Mówi: | Marta Petka-Zagajewska |
Funkcja: | Główna Ekonomistka |
Firma: | Raiffeisen Bank |
Ekonomiści liczą na obniżkę stóp procentowych
– Oczekujemy, że w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl obniżania stóp procentowych – mówi Marta Petka–Zagajewska, główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska. Jej zdaniem obniżka o 25 punktów bazowych niewiele zmieniłaby w obecnej sytuacji spowalniającej gospodarki. Zgodnie z oczekiwaniami rynku do połowy przyszłego roku RPP powinna obciąć stopy o ok. 100 punktów bazowych. – Taki ruch to już jest coś, co jest odczuwalne np. dla przedsiębiorców – twierdzi ekonomistka.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska ma nadzieję, że RPP na dzisiejszym posiedzeniu zdecyduje się na cięcia rzędu 25 punktów bazowych. Główna stopa procentowa znalazłaby się tym samym na poziomie 4,5 procent.
– Już na ubiegłomiesięcznym posiedzeniu Rada twardo zapowiedziała, że będzie cięła stopy, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marta Petka–Zagajewska.
Chodziło o dane potwierdzające hamowanie polskiej gospodarki i wzrost inflacji oraz o to, czy nowa projekcja inflacyjna będzie wskazywała na wciąż utrzymujące się ryzyko dekoniunktury.
– Te pierwsze dwa warunki już zostały spełnione, bo ostatnie publikacje danych wyraźnie pokazywały na gorszą koniunkturę i na to, że presja inflacyjna maleje – mówi Marta Petka–Zagajewska. – Natomiast, co pokaże inflacja, dowiemy się wraz z komentarzem Rady po jej decyzji, ale prawdopodobieństwo tego, że projekcja była bardziej optymistyczna niż ta, którą poznaliśmy w lipcu, jest bardzo niskie.
Ewentualna korekta o 25 punktów bazowych znacznie odbiega od oczekiwań rynków. Te mają nadzieję, że główna stopa procentowa spadnie docelowo o 100 punktów bazowych, do poziomu 3,75 proc.
– Zgodnie z konsensusem ten poziom osiągnęlibyśmy mniej więcej w połowie przyszłego roku – mówi ekonomistka dodając, że wycena rynku jest zgodna z rynkowym konsensusem wśród analityków. – W przypadku ocen analityków zakłada się, że te obniżki jednak mogą być szybsze. Być może poziom 3,75 proc. zobaczylibyśmy już na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku.
Główna ekonomistka Raiffeisen Bank Polska zauważa, że w tej chwili mamy do czynienia z niekorzystnym "miksem” polityki fiskalnej i polityki monetarnej.
– Polityka fiskalna, czyli to, w jaki sposób rządy wydają pieniądze, nie wspiera gospodarek, bo wszystkie rządy, także i polski, są zmuszone do oszczędności – twierdzi. – Jeśli chodzi zaś o politykę monetarną w Polsce, to ostatni ruch Rady, to były majowe podwyżki stóp procentowych, czyli zacieśnianie.
Jej zdaniem oznacza to, że ewentualna dzisiejsza pierwsza obniżka stóp procentowych niewiele zmieni w sytuacji naszej gospodarki. Bardziej odczuwalny będzie ruch, na który liczą zarówno rynki, ekonomiści, jak i np. przedsiębiorcy, czyli cięcie o 100 punktów bazowych.
Czytaj także
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-02-04: Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
- 2025-01-27: Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.