Mówi: | Roman Szyszko |
Funkcja: | Wiceprezes |
Firma: | Energa |
Energa chce dofinansowania budowy elektrowni na Wiśle
Budowa elektrowni wodnej na Wiśle warta około 2,8 mld zł wymaga dofinansowania ze strony samorządów lokalnych czy władz odpowiedzialnych za gospodarkę wodną – uważają przedstawiciele grupy Energa. Argumentem za tym mają być korzyści społeczne, gospodarcze i przyrodnicze, które ma przynieść długo oczekiwana, ale i kontrowersyjna inwestycja. Jak podkreśla Energa, wybudowanie drugiej zapory jest konieczne, by zapobiec powodziom w regionie.
– To wielomiliardowa inwestycja, natomiast warto pamiętać o tym, że element elektroenergetyczny stanowi tu około 30 proc. przedsięwzięcia. Jej podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego regionu. Stąd fundamentalne znaczenie ma poziom publicznego wsparcia przedsięwzięcia – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Roman Szyszko, wiceprezes spółki Energa.
Spółka przekonuje, że bezpieczeństwo regionu stanowi nadrzędny interes publiczny, a to oznacza, że budowa zapory na Wiśle, czyli tak zwanego drugiego stopnia, jest konieczna i powinna zostać pokryta przynajmniej w części z budżetu państwa. Energa nie zdradza jednak jakiego poziomu wsparcia oczekują.
Roman Szyszko liczy się z dłuższym okresem uzyskiwania pozytywnej decyzji środowiskowej. Jak również z tym, że trzeba będzie jeszcze poczekać na decyzję w sprawie rozstrzygnięcia stopnia i zakresu wsparcia publicznego.
– W grę wchodzi publiczne wsparcie budowy wałów powodziowych, finansowanie zakupu gruntów zalewowych oraz ewentualna budowa przeprawy mostowej. Są to znaczące inwestycje i nie można spodziewać się błyskawicznych terminów podejmowania decyzji. Na temat poziomu wsparcia publicznego będzie można wypowiadać się wiarygodnie po przedstawieniu propozycji lokalizacyjnej i wykonaniu szczegółowego studium wykonalności – zapowiada wiceprezes.
Prace nad budową drugiego stopnia wodnego (to na nim powstanie elektrownia) w okolicach Włocławka już trwają: niedługo zostanie zakończona Koncepcja Programowo-Przestrzenna oraz analizy środowiskowe. Ich zwieńczeniem będzie Raport Oddziaływania Inwestycji na Środowisko.
– Kolejny krok, czyli ostateczne propozycje lokalizacyjne będziemy mogli ogłosić na początku przyszłego roku, w momencie składania raportu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – wyjaśnia Roman Szyszko. – Wówczas przedstawione zostanie najkorzystniejsze miejsce z punktu widzenia biznesowego i oddziaływania na środowiskowo.
Pod uwagę brane są cztery lokalizacje: Przypust, Nieszawa, Siarzewo I i Siarzewo II. Ta ostatnia jeszcze w czerwcu została wskazane przez Energa jako „optymalną biznesowo”.
– Jednak w trakcie przygotowywania Raportu Oddziaływania na Środowisko poczynione zostały kolejne analizy i badania, które pokazały wcześniej niezidentyfikowane zagrożenia środowiskowe związane z obszarami Natura 2000. W związku z tym, może okazać się, że racjonalnym kompromisem pomiędzy biznesem a środowiskiem będzie inna lokalizacja np. Siarzewo I – wyjaśnia Jacek Szubstarski, dyrektor Departamentu Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju Energi.
Dotychczas istniejąca elektrownia we Włocławku została wybudowana w 1970 roku, jej moc to 160,2 MW. Szacowana wartość budowy nowej elektrowni na drugiej zaporze o mocy ok. 70 MW (do maksymalnie 100 MW) wynosi około 2,8 mld złotych. Nowa zapora ma „wesprzeć” tą już istniejącą.
– Nie ma planów zamknięcia obecnej tamy. Chodzi raczej o odciążenie i zabezpieczenie istniejącej. Aby zapewnić trwałe zabezpieczenie obecnej zapory wodnej we Włocławku niezbędne jest podpiętrzenie i stabilizacja poziomu wody poniżej niej, czyli wykonanie kolejnego stopnia poniżej obecnego – tłumaczy Beata Ostrowska, rzeczniczka prasowa grupy Energa.
