Mówi: | Ludwik Sobolewski |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Giełda Papierów Wartościowych |
Handel gazem na warszawskiej giełdzie w I połowie listopada
Najdalej za półtora miesiąca na Towarowej Giełdzie Energii możliwe będą pierwsze transakcje w handlu błękitnym surowcem. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, właściciela TGE, zapewnia, że od strony technicznej wszystko jest gotowe na uruchomienie giełdy gazu. – To będzie przełomowa zmiana – zapewnia Ludwik Sobolewski w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
– Używamy określenia giełda gazu, co nie oznacza powstania nowej giełdy, tylko po prostu poszerzenie naszej działalności. Rozpoczniemy prawdopodobnie w I połowie listopada. Wtedy zainaugurujemy jej działalność i pewnie dojdzie do pierwszych transakcji – zapowiada Ludwik Sobolewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Przygotowania do uruchomienia platformy handlu gazem trwają od kilku miesięcy.
– To było przedsięwzięcie wymagające zaangażowania sporo techniki, ale można powiedzieć, że praktycznie jesteśmy już gotowi – deklaruje prezes GPW.
Formalne przeszkody zniknęły na początku września, kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła regulamin obrotu gazem na TGE i regulamin Giełdowej Izby Rozrachunkowej, które stanowią podstawę funkcjonowania rynku gazu.
Na razie uruchomienie handlu jest na razie niemożliwe, chociażby ze względu na brak nowego rozporządzenia taryfowego Ministerstwa Gospodarki. Projekt dokumentu jest teraz na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Jak podkreśla Ludwik Sobolewski, pojawienie się obrotu giełdowego na ten nośnik energii, będzie przełomową zmianą na rynku.
– Będzie to ważne od samego początku, a może stać się nawet jeszcze ważniejsze. Bo jeśli dojdzie do eksploatacji gazu z łupków w przyszłości, nie chciałbym tak bardzo wybiegać do przodu, ale możemy być nawet regionalnym rynkiem gazu – prognozował w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei Ludwik Sobolewski.
Na razie PGNiG chciałoby sprzedawać na giełdzie 0,4 mld m3 gazu rocznie, czyli ok. 100 mln m3 na kwartał. Docelowo giełdowy obrót ma objąć 70 proc. rocznej sprzedaży surowca. W ubiegłym roku zużycie błękitnego surowca w Polsce sięgnęło 14,4 mld m3.
Rozpoczęcie handlu na TGE ma być pierwszym krokiem w procesie liberalizacji polskiego rynku gazu dla odbiorców hurtowych.
Czytaj także
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-09-02: Firmy produkcyjne w Polsce przechodzą zieloną transformację. Działania te są kluczowe dla ograniczenia śladu środowiskowego i rozwoju biznesu
- 2024-09-04: Centra danych odpowiadają za 2 proc. globalnego zużycia energii, a wkrótce ten udział może się podwoić. Operatorzy szukają sposobów na oszczędności
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.