Mówi: | Steve Box |
Funkcja: | International CEO |
Firma: | Bibby Financial Services |
Nowe technologie będą mieć kluczowy wpływ na rozwój sektora finansowego. Pozwolą uniknąć nadmiernego ryzyka
Rozwój technologii wpływa na sektor finansowy. W dużej mierze dalszy rozwój branży będzie się opierać na pozyskiwanych danych, stąd potrzeba inwestycji w technologie umożliwiające przetwarzanie i analizę danych. Dzięki temu instytucjom finansowym będzie łatwiej szacować ryzyko i ograniczać związane z nim straty. Polski sektor finansowy jest prymusem we wdrażaniu nowych technologii.
– Sektor finansowy czeka dużo zmian. Wiele firm inwestuje w technologie pozyskiwania i analizowania danych. To daje im możliwość prześledzenia historii klienta, zrozumienia jego potrzeb, a także przewidywania potencjalnych strat lub ryzyka w przyszłości. Chciałbym, żeby Bibby Financial Services stało się częścią tego procesu – przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Steve Box, International CEO Bibby Financial Services.
Technologie i inwestycje powinny być głównym kierunkiem rozwoju. Zmienia się charakter inwestycji, które ewoluują poza cyfrowe platformy i skupiają się na kliencie i jego potrzebach. Przykładem mogą być algorytmy stosowane przez reklamodawców, które umożliwiają dostosowanie przekazu do zainteresowań i oczekiwań indywidualnych klientów.
Zdaniem eksperta w dobrej sytuacji jest Polska i cały region Europy Środkowo-Wschodniej, które coraz sprawniej wdrażają nowoczesne rozwiązania. Siłą napędową mogą się okazać start-upy, czyli młode przedsiębiorstwa, które pracują nad nowymi technologiami. Dla wielu z nich wciąż jednak przeszkodą w rozwoju jest utrudniony dostęp do finansowania. Jak podkreślają przedstawiciele Bibby Financial Services, faktoring może być odpowiedzią na ich problemy.
Ten segment sektora finansowego staje się coraz ważniejszy dla funkcjonowania przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, zwłaszcza że daje on klientom wiele różnych możliwości.
– Jeżeli sprzedaje się towary innej firmie, to trzeba mieć pewność, że dostanie się za to zapłatę. Firma faktoringowa może sprawdzić wiarygodność nabywcy. Może także zapewnić pieniądze przed otrzymaniem zapłaty od kontrahenta i wypłacić 90 proc. faktury – wskazuje Steve Box. – Może też odzyskać dla firmy zaległe płatności, szczególnie w kontaktach z partnerami zagranicznymi. Gdy firma nie jest pewna wiarygodności swojego partnera, to możemy ją ubezpieczyć. Jeżeli kontrahent upadnie, wypłacimy firmie pieniądze i weźmiemy na siebie to ryzyko.
Przekonuje, że dzięki faktoringowi mogą przyspieszyć inwestycje w firmach. Jak wynika z badań Global Business Monitor, przeprowadzonych na zlecenie Bibby Financial Services w 2016 r., 36 proc. mikro-, małych i średnich firm w Polsce wykorzystuje oszczędności jako główne źródło finansowania działalności. Co czwarta reinwestuje osiągnięte zyski.
– W Polsce finansowanie nie jest problemem. Pozyskiwanie środków jako problem wskazało tylko 10 proc. respondentów. Większe zagrożenie widzą oni w ryzyku kursowym. Ten problem wskazywała połowa badanych – podkreśla Steve Box. – Wiele firm dostrzega możliwości, jakie dają akwizycje. 60 proc. badanych chciałoby przejmować konkurencję.
Szanse na zwiększenie inwestycji są duże, tym bardziej że nastroje wśród przedsiębiorców są bardzo dobre.
– Mniej więcej połowa ankietowanych wierzy w rozwój polskiej gospodarki. Przedstawiciele wszystkich sektorów poza budownictwem byli większymi optymistami niż ankietowani z większości krajów Europy. To bardzo dobry znak dla Polski – mówi Steve Box.
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-05-06: Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.