Oddany w 1970 r. stopień wodny Włocławek został zaprojektowany przy założeniu, że w okresie następnych 10-15 lat powstanie kolejny stopień piętrzący w rejonie Ciechocinka. Jako pojedynczy obiekt pracuje obecnie w niekorzystnych warunkach. Pod koniec 2000 r. Sejm przyjął uchwałę uznającą konieczność zabezpieczenia zapory we Włocławku przez inwestycję pod nazwą Stopień Wodny Nieszawa-Ciechocinek. Zakłada ona „komercyjny charakter inwestycji i ograniczenie jej finansowania ze środków publicznych do niezbędnego minimum”. Następnie w 2009 r. zarząd grupy Energa, jako właściciel elektrowni wodnej we Włocławku zadeklarował „wolę współpracy z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej przy budowie drugiego stopnia wodnego na Wiśle”.
Budowa zapory na Wiśle ma jednak przeciwników, którzy twierdzą, że grozi to katastrofą ekologiczną i nieodwracalnymi zmianami w tym wodnym ekosystemie, który znajduje się na chronionym przez Unię Europejską obszarze Natura 2000.
Energa inwestuje i czeka na nowe regulacje
Równolegle Energa przygotowuje kolejne inwestycje. I podobnie jak inni przedsiębiorcy związani z branżą odnawialnych źródeł energii (OZE), czeka na regulacje, które ma wprowadzić ustawa o OZE. Nowy system wsparcia będzie miał wpływ na rentowność poszczególnych elektrowni.
– Nasze prognozy finansowe biorą pod uwagę różne scenariusze, które w tej chwili są realizowane. Z naszego punktu widzenia najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej te regulacje weszły w życie – mówi wiceprezes Energi.
Podkreśla, że brak ostatecznej decyzji na temat regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii utrudnia podejmowanie decyzji inwestycyjnych.
– W tej chwili niezbędne jest takie kształtowanie harmonogramu przygotowań, aby ryzyko podejmowania nieefektywnych decyzji było jak najniższe. W praktyce oznacza to skoncentrowanie się na elementach procesu inwestycyjnego, które charakteryzują się niskim ryzykiem – wyjaśnia.
Grupa Energa posiada 47 elektrowni wodnych, co razem z farmami wiatrowymi przyłączonym do jej sieci daje łączną moc ponad 1300 MW. Zielona energia to ponad 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej grupy wynosi ponad 28 proc.
Czytaj także
- 2024-12-20: Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
- 2023-02-08: Obrońcy przyrody ostrzegają przed lex Szyszko 2.0. Apelują o objęcie drzew realną ochroną prawną
- 2020-11-20: Rafał Zawierucha: Nóż się otwiera w kieszeni, gdy widzę reakcje i komentarze ludzi, którzy nie mają pojęcia, o czym mówią
- 2019-06-17: Ponad 25 tys. uczestników i 200 szkół wzięło udział w projekcie Drużyna Energii. Gwiazdy sportu promowały aktywność fizyczną wśród dzieci
- 2019-06-19: Gwiazdy sportu zachęcają młodzież do aktywności fizycznej. Wykorzystują w tym celu YouTube’a i Instagrama
- 2019-02-04: Polskie dzieci mało aktywne na tle europejskich. Już co piąte dziecko cierpi na nadwagę lub otyłość
- 2019-01-28: Co piąty gimnazjalista nie ćwiczy na zajęciach z WF-u. Do aktywności fizycznej młodzież zachęcać będą najlepsi sportowcy
- 2018-10-30: Roman Giertych: Gwiazdy to wymagający klienci. Mają niezwykłe charaktery i to jest ciekawe
- 2018-03-29: Szkoły coraz chętniej angażują się w sportową rywalizację. Gwiazdy sportu chcą w ten sposób odciągnąć uczniów od ekranów komputerów
- 2018-03-23: Konstytucja dla Biznesu czeka na podpis prezydenta. Firmy liczą m.in. na ułatwienia w rozstrzyganiu sporów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.