Mówi: | Maciej Reluga |
Funkcja: | główny ekonomista |
Firma: | BZ WBK |
RPP radzi nad stopami. Ekonomiści są zgodni: zmian nie będzie
– Stopy procentowe, przynajmniej na razie, pozostaną na niezmienionym poziomie – przewiduje Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. Rada Polityki Pieniężnej już zapowiedziała, że dalszych obniżek nie będzie. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonywała tego aż ośmiokrotnie. Nie ma też jeszcze sygnałów, które skłoniłyby członków RPP do podwyższenia stóp procentowych na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu.
Główna stopa procentowa NBP od marca bije kolejne historyczne rekordy. W ciągu niespełna roku spadła z 4,75 do 2,5 proc. Wszystko – słowa prezesa NBP, opinie ekonomistów i dane napływające z gospodarki – wskazują na to, że lipcowa obniżka była ostatnia i kolejnego rekordu nie będzie.
– Cykl obniżek się zakończył – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK. – Przed nami okres stabilizacji. Zarówno wrzesień, jak i kolejne miesiące tego roku oraz początek przyszłego będą oznaczać stabilne stopy procentowe.
Jego zdaniem pierwszych decyzji o podwyższeniu stóp należy spodziewać się nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku.
– Pod warunkiem, że – po pierwsze – inflacja rzeczywiście wróci do celu inflacyjnego, a po drugie, że ożywienie gospodarcze, z którym mamy powoli do czynienia będzie miało trwałe podstawy, że nie będzie tylko oparte na eksporcie, ale również na popycie krajowym, że nastąpi poprawa na rynku pracy – prognozuje Maciej Reluga w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.
Równie istotne dla jej ewentualnych decyzji będą dane o poziomie inflacji.
– Myślę, że w sierpniu inflacja pozostanie na poziomie z lipca, czyli delikatnie powyżej 1 proc. – prognozuje ekspert.
Zdaniem ekonomisty, po wyraźnym dołku w połowie br., w kolejnych miesiącach inflacja będzie systematycznie rosnąć. W 2014 roku znajdzie się blisko celu inflacyjnego, określonego na poziomie 2,5 proc. To prognozy zgodne z założeniami rządowymi do przyszłorocznego budżetu.
– Inflacja jest dzisiaj poniżej celu również dlatego, że Rada Polityki Pieniężnej zbyt późno zaczęła cykl obniżek, za długo zwlekała z pierwszymi obniżkami, a później ten cykl obniżek był rozłożony w czasie – mówi Maciej Reluga, dodając jednocześnie, że z perspektywy gospodarki dalsze obniżanie stóp nie miałoby sensu. – Działania banku centralnego i zmiany stóp procentowych oddziałują na gospodarkę z pewnym opóźnieniem, nie ma powodu, by jeszcze bardziej obniżać stopy procentowe, które i tak są ekstremalnie niskie.
Główny ekonomista banku BZ WBK podkreśla jednocześnie, że decyzje o obniżce stóp procentowych już wpłynęły pozytywnie na polską gospodarkę. Spadły przede wszystkim koszty obsługi kredytów.
– Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa mają sporo kredytów złotowych i obniżenie kosztów finansowania poprzez obniżki stóp oficjalnych NBP, wpływających na stawki WIBOR, powoduje, że więcej pieniędzy zostaje w portfelach i gospodarstw domowych, i firm – tłumaczy Reluga.
Decyzja RPP znana będzie w środę.
Czytaj także
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
- 2025-05-07: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
- 2025-04-25: Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.