Mówi: | Kazimierz Plocke |
Funkcja: | Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi |
Będą pieniądze na dopłaty i kredyty dla małych gospodarstw. Resort rolnictwa pracuje nad założeniami do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zmianami w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wiąże się to z wejściem w życie nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Część środków, przeznaczonych na rolnictwo będzie wydatkowanych inaczej niż dotychczas. – Chodzi, generalnie o to, żeby gospodarstwa rolne uczynić jeszcze bardziej nowoczesnymi i towarowymi – tłumaczy Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Resort rolnictwa proponuje, by w nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich nalazło się kilka bądź kilkanaście programów, ukierunkowanych na restrukturyzację gospodarstw rolnych. Głównym celem jest ich dalsza modernizacja.
– Chcemy zwiększyć naszą konkurencyjność i innowacyjność na rynku europejskim – mówi Kazimierz Plocke.
Resort zapewnia, że nie zapomina o gospodarstwach mniejszych, kilku bądź kilkunastohektarowych. Do nich również będzie adresowana pomoc w okresie kolejnych siedmiu lat, by umożliwić im wytwarzanie określonego produktu i wejście z nim na rynek.
– Pewnie to nie będzie możliwe w stu procentach, ale chodzi o to, aby ten proces rozpocząć i stworzyć możliwości konkurowania na rynku żywności w zakresie dużych i małych gospodarstw – mówi Plocke. – Wydaje nam się, że to połączenie jest możliwe, dlatego też tego typu dopłaty do tych gospodarstw, małych będą stosowane.
Zostały one uwzględnione we Wspólnej Polityce Rolnej. Państwa członkowskie, w tym Polska, są zobligowane do tego, żeby tego typu mechanizmy wprowadzić. Tym bardziej, że w naszym kraju gospodarstw, których wielkość nie przekracza 15 ha jest ponad 80 proc. Wpisanych do rejestrów i podbierających płatności bezpośrednie jest około 1,4 mln.
– Widać, że na tym odcinku mamy bardzo wiele do zrobienia, stąd zmiany, które są proponowane, oczekiwane i przede wszystkim mają te gospodarstwa uczynić bardziej towarowymi – mówi wiceszef resortu rolnictwa.
Adresowana do nich pomoc będzie pomocą mieszaną. Po pierwsze stworzony będzie mechanizm dopłat bezpośrednich. Po drugie rolnicy będą mogli korzystać z kredytów, które ministerstwo rolnictwa chce utrzymać w nowej perspektywie budżetowej.
– Jest to dobry mechanizm, który pozwala na to, żeby te gospodarstwa, które są silniejsze ekonomiczne korzystały również z kredytów, poprawiając swoją sytuację ekonomiczną i konkurencyjność – mówi Plocke.
Wspólna Polityka Rolna, jak i opracowywany właśnie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich uwzględniają pomoc dla młodych rolników. W ocenie wiceszefa resortu, zajmującego się rozwojem polskiej wsi dla Polski jest to szczególnie istotne.
– Przypomnę, że kilkadziesiąt tysięcy młodych rolników już z tego programu skorzystało, a chcemy, żeby było ich jeszcze więcej – mówi.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2024-12-03: Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-12-10: Europosłowie PiS: Europa traci na konkurencyjności. Potrzeba redefinicji polityki klimatycznej
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.