Mówi: | Elżbieta Seredyn |
Funkcja: | Podsekretarz stanu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej |
Resort pracy: ponad 3 mld złotych na walkę z bezrobociem, m.in. wśród młodych
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku blisko 3,3 mld złotych dla powiatowych urzędów pracy na aktywizację bezrobotnych. Ze wsparcia będą mogli skorzystać w dużej mierze młodzi ludzie, którym resort pracy pomaga rozpocząć karierę zawodową poprzez program „Młodzi na rynku pracy”. W ciągu kilku miesięcy ubiegłego roku skorzystało z niego 3 tysiące osób przed 30. rokiem życia. Ale urzędy pracy będą się skupiać również na wparciu dla bezrobotnych rodziców i osób 50+.
Program „Młodzi na rynku pracy” ruszył w połowie ubiegłego roku. Do końca grudnia skorzystało z niego jedynie 3 tys. osób do 30. roku życia. Ministerstwo przeznaczyło na ten cel w ubiegłym roku niecałe 40 mln zł.
– Korzystać z niego mogą osoby do 30. roku życia, które się zarejestrowały jako osoby bezrobotne. Ten program daje wiele szans rozwoju osobistego. Wyposaża beneficjenta w różnego rodzaju bony, które mają ułatwić zdobycie pracy i być aktywnym na rynku zawodowym – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt będzie realizowany przez powiatowe urzędy pracy jeszcze w tym i przyszłym roku.
– Wszystkie wnioski, które zostaną wypracowane mają posłużyć do stanowienia prawa w tym zakresie – podkreśla Elżbieta Seredyn.
Program będzie finansowany ze środków, które trafiają do urzędów pracy z Funduszu Pracy i rezerwy celowej ministra. Kto dokładnie i ile środków dostanie – nie wiadomo, bo to zależy od liczby osób uczestniczących w programie.
W tym roku na aktywną walkę z bezrobociem do powiatów trafi blisko 3,3 mld zł.
– Minister planuje te pieniądze przeznaczyć między innymi na aktywizacje młodej grupy społeczeństwa – wyjaśnia Elżbieta Seredyn. – Kluczowe są właśnie środki finansowe, które Minister Pracy i Polityki Społecznej skrupulatnie wydaje i dzieli, w szczególności na te grupy społeczne, które najbardziej potrzebują jego wsparcia.
Urzędy pracy w tym roku skupią się również na bezrobotnych rodzicach małych dzieci oraz osobach powyżej 50. roku życia.
Czytaj także
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-18: Europa będzie się zbroić. Musi być gotowa na atak Rosji na kraj NATO w ciągu kilku najbliższych lat
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
- 2025-03-21: Ukraińska kultura cierpi na wstrzymaniu pomocy z USA. Wiele projektów potrzebuje wsparcia UE
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-04-03: W najbliższych latach wzrośnie zapotrzebowanie na metale i energię. To będzie wpływać na notowania surowców
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-05: Biznes coraz chętniej angażuje się w działania społeczne. To ważny partner dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
Polska prezydencja zbiegła się z rozpoczęciem rozmów na temat wieloletnich unijnych ram finansowych (WRF), które określą cele i priorytety wydatków UE na lata 2028–2034. Projekt budżetu ma być gotowy w lipcu, a potem rozpoczną się negocjacje między instytucjami unijnymi. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad WRF, dlatego to od naszego kraju swoje konsultacje rozpoczęli europarlamentarzyści, którzy są współsprawozdawcami PE ds. wieloletniego budżetu Unii Europejskiej.
Prawo
Przedsiębiorcy czują się pomijani w pracach nad przepisami. Narzekają na zawrotne tempo prac legislacyjnych

W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa. To wynik o 59 proc. niższy niż rok wcześniej – wynika z „Barometru prawa” Grant Thornton. Eksperci wskazują, że nie przekłada się to jednak na jakość nowych przepisów. Tempo prac regulacyjnych przyspiesza, a konsultacje publiczne rzadko są transparentne. Przedsiębiorcy czują się pomijani w procesie konsultacji i zaskakiwani nagłymi zmianami w prawie.
Konsument
Alkohol najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną u młodzieży. Coraz większa popularność e-papierosów

Niemal trzy czwarte uczniów w wieku 15–16 lat już sięgnęło po alkohol. Jak wynika z badania ESPAD 2024, to wciąż najbardziej wśród młodzieży rozpowszechniona substancja psychoaktywna. W ostatnich 20 latach o ponad 20 pp. spadł odsetek nastolatków palących papierosy, ale prawie 70 proc. 17–18-latków przyznaje, że sięgnęło w swoim życiu po e-papierosa. Eksperci wskazują na potrzebę nie tylko bardziej restrykcyjnego ograniczania dostępności tych produktów dla młodych ludzi, ale też o działania na rzecz edukacji zdrowotnej i kompleksowego podejścia do profilaktyki i leczenia uzależnień, bez podziału na poszczególne grupy substancji.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.