Newsy

GPW: 33,5 mln zysku w I kwartale

2012-05-10  |  12:37
Mówi:Ludwik Sobolewski
Funkcja:Prezes Zarządu
Firma:Giełda Papierów Wartościowych
  • MP4

    Pierwsze miesiące roku okazały się nieco gorsze od poprzednich kwartałów. Przychody Grupy Kapitałowej GPW były mniejsze o 7,6 proc. niż przed rokiem. Na słabsze wyniki wpłynęły przede wszystkim spadek obrotów akcjami i instrumentami pochodnymi oraz czasowa obniżka opłat transakcyjnych, która obowiązuje od listopada 2011 roku.

    Jak podkreślono w komunikacie spółki, spadek obrotów na rynkach GPW jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, jaka panowała na giełdach na początku roku.

     – Sytuacja zewnętrzna, czyli sytuacja na rynkach kapitałowych i w gospodarce światowej i europejskiej jest bardzo pesymistyczna. Na tym tle nasz rynek kapitałowy dość nieźle sobie radzi. Mimo że nie należymy do krajów modnych wśród inwestorów zagranicznych, jak Brazylia czy Chiny – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

    Aktywność inwestorów na polskim rynku, mierzona wskaźnikiem płynności tego rynku, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2011 roku (ok. 46 proc.). To oznacza, że spadek obrotów wynika raczej z niższych wycen akcji, a nie odwrotu inwestorów od naszego rynku kapitałowego. W I kwartale na rynku głównym GPW zadebiutowało 25 spółek, co daje warszawskiej giełdzie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów.

     – Strategia rozwoju warszawskiej giełdy się sprawdza. Jesteśmy nadal rynkiem, który ma jedną z najwyższych na świecie dynamik, jeśli chodzi o wzrost obrotów i w dodatku jest najbardziej zdywersyfikowany w regionie. Po I kwartale udział rynku akcji GPW w obrotach na wszystkich rynkach regionu przekracza znacząco 50 proc. – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.

    W wynikach finansowych Grupy Kapitałowej GPW za I kwartał uwzględniono również wyniki spółki TGE, mimo że pełna konsolidacja nastąpiła w marcu tego roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,8 mln zł.

     – Rynek towarowy staje się ważną domeną działalności Grupy Kapitałowej GPW. Pełna konsolidacja nastąpiła w marcu, ale jest to już widoczne w strukturze przychodów i znacząco wpływa na model biznesowy. To jest kilka milionów złotych zysku za I kwartał 2012 roku, co stanowi 10% całości przychodów Grupy Kapitałowej – mówi Ludwik Sobolewski.

    I dodaje, że gdyby do konsolidacji TGE doszło na początku I kwartału to rynek towarowy stanowiłby blisko 1/4 przychodów Grupy. Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, rynki towarowe staną się w najbliższym czasie jeszcze ważniejsze dla funkcjonowania rynków kapitałowych.

     – Są pewnego rodzaju tarczą finansową czy tarczą, która łagodzi finansowe skutki tego, że inwestorzy generują niższe obroty – wyjaśnia prezes GPW.

    W komunikacie spółki zaznaczono, że na wyniki Grupy Kapitałowej GPW w kolejnym kwartale będą wpływać dwa czynniki. Chodzi przede wszystkim o nakłady związane z wdrażaniem platformy obrotu UTP (Universal Trading Platform) oraz o konsolidację Grupy Kapitałowej Towarowa Giełda Energii.

    Czytaj także

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Kongres Profesjonalistów Public Relations

    Ochrona środowiska

    Transport

    Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

    Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

    Konsument

    Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

    Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.