Mówi: | Marek Woszczyk |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | Urząd Regulacji Energetyki |
Handel gazem na giełdzie jeszcze w tym roku. URE i PGNiG czekają na decyzję KNF
Zgodnie z planem handel gazem na giełdzie powinien ruszyć w IV kwartale. – Nie mam żadnych sygnałów, że jest to nierealny termin – mówi Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W najbliższym czasie spodziewana jest opinia KNF w tej sprawie.
– Wniosek o zatwierdzenie regulaminu giełdowego rynku gazu został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego. Z tego, co wiem, jest na końcowym etapie postępowania. Lada dzień powinniśmy się spodziewać zatwierdzenia, pozytywnej decyzji KNF w tym przedmiocie – ocenia Marek Woszczyk, prezes URE. – Nie mam żadnych innych informacji, ani sygnałów, że nierealne jest, by w IV kwartale giełda była faktycznie gotowa do uruchomienia rynku gazu.
Funkcjonowanie giełdowego obrotu gazem to konieczny warunek do uwolnienia cen surowca. Od 1 stycznia 2013 roku przedsiębiorstwa prawdopodobnie będą kupowały gaz po cenach ustalanych na rynku, a nie narzucanych przez regulatora, czyli URE.
Na początek do obrotu trafią niewielkie ilości surowca, chociaż URE chciało, by już w tym roku na giełdzie znalazło się minimum 70 proc. rocznego krajowego zużycia surowca.
– PGNiG zadeklarowało, że jest gotowe oferować w obrocie giełdowym około 100 mln metrów sześciennych kwartalnie. Jeśli to porównamy z 10 mld metrów sześciennych gazu konsumowanego przez odbiorców przemysłowych w Polsce, to widać, że to jest niewiele. Jednak na początek to musi wystarczyć – stwierdza w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prezes URE.
Jak podkreśla Marek Woszczyk, Urząd nie posiada instrumentów prawnych, które zobligowałyby PGNiG do większej aktywności na giełdzie gazu. Jednak wyraźnie zaznacza, że dzięki gazowym połączeniom transgranicznym, na rynku pojawia się więcej graczy.
– Zdolności przesyłowe na łączeniach w Lasowie i Cieszynie przejęli także inni gracze, inne przedsiębiorstwa. Myślę, że one też będą skłonne zaoferować gaz na giełdzie obok PGNiG. Wtedy handel zacznie się na nieco większą skalę. Od czegoś trzeba zacząć – mówi Marek Woszczyk.
W dodatku jak naszybciej, bo na Polskę naciska Komisja Europejska, która chce byśmy szybko uwolnili ceny gazu dla odbiorców przemysłowych. Do tego potrzebna jest właśnie giełda. Prace nad zmieniającym się rynkiem prezes Woszczyk ocenia bardzo dobrze. Jest zadowolony z tempa i efektów.
– Patrzę z dużą nadzieją na rozwój rynku gazu, w tym rynku giełdowego. URE wciąż stara się nadawać maksymalnie wysokie tempo w pracach nad uruchomieniem rynku gazu w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że czwarty kwartał będzie punktem startu – podkreśla prezes Urzędu.
Powstanie giełdy gazu to część Programu Uwolnienia Gazu, który został przygotowany przez PGNiG w oparciu o wytyczne URE. Program ma na celu stworzenie warunków konkurencji na rynku błękitnego paliwa. Tego wymaga od nas unijna Dyrektywa gazowa 2009/73/WE.
Teraz krajowy rynek zdominowany jest przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka ma ponad 98% udziałów w rynku. Powodzenie PUG jest warunkiem, by ceny gazu dla odbiorców przemysłowych zostały uwolnione od nowego roku.
Czytaj także
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-16: Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-11-15: GPW wiąże duże nadzieje z nowymi liniami spoza rynku finansowego. Do końca roku będzie gotowa platforma obsługująca usługi logistyczne i spedycyjne
- 2023-10-10: Europejskim indeksom nie sprzyjają polityka gospodarcza i koniunktura. Firmy coraz mniej chętnie sięgają po źródła finansowania na rynek publiczny
- 2023-06-01: Polska spółka pracuje nad testem wykrywającym wcześnie raka trzustki z próbki moczu. Przełomowa technologia wchodzi w zaawansowany etap badań
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.