Mówi: | Andrzej Jakubiak |
Funkcja: | Przewodniczący |
Firma: | Komisja Nadzoru Finansowego |
Wnioski chińskich banków uzupełnione. KNF zajmie się nimi jeszcze w marcu
Wnioski o prowadzenie działalności w Polsce banków ICBC i Bank of China zostały uzupełnione i wróciły do Komisji Nadzoru Finansowego. Jej przewodniczący, Andrzej Jakubiak zapewnia, że KNF zajmie się tą sprawą jeszcze na marcowym posiedzeniu.
- Wnioski z Luksemburga wróciły do nas już uzupełnione. Myślę, że w najbliższym czasie na marcowym posiedzeniu Komisji, najpierw z ICBC, a potem z Bank of China będziemy procedować - mówi Andrzej Jakubiak, który był gościem specjalnym Forum Bankowego 2012, zorganizowanego przez Związek Banków Polskich.
ICBC i Bank of China złożyły wnioski do polskiego regulatora pod koniec grudnia 2011 roku. Jak zapewnia KNF, zostały one poddane standardowej procedurze weryfikacyjnej, po której Komisja w styczniu odesłała je do uzupełnienia do Luksemburga, gdzie mieści się europejska centrala obu banków.
Decyzję Komisji w styczniu Andrzej Jakubiak tłumaczył przepisami prawa polskiego.
- Ponieważ wnioski nie spełniały naszych oczekiwań nadzór luksemburski został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia. W każdym przypadku, kiedy wniosek, notyfikacja nie spełnia warunków, które są określone w prawie polskim, ale które jest wydane na podstawie prawa europejskiego - prosimy o dalsze wyjaśnienia. To jest normalna procedura. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - zapewniał szef KNF.
Bank of China jest jednym z czterech największych banków Chin, a Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) to największy bank świata. Jego suma bilansowa jest dziesięciokrotnie większa niż całego polskiego sektora bankowego. Oba banki zamierzają wspierać współpracę polskich i chińskich firm, inwestować we wspólne projekty i kredytować chińskich przedsiębiorców działających w Polsce. Polskie oddziały chińskich banków byłyby pierwszymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj także
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-03-26: Złoto przebiło barierę 3 tys. dol. za uncję. Sytuacja na świecie wskazuje na dalsze wzrosty cen
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Firmy z branży drzewnej i meblarskiej muszą się przygotować na rygorystyczne wymogi. Konieczne będzie dokumentowanie pochodzenia drewna
Unijne rozporządzenie przeciw wylesianiu (EUDR) obejmie ok. 120 tys. polskich firm działających w branży drzewnej, meblarskiej i sektorach pokrewnych. Chociaż wdrożenie nowych przepisów zostało odroczone o rok, eksperci podkreślają, że przedsiębiorcy powinni się przygotowywać do nich już teraz, żeby uniknąć problemów za kilka–kilkanaście miesięcy, ponieważ rozbudowane wymogi EUDR oznaczają m.in. konieczność ścisłego monitorowania łańcucha dostaw, dokumentowania pochodzenia surowców i zapewnienia zgodności z przepisami krajów ich pochodzenia.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Media i PR
Temat deregulacji dominuje media tradycyjne i społecznościowe. Więcej pozytywnej narracji niż negatywnych uwag

Od 10 lutego do 10 marca 2025 roku liczba publikacji medialnych na ten temat była o niemal 20 proc. większa niż w całym 2024 roku – wynika z danych IMM. Temat interesuje nie tylko biznes, ale i przeciętnych Polaków – 15 tys. wpisów w mediach społecznościowych miało prawie milion interakcji. Większość materiałów ma wydźwięk neutralny, ale te pozytywne dominują nad negatywnymi. To jeden z głównych tematów w trwającej kampanii wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.