Mówi: | Jarosław Dąbrowski |
Funkcja: | Ekspert ds. azjatyckich rynków finansowych |
Firma: | Prezes Dąbrowski Finance |
Chińskie władze stawiają cele ekonomiczne na kolejne lata. Trwa XVIII Zjazd Komunistycznej Partii Chin
Ponad dwa tysiące delegatów Komunistycznej Partii Chin w ciągu najbliższych dni wskaże nowe kierownictwo partyjne oraz rozpocznie proces zmiany na szczytach władzy w Państwie Środka. Wiadomo już na pewno, jakie gospodarcze wyzwania będą przed nimi stały. To przede wszystkim utrzymanie minimum 7-procentowego wzrostu gospodarczego i zmiana w największy rynek konsumencki na świecie. Eksperci twierdzą, że może to być również szansa dla polskich przedsiębiorców.
Podczas XVIII Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, który rozpoczął się w czwartek, zostanie wybrane nowe kierownictwo, Komitet Centralny i Biuro Polityczne partii. Rozpocznie się również proces ostatecznego potwierdzenia nominacji przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej oraz premiera. Zakończy się on w marcu, kiedy oficjalnie kandydatury na nowe władze zatwierdzi chiński parlament.
– Nowy kurs polityki chińskiej będzie się kształtował w ciągu następnych 2-3 miesięcy, a może pół roku, a niektórzy nawet mówią, że w ciągu następnych 2 lat. Ekipa jest w części pewnie zdefiniowana, bo mówi się o kandydatach na przewodniczącego ChRL i premierze – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance, ekspert ds. azjatyckich rynków finansowych.
Na zjeździe prawdopodobnie zostaną tylko potwierdzone istniejące już ustalenia, że przewodniczącym ChRL po Hu Jintao zostanie Xi Jinping, aktualny wiceprezydent. Natomiast premiera Wen Jiabao zastąpi Li Keqiang, pierwszy wicepremier.
Przed nowymi władzami przede wszystkim wyzwania natury ekonomicznej. Spowalniające światowe gospodarki, zwłaszcza problemy w Unii Europejskiej, spowodowały, że dynamika wzrostu gospodarczego Chin wyhamowała. W III kwartale PKB wzrosło o 7,4 proc., co było najgorszym wynikiem od trzech lat.
Jak podkreśla Jarosław Dąbrowski w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria, w ciągu ostatnich kilkunastu lat gospodarka Państwa Środka rosła w tempie średnio 10 proc. rocznie. W 2007 roku PKB wzrósł nawet o ponad 14 proc. Na razie jednak nie ma co liczyć na powtórzenie takich wyników.
– Chiny będą walczyły o utrzymanie tempa wzrostu w granicach 7-8 proc. w ciągu następnych kilku lat. I to narzuca już wyzwania – wyjaśnia ekspert ds. azjatyckich rynków finansowych.
Wskazywał na nie Hu Jintao w swoim przemówieniu podczas inauguracji zjazdu. Deklarował, że do 2020 roku chińskie PKB podwoi się, podobnie jak zarobki pracujących Chińczyków. Wzrost wynagrodzeń ma pomóc w osiągnięciu jednego z głównych celów, jakim jest pobudzenie konsumpcji wewnętrznej.
– Zamiast największą fabryką świata Chiny będą chciały być największym rynkiem konsumenckim świata. Oczywiście cały czas pozostaną istotnym elementem eksportu światowego, bo dzisiaj jest to największy światowy eksporter. Nie sądzę, żeby ta sytuacja zmieniła się w ciągu kilku lat, ale Chińczycy zaczną również coraz więcej importować, co już ma miejsce. Dzisiaj rosnąca i bogacąca się chińska klasa średnia aspiruje do bycia częścią konsumenckiego rynku na świecie – tłumaczy Jarosław Dąbrowski.
Jego zdaniem stwarza to wielką szansę dla polskich przedsiębiorców. Dodaje, że – chociaż rynek chiński jest trudny, wymaga wielu przygotowań i dużych nakładów – to ze względu na jego wielkość każdy może znaleźć tam miejsce dla siebie, nawet produkty niszowe.
