Mówi: | Jarosław Zagórowski |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | Jastrzębska Spółka Węglowa |
Ministerstwo Gospodarki bada kondycję kopalń. Prezes JSW: prowadzony audyt może pomóc spółkom węglowym
W ciągu trzech miesięcy znane będą szczegółowe wyniki audytu, prowadzonego w spółkach węglowych na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, które mają ocenić sytuację całego sektora. Audyt prowadzony jest w trzech spółkach: Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Kompanii Węglowej oraz Katowickim Holdingu Węglowym. – Zanim się postawi jakieś hipotezy dotyczące górnictwa, trzeba zrobić diagnozę tego sektora – uważa Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Liczy, że wyniki audytu pozwolą na zmiany, które poprawią kondycję polskiego górnictwa.
– Angażujemy się w to, żeby ministerstwo postawiło trafną diagnozę, wyciągnęło dobre wnioski, aby można było je potem szybko wdrożyć – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jarosław Zagórowski.
Szef JSW wierzy, że wyniki audytu, które mają być dostępne w ciągu trzech miesięcy, będą istotnym elementem przyszłości i strategii rozwoju spółki. Jego zdaniem w obszarze górnictwa istnieją niewykorzystywane rezerwy, które można i należy uruchomić. Jest to jednak trudne ze względu na m.in. uwarunkowania prawne.
– Chodzi o prawo układowe, jego szczegółowe zapisy, ukształtowane przed laty między pracodawcą a pracownikami, na straży, którego stoją związkowcy, oraz o system prawa zewnętrznego, związanego z prowadzeniem ruchu zakładu górniczego i związanymi z tym wymogami – tłumaczy Zagórowski.
Według prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej prawo nie uwzględnia postępu technologicznego, który miał miejsce w ostatnich kilkunastu latach.
– Dobrze, jeśli taki dobry audyt powstanie i potem pojawią się wnioski po jednej stronie, co trzeba zrobić w firmach, po drugiej stronie, jakie elementy prawne dzisiaj blokują możliwość uruchomienia naszych rezerw – mówi szef JSW.
Audyt przygotowuje firma Roland Berger. Ma on ocenić sytuację całego sektora, jak i poszczególnych kopalń, wchodzących w skład spółek JSW, KW oraz KHW.
Czytaj także
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2023-12-28: Kopalnie coraz bardziej inteligentne. Międzynarodowy projekt z udziałem Polaków ma scyfryzować cały sektor górniczy
- 2023-11-03: Walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty. Jakość powietrza w Polsce powoli się poprawia
- 2023-10-05: Produkty uboczne powstające przy spalaniu węgla są cennym surowcem. Trafiają m.in. do budownictwa i inżynierii drogowej
- 2023-11-21: W Polsce co roku powstaje 20 mln t ubocznych produktów spalania węgla jak popioły, gipsy i żużle. Ich ponowne wykorzystanie utrudnia brak odpowiednich przepisów
- 2023-11-15: Hałdy kopalniane to ogromne magazyny z surowcami. Ich zagospodarowaniem są zainteresowani m.in. producenci cementu
- 2023-07-26: Mija rok od katastrofy na Odrze. Organizacje ekologiczne: nic się nie zmieniło, słone ścieki z kopalń wciąż trafiają do rzeki
- 2023-07-04: Jaworzno kopalnia [przebitki]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.