Mówi: | Jan Kanthak, sekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie |
Muzeum Narodowe w Lublinie z nowym mecenasem. Pierwszym efektem współpracy z PGE jest wystawa prac Tamary Łempickiej
Od 18 marca do połowy sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę znanej polskiej malarki Tamary Łempickiej. – To niezwykle ciekawa ekspozycja, unikatowa, która będzie się cieszyła bardzo szerokim zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale też wśród podróżnych z zagranicy – mówi Jan Kathak, wiceminister aktywów państwowych. Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna, która została także mecenasem lubelskiego muzeum. – Jest to wystawa przekrojowa całej twórczości i życia tej znanej malarki, przedstawiona w niezwykle nowoczesny, interesujący sposób – mówi prezes zarządu PGE.
– Spółki skarbu państwa realizują tzw. CSR, czyli Corporate Social Responsibility, i to dotyczy też finansowania kultury, kultury przez duże K. Wcześniej na Lubelszczyźnie mówiliśmy o Muzeum Nadwiślańskim, teraz PGE Polska Grupa Energetyczna stała się mecenasem kultury w Muzeum Narodowym w Lublinie. To jest niezwykle istotne, ponieważ mamy piękne okazy sztuki, które niekiedy nie są eksponowane, a pieniądze przeznaczane przez PGE mają umożliwiać dotarcie tej sztuki do jak najszerszego grona odbiorców – mówi agencji Newseria Lifestyle Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna współpracuje już z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu. Jest także mecenasem 14 filharmonii w całej Polsce i Teatru Wielkiego w Łodzi. Teraz przyszedł czas na Muzeum Narodowe w Lublinie, jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych wschodniej Polski oraz ważny ośrodek promocji miasta i regionu. Jest ono znane m.in. z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” i XIV-wiecznej Kaplicy Trójcy Świętej.
– Rozpoczęliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w Lublinie jako jedną z najbardziej utytułowanych i jedną z najstarszych instytucji kultury w Polsce, która ma bardzo wiele ciekawych dzieł sztuki. Grupa PGE jest znana z produkcji energii elektrycznej i ciepła – z tego, że zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne. Natomiast podpisanie tej umowy jest również wyrazem tego, że jesteśmy także mecenasem kultury. Tę rolę traktujemy jako swój obowiązek i postrzegamy jako jedną z ważnych gałęzi naszej działalności w ramach społecznego wspierania biznesu – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Ta współpraca będzie polegała zarówno na ochronie zabytków kultury, jak i na realizacji nowych wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych, które będą promować bogactwo i potencjał kulturowy Lubelszczyzny.
– Muzeum Narodowe w Lublinie po raz pierwszy ma prawdziwego mecenasa naszej instytucji, a także naszych wydarzeń. To otwiera zupełnie nowe możliwości, dodaje nam odwagi, ale także umożliwia realizację różnych planów i marzeń – mówi dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
Dzięki współpracy udało się zorganizować pierwszą w Polsce monograficzną prezentację prac Tamary Łempickiej, polskiej malarki znanej na całym świecie.
– Tak duże przedsięwzięcie, jakim jest organizacja wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, wymaga już wsparcia zewnętrznego – mówi dr Katarzyna Mieczkowska.
Tamara Łempicka stała się ikoną swoich czasów. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie. Na wystawie są prezentowane obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów francuskich, m.in.: Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.
– Wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej to próba retrospektywnego spojrzenia na całokształt jej twórczości, bowiem obrazy, które znajdziemy na wystawie, pochodzą zarówno z wczesnych lat 20. jej twórczości, jak i z późnych lat 60. czy 70. Ta próba spojrzenia na wiele dziesiątek lat jej życia i twórczości połączona z opowieścią o art déco, o epoce, ale także przede wszystkim z opowieścią o podróży, która była jej nieodzownym elementem towarzyszącym – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
– Jest to właściwie pierwsza tego typu wystawa Tamary Łempickiej w Polsce. Można tu zobaczyć przekrój całej jej twórczości. Zachęcam więc wszystkich lubiących malarstwo do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Lublinie – mówi Wojciech Dąbrowski.
– Myślę, że obecna wystawa czasowa, niezwykle ciekawa, unikatowa ekspozycja poświęcona Tamarze Łempickiej, będzie cieszyła się bardzo szerokim zainteresowaniem, nie tylko w Polsce, ale również wśród podróżnych z zagranicy. Lublin jest jednym z piękniejszych miast na mapie Polski. I takie miejsce, kolebka kultury, jak właśnie Muzeum Narodowe przyciąga wartością swoich eksponatów – dodaje Jan Kanthak.
W ramach współpracy PGE razem z Muzeum Narodowym w Lublinie zrealizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in. wystawę archeologiczną „Magia starożytnego Egiptu”, Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w formie stacjonarnej i zagwarantuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, jak również szeroką ofertę letnich zajęć edukacyjnych w przestrzeni zamku w Lublinie w ramach projektu Lato w Zamku.
– Bardzo zależy nam na wspieraniu kultury wysokiej, na wspieraniu lokalnych społeczności i różnego rodzaju programów, dzięki którym młodzież i seniorzy będą mogli obcować ze sztuką – dodaje prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czytaj także
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe zwiększyły konkurencyjność. Pomogły inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż
Polskie firmy przemysłowe z sektora MŚP zwiększają swoją konkurencyjność na rynku, co potwierdza najnowszy, piąty pomiar Indexu MiU (maszyn i urządzeń). Wskaźnik ten osiągnął najwyższy poziom od początku badania, notując wzrost do 52,92 pkt. Kluczowe znaczenie miały rosnąca aktywność sprzedażowa, modernizacja parków maszynowych oraz dywersyfikacja rynków zbytu. Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że inwestycje w technologie i korzystanie z finansowania zewnętrznego odgrywają coraz większą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw.
Polityka
Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności

Obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE po 2027 roku. Nie będzie to jednak kosztem polityki spójności, której beneficjentem w znacznym stopniu jest Polska. Prace nad projektem prowadzi teraz Komisja Europejska, a pierwsze szczegóły mają być znane w lipcu br. Nad swoim stanowiskiem pracuje także Parlament Europejski.
Bankowość
Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię

Bank Gospodarstwa Krajowego zaprezentował nową strategię na lata 2025–2030. Ma ona lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania gospodarcze i geopolityczne, m.in. te związane z bezpieczeństwem kraju czy poziomem inwestycji. Jednym z głównych filarów strategii będzie wspieranie rozwoju konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.