– W kilku obszarach Polacy mogą zaistnieć na chińskim rynku, jak np. kosmetyki firmy Eris czy Inglot. Ale również np. producenci wysokiej jakości żywności. Ostatnio relatywnie udanym projektem jest sieć sklepów jubilerskich naszego potentata w branży – Kruka. Ten projekt odbił się Chinach szerokim echem. Wydaje się, że strategia oparta na promocji bursztynu i różnego rodzaju wysokiej jakości luksusowych wyrobów na bazie bursztynu, może być sukcesem – wymienia prezes Dąbrowski Finance.
Jak podkreśla, polskie firmy powinny wykorzystać otwarcie się Chin na import. W perspektywie kilku lub kilkunastu lat wejście na chiński rynek może być znacznie trudniejsze.
Eksperci twierdzą, że zmiana na szczytach władz będzie ważną zmianą pokoleniową. Jednak, zdaniem Jarosława Dąbrowskiego, na znaczące zmiany kierunku rozwoju nie ma jednak co liczyć.
– Chiny rozumieją, że ich głównym celem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 7-8 proc. minimum i wszelkie zmiany mogą to utrudniać. Generalnie Chiny zarządzane są w tej chwili zgodnie z odwieczną zasadą konfucjanizmu, czyli harmonii, spokoju, ładu i porządku. To ma istotny wpływ na ich politykę, przy pełnej świadomości własnych interesów i globalnej ich realizacji – twierdzi Jarosław Dąbrowski.
Takie podejście ma też dominować w stosunkach z inna gospodarczą potęgą, Stanami Zjednoczonymi i nową starą administracją prezydenta Baracka Obamy. Zdaniem eksperta współpraca dwóch nowych ekip rządzących może okazać się „interesującym partnerstwem”.
– Między Chinami i Ameryką jest z jednej strony rywalizacja, ale z drugiej strony – wielka symbioza. I ten proces będzie następował. Amerykanie zależą od Chińczyków, ponieważ ktoś musi kupować cały czas ich długi i utrzymywać je w należytym porządku. Z drugiej strony Chińczycy będą dążyli do otwarcia amerykańskiego rynku, ponieważ tam są największe restrykcje, a Chiny cały czas będą chciały być eksporterem numer jeden na świecie – podkreśla Jarosław Dąbrowski. – To jednak są dwa największe mocarstwa, które mają swoją grę interesów, grę sił, natomiast są na siebie skazane. Jeśli w tym układzie zaczęłoby dochodzić do daleko idących rozbieżności, a nawet otwartych konfliktów, utraci na tym cały świat, ale przede wszystkim te dwa kraje – dodaje.
Czytaj także
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-08: Spadek sprzedaży detalicznej może się okazać tymczasowy. Konsumenci dalej są skłonni do dużych zakupów
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-07: Dystans między UE a gospodarkami USA czy Chin rośnie. Spada konkurencyjność unijnych firm
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Konsument
Ludzie przestają ufać treściom publikowanym w internecie. Rośnie także potrzeba bycia offline
Nieufność wobec treści udostępnianych w sieci i mediach społecznościowych oraz dążenie do budowania zdrowej relacji z technologią – to według raportu Accenture dwa z pięciu najważniejszych przyszłorocznych trendów konsumenckich. Okazuje się, że kontakt z fałszywymi treściami stał się już powszechny, przez co większość ludzi ostrożnie podchodzi do tego, co czyta w internecie. Dla marek, które docierają do odbiorców głównie poprzez media społecznościowe, dużym wyzwaniem będzie więc odbudowa zaufania klientów. Ci jednak, a zwłaszcza reprezentanci młodszych pokoleń, coraz częściej szukają możliwości bycia offline.
Konsument
Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
Pandemia, wojna w Ukrainie i najwyższa od kilkudziesięciu lat inflacja – wszystkie te kryzysy, które wydarzyły się w ciągu niespełna pięciu lat, nadszarpnęły oszczędności Polaków i wielu z nich skłoniły do zastanowienia się nad swoją przyszłością finansową i jej zabezpieczeniem. Wciąż jednak na tle innych krajów UE poduszka finansowa Polaków jest skromna. Według Doroty Sierakowskiej, analityczki rynków surowcowych, przedsiębiorczyni i inwestorki, przełom roku to dobry moment na podjęcie planów finansowych, a najważniejszą zasadą inwestycji, chroniącą przed kryzysami, powinno być zróżnicowanie portfela.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.