Mówi: | Jan Mroczka |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | Rank Progress |
Deweloperzy coraz mniej zarabiają na nieruchomościach handlowych. Najemcy żądają niższych czynszów
Rynek powierzchni handlowych stał się dla deweloperów nieco mniej rentowny, ponieważ ze względu na dużą podaż to najemcy dyktują warunki. Prezes Rank Progress podkreśla jednak, że nowych projektów jest dużo, a deweloperzy liczą, że długoterminowe umowy pozwolą na zwiększenie zysków w przyszłości.
– Gospodarka bardzo mocno się rozwija i najemcy to wykorzystują. Żądają oni od nas, deweloperów, niższych stawek czynszu, dlatego ten biznes jest dla nas nieco mniej rentowny – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.
Najemcom przewagę daje rosnąca podaż powierzchni handlowych. Z raportu firmy doradczej Knight Frank wynika, że już teraz nasycenie rynku przekracza średnią unijną. W Polsce jest ponad 11 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej w ponad 400 centrach. Przybywa jej w tempie 600-700 tys. mkw. rocznie. Szczególnie szybko będzie przybywać nowej powierzchni w mniejszych miastach i we wschodniej części kraju.
Mroczka wyjaśnia, że to z czynszu najmu pochodzi gros przychodów firmy – są one przeznaczane zarówno na spłatę zadłużenia, funkcjonowanie firmy, jak i na kolejne projekty. Spółka deklaruje, że do końca 2015 roku zrealizuje 4 nowe centra handlowe. Powierzchnia najmu wszystkich zaplanowanych przez Rank Progress obiektów wynosi 255 tys. mkw.
– Centra handlowe sprzedajemy raz na jakiś czas. Teraz jesteśmy w trakcie negocjacji sprzedaży kilku centrów i jestem przekonany, że ten rok będzie wyjątkowo pozytywny – mówi Jan Mroczka.
W ciągu roku (I kw. 2013 – I kw. 2014) powierzchnia najmu, z jakiej czerpie przychody Rank Progress wzrosła o ok. 30 000 tys. mkw., z uwagi na otwarcie centrów handlowych w Grudziądzu i Chojnicach. Spółka zmniejszyła jednocześnie w tym czasie również procent niewynajętej powierzchni z 14 do zaledwie 5 proc.
Rank Progress SA specjalizuje się w działalności inwestycyjno-deweloperskiej i działa głównie w miastach średniej wielkości. Firma pozyskuje atrakcyjnie zlokalizowane grunty, a następnie zabudowuje je obiektami handlowymi pod wynajem lub sprzedaż. W maju firma oddała do użytku galerię w Oleśnicy.
Prezes podkreśla, że firma mocno dywersyfikuje działalność, m.in. w sektorze gastronomicznym czy utylizacji odpadów.
– Jakiś czas temu kupiliśmy zakład utylizacji odpadów w Szkocji. Chodziło mi o to, żeby przekonać nasze społeczeństwo i samorządowców, którzy obawiają się stworzenia tego typu biznesu. Pomysł ten wzbudził duże zainteresowanie – mówi Mroczka.
Szkocki zakład wykorzystuje technologię pirolizy, czyli utylizowania odpadów w wysokich temperaturach, bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi. Rank Progress zbuduje podobny zakład w Długoszynie, pod granicą niemiecką. Prezes podkreśla, że jest już decyzja środowiskowa w tej sprawie. Ma to być jedna z wielu podobnych instalacji, bo firma chce mocno postawić na ten segment działalności.
Czytaj także
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-05-02: Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej
- 2025-05-15: Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
- 2025-03-27: Drugie życie zużytego oleju spożywczego. Można go wykorzystać do produkcji biopaliw, ale też kosmetyków czy farb
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-03-04: W tym roku 70 proc. odpadów szklanych powinno trafić do recyklingu. Polska sporo poniżej tego poziomu
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-22: Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.