Mówi: | Ewelina Pietrzak |
Funkcja: | Ekspert |
Firma: | PKPP Lewiatan |
Pracodawcy nie zgadzają się z nowymi zasadami zatrudniania cudzoziemców
Rząd przyjął projekt ustawy o skutkach zatrudniania cudzoziemców przebywających nielegalnie na terenie Polski. Nowe prawo przewiduje wiele sankcji administracyjnych, karnych i finansowych dla firm, które zatrudnią cudzoziemca spoza Unii Europejskiej niemającego prawa pobytu w Polsce.
- Obawiamy się, że przepisy te odstraszą pracodawców od zatrudniania cudzoziemców – mówi ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Ewelina Pietrzak.
Zgodnie z projektem pracodawca przed zatrudnieniem cudzoziemca powinien zażądać od niego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu w Polsce oraz przechowywać go przez cały okres zatrudnienia.
- Samo to zjawisko i próba walki z nim, skoro ma ono tak duży wpływ na gospodarkę, powinno leżeć po stronie administracji. A państwo chce zrzucić tę odpowiedzialność, obowiązek na pracodawców - podkreśla Ewelina Pietrzak.
Drugi problem, na który zwracają uwagę pracodawcy, to obowiązek uzupełniania dokumentacji już zatrudnionych cudzoziemców w terminie czterdziestu pięciu dni od dnia wejścia w życie ustawy.
-To zbyt krótki okres, biorąc pod uwagę czas, jaki jest potrzebny na załatwienie odpowiedniego zaświadczenia – ocenia Ewelina Pietrzak.
Jeśli pracodawca nie wywiąże się z obowiązków narzuconych mu nowymi przepisami może grozić mu kara finansowa nie mniejsza niż 3000 zł, szereg kar administracyjnych, a nawet, w skrajnych przypadkach, kara pozbawienia wolności.
Pracodawcy podkreślają jednocześnie, że nie sprzeciwiają się walce z nielegalnym zatrudnieniem. Chodzi jednak o to by ciężar tego problemu nie leżał w tak dużym zakresie na barkach pracodawcy.
Ustawa dotycząca zatrudniania cudzoziemców wdraża do polskiego prawa postanowienia unijnej dyrektywy. Chodzi o ograniczenie nielegalnej imigracji do Unii Europejskiej.
Informacja dla dziennikarzy:
Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.
Czytaj także
- 2025-02-04: Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
- 2025-01-31: Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-02-03: Ceny najmu mieszkań stabilizują się. Zakończenie wojny w Ukrainie może spowodować odpływ najemców i spadek cen
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-20: Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.