszej strony na arenie międzynarodowej.
- Są to decyzje, które na poziomie politycznym są podejmowane – zwraca uwagę Kwaśniak.
W maju unijni ministrowie finansów przyjęli wspólne stanowisko w sprawie dyrektywy CRD IV, uznając, że podnoszenie wymogów kapitałowych winno leżeć w gestii poszczególnych krajów. Innego zdania jest Komisja Europejska, która optowała za skoordynowanym podejściem. Kolejnym etapem na drodze do wprowadzenia nowych przepisów jest ich wspólne uzgodnienie między krajami członkowskimi a europarlamentem.
Czytaj także
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-11-08: Komisja Europejska stwierdziła poprawę stanu praworządności w UE. Ruszyła kampania informacyjna na ten temat
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-10-23: Nowe przepisy mają poprawić sytuację osób zatrudnionych przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracy
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.