Mówi: | Dariusz Marszałek |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych |
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych obchodzi dziś 18. urodziny
Bezpieczny, przejrzysty, szybki, efektywny i zaawansowany – taki jest dziś, zdaniem szefów spółki, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Dziś obchodzi 18. rocznicę powstania. Przez ten czas spółka wyróżniona została szeregiem nagród m.in. za innowacyjność. – Mamy powód do dumy, ponieważ od samego początku staraliśmy się być bardzo nowoczesnym depozytem – wyjaśnia Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW. – Nowe usługi wprowadzają nasz rynek na taki bardzo wysoki, europejski poziom.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych powstał w listopadzie 1994 roku, wcześniej był to jeden z działów Giełdy Papierów Wartościowych. Depozyt odpowiada za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w kraju. Jego akcjonariuszami są Skarb Państwa, GPW i NBP.
– Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wkroczył na ścieżkę dojrzałości. Mamy powód do dumy, ponieważ od samego początku staraliśmy się być bardzo nowoczesnym depozytem. Już od pierwszych chwil działania akcje na polskim rynku były deponowane w Depozycie w postaci zdematerializowanej, czyli w postaci zapisów elektronicznych na kontach – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW.
W 2011 roku ze struktur KDPW wyodrębniona została spółka KDPW_CCP, pełniąca rolę nowoczesnej izby rozliczeniowej. Zdaniem menadżerów firmy to krok w stronę tego, by stać się centrum finansowym Europy Środkowo-Wschodniej.
– Nowe usługi wprowadzają nasz rynek na bardzo wysoki, europejski poziom. Pozwalają wszystkim inwestorom, zwłaszcza zagranicznym, którzy inwestują na naszym rynku, czuć się bardzo komfortowo i mieć do czynienia z usługami, które są świadczone na tak dużych rynkach, jak rynek w Londynie, we Frankfurcie czy w Paryżu – wyjaśnia Dariusz Marszałek.
Depozyt stara się wdrażać w kraju najnowocześniejsze rozwiązania zaczerpnięte z rynków wysokorozwiniętych. Przykładem tego jest m.in. system depozytowo-rozliczeniowy kdpw_stream. To aplikacja internetowa do obsługi Walnych Zgromadzeń, która ma usprawnić proces organizacji.
– Wprowadzony w 2009 roku system kdpw_stream to nowy system, który zabezpiecza rozliczanie transakcji, dokonywanych przez KDPW i naszą izbę rozliczeniową KDPW_CCP – mówi rzecznik spółki. – Przede wszystkim daje on naszej instytucji i naszemu rynkowi spory zapas: jeżeli liczba transakcji na giełdzie, które w konsekwencji rozliczane są przez naszą firmę, będzie wzrastała, mamy bufor, możliwość, że będziemy mogli je obsłużyć.
Rozwiązanie to pozwala m.in. realizować nawet 1 milion transakcji dziennie. Poprzedni pozwalał na 300 tysięcy operacji. System zapewnia pełną obsługę rozliczeń i rozrachunku transakcji dla szerokiej gamy instrumentów finansowych, gwarantując jednocześnie większą stabilność i bezpieczeństwo. Otwiera on również nasz rynek na zagranicznych graczy, którzy mają do niego dostęp dzięki specjalnej aplikacji internetowej.
– Nie trzeba do nas wysyłać papierowych dokumentów, kserokopii tych dokumentów, które często wymagały potwierdzenia zgodności z oryginałem. Teraz wszystko odbywa się online, przez internet, co jest sporym ułatwieniem i także ograniczeniem kosztów, jeżeli chodzi o koszty pocztowe – tłumaczy Dariusz Marszałek.
Kolejną istotną usługą było uruchomienie 2 listopada br. repozytorium transakcji, w którym mogą być gromadzone informacje o transakcjach zawieranych w instrumentach pochodnych. W maju została udostępniona dedykowana aplikacja internetowa w ramach Systemu Obsługi Emitentów, umożliwiająca elektroniczny obieg informacji dotyczących zdarzeń korporacyjnych między KDPW a emitentami papierów wartościowych.
– Jest to odpowiedź na regulacje europejskie, które wprowadzają na rynku UE wymóg raportowania do repozytoriów transakcji wszelkich informacji na temat transakcji, zawieranych w instrumentach pochodnych – przypomina rzecznik KDPW. – Jeżeli nie stworzylibyśmy takiego repozytorium na rynku polskim, polskie firmy, np. banki, biura maklerskie, które zawierają transakcje w instrumentach pochodnych, zmuszone byłyby do raportowania do repozytorium, który utworzy inny depozyt czy inna instytucja w UE.
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu uruchomi kolejną usługę dedykowaną rynkowi pozagiełdowemu w Polsce (OTC). Ma ona być zgodna z wymaganiami UE. Regulacja czeka na zatwierdzenie ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.
– Z tym wiązało się kilka prac wewnętrznych w firmie, ponieważ regulacje te zostały wprowadzone rozporządzeniem EMIR i wymusiły zmiany np. w funkcjonowaniu izb rozliczeniowych typu CCP – mówi Dariusz Marszałek. – Po pierwsze, musieliśmy spełnić wymogi kapitałowe, stąd w tym roku podnieśliśmy kapitał Izby ze 100 do 200 milionów złotych. Wprowadzamy usługę rozliczania derywatów oraz w przyszłym roku przystąpimy do autoryzowania naszego CCP w Komisji Nadzoru Finansowego.
Spółka zapewnia również, że w przyszłym roku wprowadzi wachlarz rozwiązań pozwalających dokonywanie rozliczeń, w tym instrumentów denominowanych w innych walutach niż złoty.
– W przyszłym roku będziemy skupiali swoje prace także na rozwijaniu usługi dotyczącej rozliczania derywatów z rynku OTC. Chcemy wprowadzić nowe klasy instrumentów, które będą rozliczane przez nasza izbę. I będą to instrumenty denominowane już nie tylko w złotówkach, ale także w innych walutach – zapewnia rzecznik KDPW.
Czytaj także
- 2024-11-22: Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-15: Klaudia Carlos: Nie myślę o konkurowaniu z innymi formatami. „Pytanie na śniadanie” jest programem interdyscyplinarnym i wielopokoleniowym
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-10-28: Beata Tadla: Nowe studio „Pytania na śniadanie” jest bardzo uniwersalne. Wszystko mi w nim pasuje i nie ma kakofonii kolorystycznej
- 2024-10-22: Robert El Gendy: Zauważam inne programy śniadaniowe i dobrze, że one są. Konkurencja nakręca nas do walki o widzów
- 2024-11-12: Tomasz Tylicki: W programach na żywo jak „Pytanie na śniadanie” niezbędna jest swoboda. Jeżeli scenariusz za dużo by nam narzucał, to byłoby sztywno
- 2024-11-06: Robert Stockinger: Wziąłem na siebie odpowiedzialność podnoszenia jakości Telewizji Polskiej i przywracania jej blasku
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-09-16: Konsumenci coraz częściej sięgają po ryby ze zrównoważonych połowów. Sprzedaż certyfikowanych produktów sięga 18 tys. t
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.