Mówi: | Adam Stadnik |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | Windpol Serwis |
Firmy wiatrakowe oskarżają polityków o blokowanie inwestycji
Podporządkowanie lobby związanemu z tradycyjną energetyką i brak odpowiednich regulacji prawnych – to najczęstsze zarzuty wysuwane przez przedsiębiorców z branży wiatrakowej przeciwko rządowi. Dziś po roku prac światło dzienne ujrzy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawarte w nim przepisy miały wejść w życie przed końcem 2010 roku.
– Brak jest woli politycznej dla tego rodzaju działalności. Jesteśmy tak zdominowani przez energię tradycyjną i czarną, że dostępu dla energetyki odnawialnej praktycznie nie ma – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Stadnik, prezes firmy Windpol Serwis.
Zdaniem prezesa działania podejmowane przez rząd są ruchami pozornymi, wymuszonymi przez unijne dyrektywy.
– To, co robimy, to chyba tylko dlatego, że takie są wymogi UE, bo Unia nam każe. Natomiast nie widać, że tu jest jakiś interes rządzących i nasz interes, że możemy przy okazji coś zarobić – uważa Adam Stadnik.
Wskazuje na opóźnione i przedłużające się prace nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Dziś po ponad roku prac zostanie upubliczniony przez resort gospodarki projekt ustawy o OZE.
– Dopiero teraz ta ustawa powstaje i dopiero teraz utworzony został departament energetyki odnawialnej. A przecież to jest oprzyrządowanie formalno-prawne, które powinno funkcjonować. Jak bank uwierzy inwestorowi z Polski, że on jest dobrym inwestorem, czy nie jest zbyt ryzykownym inwestorem, jeżeli wchodzi w taki układ, jaki występuje w Polsce – zwraca uwagę Adam Stadnik.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan w raporcie „Lista barier w sektorze energetycznym” wskazuje podobne przyczyny utrudniające rozwój branż związanych z alternatywnymi źródłami energii w Polsce. Najważniejsze z nich to brak transparentności procesu legislacyjnego, jak również brak analiz i ocen skutków zmian regulacyjnych.
Pracodawcy wymieniają też znaczące opóźnienia we wprowadzaniu regulacji dotyczących przed wszystkim pakietu klimatyczno-energetycznego i unijnej dyrektywy w sprawie promowania wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.
Czytaj także
- 2025-04-10: Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-20: Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Zadyszka na rynku ładowania samochodów elektrycznych. Rozwój infrastruktury przyhamował
- 2024-09-23: Rząd chce większego udziału polskich firm budowlanych w projektach energetycznych. Ma to być element nowej ustawy offshorowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.