Mówi: | Dariusz Marszałek |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych |
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych obchodzi dziś 18. urodziny
Bezpieczny, przejrzysty, szybki, efektywny i zaawansowany – taki jest dziś, zdaniem szefów spółki, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Dziś obchodzi 18. rocznicę powstania. Przez ten czas spółka wyróżniona została szeregiem nagród m.in. za innowacyjność. – Mamy powód do dumy, ponieważ od samego początku staraliśmy się być bardzo nowoczesnym depozytem – wyjaśnia Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW. – Nowe usługi wprowadzają nasz rynek na taki bardzo wysoki, europejski poziom.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych powstał w listopadzie 1994 roku, wcześniej był to jeden z działów Giełdy Papierów Wartościowych. Depozyt odpowiada za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w kraju. Jego akcjonariuszami są Skarb Państwa, GPW i NBP.
– Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wkroczył na ścieżkę dojrzałości. Mamy powód do dumy, ponieważ od samego początku staraliśmy się być bardzo nowoczesnym depozytem. Już od pierwszych chwil działania akcje na polskim rynku były deponowane w Depozycie w postaci zdematerializowanej, czyli w postaci zapisów elektronicznych na kontach – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW.
W 2011 roku ze struktur KDPW wyodrębniona została spółka KDPW_CCP, pełniąca rolę nowoczesnej izby rozliczeniowej. Zdaniem menadżerów firmy to krok w stronę tego, by stać się centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej.
– Nowe usługi wprowadzają nasz rynek na bardzo wysoki, europejski poziom. Pozwalają wszystkim inwestorom, zwłaszcza zagranicznym, którzy inwestują na naszym rynku, czuć się bardzo komfortowo i mieć do czynienia z usługami, które są świadczone na tak dużych rynkach, jak rynek w Londynie, we Frankfurcie czy w Paryżu – wyjaśnia Dariusz Marszałek.
Depozyt stara się wdrażać w kraju najnowocześniejsze rozwiązania zaczerpnięte z rynków wysokorozwiniętych. Przykładem tego jest m.in. system depozytowo-rozliczeniowy kdpw_stream. To aplikacja internetowa do obsługi Walnych Zgromadzeń, która ma usprawnić proces organizacji.
– Wprowadzony w 2009 roku system kdpw_stream to nowy system, który zabezpiecza rozliczanie transakcji, dokonywanych przez KDPW i naszą izbę rozliczeniową KDPW_CCP – mówi rzecznik spółki. – Przede wszystkim daje on naszej instytucji i naszemu rynkowi spory zapas: jeżeli liczba transakcji na giełdzie, które w konsekwencji rozliczane są przez naszą firmę, będzie wzrastała, mamy bufor, możliwość, że będziemy mogli je obsłużyć.
Rozwiązanie to pozwala m.in. realizować nawet 1 milion transakcji dziennie. Poprzedni pozwalał na 300 tysięcy operacji. System zapewnia pełną obsługę rozliczeń i rozrachunku transakcji dla szerokiej gamy instrumentów finansowych, gwarantując jednocześnie większą stabilność i bezpieczeństwo. Otwiera on również nasz rynek na zagranicznych graczy, którzy mają do niego dostęp dzięki specjalnej aplikacji internetowej.
– Nie trzeba do nas wysyłać papierowych dokumentów, kserokopii tych dokumentów, które często wymagały potwierdzenia zgodności z oryginałem. Teraz wszystko odbywa się online, przez internet, co jest sporym ułatwieniem i także ograniczeniem kosztów, jeżeli chodzi o koszty pocztowe – tłumaczy Dariusz Marszałek.
Kolejną istotną usługą było uruchomienie 2 listopada br. repozytorium transakcji, w którym mogą być gromadzone informacje o transakcjach zawieranych w instrumentach pochodnych. W maju została udostępniona dedykowana aplikacja internetowa w ramach Systemu Obsługi Emitentów, umożliwiająca elektroniczny obieg informacji dotyczących zdarzeń korporacyjnych między KDPW a emitentami papierów wartościowych.
– Jest to odpowiedź na regulacje europejskie, które wprowadzają na rynku UE wymóg raportowania do repozytoriów transakcji wszelkich informacji na temat transakcji, zawieranych w instrumentach pochodnych – przypomina rzecznik KDPW. – Jeżeli nie stworzylibyśmy takiego repozytorium na rynku polskim, polskie firmy, np. banki, biura maklerskie, które zawierają transakcje w instrumentach pochodnych, zmuszone byłyby do raportowania do repozytorium, który utworzy inny depozyt czy inna instytucja w UE.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu uruchomi kolejną usługę dedykowaną rynkowi pozagiełdowemu w Polsce (OTC). Ma ona być zgodna z wymaganiami UE. Regulacja czeka na zatwierdzenie ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.
– Z tym wiązało się kilka prac wewnętrznych w firmie, ponieważ regulacje te zostały wprowadzone rozporządzeniem EMIR i wymusiły zmiany np. w funkcjonowaniu izb rozliczeniowych typu CCP – mówi Dariusz Marszałek. – Po pierwsze, musieliśmy spełnić wymogi kapitałowe, stąd w tym roku podnieśliśmy kapitał Izby ze 100 do 200 milionów złotych. Wprowadzamy usługę rozliczania derywatów oraz w przyszłym roku przystąpimy do autoryzowania naszego CCP w Komisji Nadzoru Finansowego.
Spółka zapewnia również, że w przyszłym roku wprowadzi wachlarz rozwiązań pozwalających dokonywanie rozliczeń, w tym instrumentów denominowanych w innych walutach niż złoty.
– W przyszłym roku będziemy skupiali swoje prace także na rozwijaniu usługi dotyczącej rozliczania derywatów z rynku OTC. Chcemy wprowadzić nowe klasy instrumentów, które będą rozliczane przez nasza izbę. I będą to instrumenty denominowane już nie tylko w złotówkach, ale także w innych walutach – zapewnia rzecznik KDPW.
Czytaj także
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-11-25: Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
- 2024-12-11: Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
- 2024-11-22: Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
- 2024-12-18: Piotr Szwedes: Teraz znowu zrobił się trend na brzydotę. Pokazujemy coś brudnego, siebie bez makijażu, że jesteśmy tacy prawdziwi
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-15: Klaudia Carlos: Nie myślę o konkurowaniu z innymi formatami. „Pytanie na śniadanie” jest programem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-10-28: Beata Tadla: Nowe studio „Pytania na śniadanie” jest bardzo uniwersalne. Wszystko mi w nim pasuje i nie ma kakofonii kolorystycznej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-lifestyle.png)
Infrastruktura
![](https://www.newseria.pl/files/11111/budynek-om-mishra-dsbf9nwk4vs-unsplash,w_274,_small.jpg)
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
![](https://www.newseria.pl/files/11111/rpo-ombudsman-ue-foto,w_133,_small.jpg)
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
![](https://www.newseria.pl/files/11111/orange-scrollowanie-foto2,w_133,_small.jpg)
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.