Mówi: | Ludwik Sobolewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Giełda Papierów Wartościowych |
GPW: 33,5 mln zysku w I kwartale
Pierwsze miesiące roku okazały się nieco gorsze od poprzednich kwartałów. Przychody Grupy Kapitałowej GPW były mniejsze o 7,6 proc. niż przed rokiem. Na słabsze wyniki wpłynęły przede wszystkim spadek obrotów akcjami i instrumentami pochodnymi oraz czasowa obniżka opłat transakcyjnych, która obowiązuje od listopada 2011 roku.
Jak podkreślono w komunikacie spółki, spadek obrotów na rynkach GPW jest odzwierciedleniem ogólnej tendencji, jaka panowała na giełdach na początku roku.
– Sytuacja zewnętrzna, czyli sytuacja na rynkach kapitałowych i w gospodarce światowej i europejskiej jest bardzo pesymistyczna. Na tym tle nasz rynek kapitałowy dość nieźle sobie radzi. Mimo że nie należymy do krajów modnych wśród inwestorów zagranicznych, jak Brazylia czy Chiny – podkreśla Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Aktywność inwestorów na polskim rynku, mierzona wskaźnikiem płynności tego rynku, utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w 2011 roku (ok. 46 proc.). To oznacza, że spadek obrotów wynika raczej z niższych wycen akcji, a nie odwrotu inwestorów od naszego rynku kapitałowego. W I kwartale na rynku głównym GPW zadebiutowało 25 spółek, co daje warszawskiej giełdzie pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby debiutów.
– Strategia rozwoju warszawskiej giełdy się sprawdza. Jesteśmy nadal rynkiem, który ma jedną z najwyższych na świecie dynamik, jeśli chodzi o wzrost obrotów i w dodatku jest najbardziej zdywersyfikowany w regionie. Po I kwartale udział rynku akcji GPW w obrotach na wszystkich rynkach regionu przekracza znacząco 50 proc. – wyjaśnia Ludwik Sobolewski.
W wynikach finansowych Grupy Kapitałowej GPW za I kwartał uwzględniono również wyniki spółki TGE, mimo że pełna konsolidacja nastąpiła w marcu tego roku. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,8 mln zł.
– Rynek towarowy staje się ważną domeną działalności Grupy Kapitałowej GPW. Pełna konsolidacja nastąpiła w marcu, ale jest to już widoczne w strukturze przychodów i znacząco wpływa na model biznesowy. To jest kilka milionów złotych zysku za I kwartał 2012 roku, co stanowi 10% całości przychodów Grupy Kapitałowej – mówi Ludwik Sobolewski.
I dodaje, że gdyby do konsolidacji TGE doszło na początku I kwartału to rynek towarowy stanowiłby blisko 1/4 przychodów Grupy. Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, rynki towarowe staną się w najbliższym czasie jeszcze ważniejsze dla funkcjonowania rynków kapitałowych.
– Są pewnego rodzaju tarczą finansową czy tarczą, która łagodzi finansowe skutki tego, że inwestorzy generują niższe obroty – wyjaśnia prezes GPW.
W komunikacie spółki zaznaczono, że na wyniki Grupy Kapitałowej GPW w kolejnym kwartale będą wpływać dwa czynniki. Chodzi przede wszystkim o nakłady związane z wdrażaniem platformy obrotu UTP (Universal Trading Platform) oraz o konsolidację Grupy Kapitałowej Towarowa Giełda Energii.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-10-22: Robert El Gendy: Zauważam inne programy śniadaniowe i dobrze, że one są. Konkurencja nakręca nas do walki o widzów
- 2024-11-06: Robert Stockinger: Wziąłem na siebie odpowiedzialność podnoszenia jakości Telewizji Polskiej i przywracania jej blasku
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.