Mówi: | Bartłomiej Witucki |
Funkcja: | przedstawiciel BSA w Polsce |
Branża oprogramowania komputerowego wnosi do gospodarki UE prawie bilion euro rocznie. Odpowiada bezpośrednio za trzy mln miejsc pracy
910 mld euro to wkład branży oprogramowania komputerowego w gospodarkę Unii Europejskiej. To 7,4 proc. unijnego PKB. Firmy projektujące oprogramowanie tworzą bezpośrednio ponad 3 mln miejsc pracy, a w firmach pośrednio związanych z branżą pracę znalazło w sumie blisko 12 milionów osób – wynika z danych BSA. Oprogramowanie i jego tworzenie jest też jednym z najważniejszych stymulatorów badań i wzrostu wydajności we wszystkich sektorach gospodarki.
– Oprogramowanie jest o tyle istotne z punktu widzenia gospodarki i naszego codziennego życia, że to właśnie ono jest stymulatorem rozwoju, konkurencyjności i wydajności. Branża oprogramowania wnosi do gospodarki UE blisko bilion euro rocznie. To duża kwota, biorąc pod uwagę wszystkie gałęzie gospodarki i przemysłu – mówi agencji informacyjnej Newseria Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce, światowej organizacji reprezentującej branżę oprogramowania komputerowego przed rządami i na rynku międzynarodowym.
Z raportu przygotowanego przez BSA The Software Alliance wynika, że wkład branży w gospodarkę UE jest większy niż PKB w 23 z 28 krajów członkowskich (poza Francją, Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Wielką Brytanią). Producenci oprogramowania i inne firmy z branży inwestują w badania i rozwój blisko 13 mld euro, co odpowiada za 7,3 proc. wydatków unijnych przedsiębiorstw na ten cel. Tego typu inwestycje bezpośrednio wpływają też na rozwój innych gałęzi gospodarki.
– 7,5 proc. to też wkład branży oprogramowania w PKB UE. Te dane pokazują, że branża oprogramowania jest niezwykle istotnym elementem gospodarki UE, ale także światowej, a jej szczególny charakter generuje progres – mówi Bartłomiej Witucki. – Kolejna rzecz to miejsca pracy. Bezpośrednio w branży oprogramowania w UE zatrudnionych jest 3 mln pracowników, ale to zaledwie 1/4 liczby zatrudnionych w branżach powiązanych, czyli wszystkich usługowo-logistycznych.
Łączna liczba miejsc pracy w Europie wspierana przez branżę wynosi blisko 12 mln, czyli ponad 5 proc. unijnego rynku pracy.
Branża oprogramowania ma także duże przełożenie na gospodarki poszczególnych państw. Z analizy BSA wynika, że najwięcej wnosi ona do PKB Wielkiej Brytanii (160 mld euro), Niemiec (ponad 150 mld), Francji (113 mld), Włoch (50 mld) i Hiszpanii (35 mld).
– Wszystko wskazuje na to, że przed branżą oprogramowania cały czas jest perspektywa stabilnego rozwoju – mówi Witucki. – Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, co będzie za kolejne 10 lat, ale już w tej chwili mówi się o internecie rzeczy, o inteligentnych domach. Tylko osoby obdarzone pewną wyobraźnią są w stanie przewidzieć, w którym kierunku pójdzie świat, ale to, w którym kierunku pójdzie, w dużej mierze zależy właśnie od oprogramowania.
Branża potrzebuje jednak wsparcia państw w ochronie własności intelektualnej i skutecznej walki z piractwem.
– Oprogramowanie to branża, która jest narażona na stosunkowo łatwą kradzież. Mimo że cały czas trwają pracę nad zabezpieczeniem oprogramowania przed nielegalnym powielaniem, to różnego rodzaju nadużycia licencyjne są na porządku dziennym – podkreśla Bartłomiej Witucki.
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego oraz Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych piractwo komputerowe jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do 5 lat. W przypadku udowodnienia korzystania z nielegalnego oprogramowania komputerowego firma może utracić serwery i komputery, na których było zainstalowane oprogramowanie bez legalnej licencji.
Producent oprogramowania ma prawo dochodzić od przedsiębiorstwa, które używa nielegalnego oprogramowania, odszkodowania w wysokości podwójnej wartości opłaty za licencję, jaką firma zapłaciłaby za legalny produkt (przy niezawinionym naruszeniu), natomiast podczas zawinionego naruszenia – zapłaty potrójnej wartości opłaty licencyjnej.
– Jak bumerang wraca temat edukacji, czyli podnoszenia świadomości znaczenia dla rozwoju gospodarki skutecznej ochrony praw własności intelektualnej, z drugiej strony korzyści płynących z dobrej praktyki zarządzania zasobami informatycznymi i to w bardzo wymiernym wymiarze, tzn. w kontekście optymalizacji finansowej, bezpieczeństwa prawnego i informatycznego – dodaje Bartłomiej Witucki.
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-10: Prof. G. Kołodko: Trump osiągnie efekt odwrotny od zamierzonego i spowolni rozwój Ameryki. Na wojnie handlowej z resztą świata to Stany mogą tracić najmocniej
- 2025-06-25: Polskie uczelnie nie są wolne od mobbingu. Środowisko akademickie pracuje nad dobrymi praktykami w polityce antymobbingowej
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.