Newsy

GPW: 33,5 mln zysku w I kwartale

2012-05-10  |  12:37
Mówi:Ludwik Sobolewski
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Giełda Papierów Wartościowych
  • MP4

    Pierwsze miesiące roku okazały się nieco gorsze od poprzednich kwartałów. Przychody Grupy Kapitałowej GPW były mniejsze o 7,6 proc. niż przed rokiem. Na słabsze wyniki wpłynęły przede wszystkim spadek obrotów akcjami i instrumentami pochodnymi oraz czasowa obniżka opłat transakcyjnych, która obowiązuje od listopada 2011 roku.

    Jak podkreślono w komunikacie spółki, spadek obrotów na rynkach GPW jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, jaka panowała na giełdach na początku roku.

     – Sytuacja zewnętrzna, czyli sytuacja na rynkach kapitałowych i w gospodarce światowej i europejskiej jest bardzo pesymistyczna. Na tym tle nasz rynek kapitałowy dość nieźle sobie radzi. Mimo że nie należymy do krajów modnych wśród inwestorów zagranicznych, jak Brazylia czy Chiny – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

    Aktywność inwestorów na polskim rynku, mierzona wskaźnikiem płynności tego rynku, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2011 roku (ok. 46 proc.). To oznacza, że spadek obrotów wynika raczej z niższych wycen akcji, a nie odwrotu inwestorów od naszego rynku kapitałowego. W I kwartale na rynku głównym GPW zadebiutowało 25 spółek, co daje warszawskiej giełdzie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów.

     – Strategia rozwoju warszawskiej giełdy się sprawdza. Jesteśmy nadal rynkiem, który ma jedną z najwyższych na świecie dynamik, jeśli chodzi o wzrost obrotów i w dodatku jest najbardziej zdywersyfikowany w regionie. Po I kwartale udział rynku akcji GPW w obrotach na wszystkich rynkach regionu przekracza znacząco 50 proc. – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.

    W wynikach finansowych Grupy Kapitałowej GPW za I kwartał uwzględniono również wyniki spółki TGE, mimo że pełna konsolidacja nastąpiła w marcu tego roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,8 mln zł.

     – Rynek towarowy staje się ważną domeną działalności Grupy Kapitałowej GPW. Pełna konsolidacja nastąpiła w marcu, ale jest to już widoczne w strukturze przychodów i znacząco wpływa na model biznesowy. To jest kilka milionów złotych zysku za I kwartał 2012 roku, co stanowi 10% całości przychodów Grupy Kapitałowej – mówi Ludwik Sobolewski.

    I dodaje, że gdyby do konsolidacji TGE doszło na początku I kwartału to rynek towarowy stanowiłby blisko 1/4 przychodów Grupy. Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, rynki towarowe staną się w najbliższym czasie jeszcze ważniejsze dla funkcjonowania rynków kapitałowych.

     – Są pewnego rodzaju tarczą finansową czy tarczą, która łagodzi finansowe skutki tego, że inwestorzy generują niższe obroty – wyjaśnia prezes GPW.

    W komunikacie spółki zaznaczono, że na wyniki Grupy Kapitałowej GPW w kolejnym kwartale będą wpływać dwa czynniki. Chodzi przede wszystkim o nakłady związane z wdrażaniem platformy obrotu UTP (Universal Trading Platform) oraz o konsolidację Grupy Kapitałowej Towarowa Giełda Energii.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Kongres Profesjonalistów Public Relations

    Konsument

    Handel

    Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

    Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.

    Polityka

    Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

    Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.