Mówi: | Janusz Malinowski |
Funkcja: | prezes |
Firma: | PKP Intercity |
Od niedzieli zmiany w rozkładzie PKP w całym kraju
W nocy z soboty na niedzielę wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów PKP. W przypadku Intercity zwiększy się liczba połączeń, w tym także tych międzynarodowych. Przewozy Regionalne uruchamiają nowe REGIOekspresy, a Koleje Mazowieckie połączą Okęcie z Modlinem. Przygotowano także akcję informacyjną – od ulotek po informatorów na peronach.
– PKP Intercity uruchomi 10 pociągów więcej niż w mijającym rozkładzie jazdy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity. – To będzie 407 pociągów, 355 krajowych i 52 międzynarodowe, czyli więcej o 6 krajowych i 4 międzynarodowe.
Zyskają przede wszystkim osoby wybierające są na południe Europy. W nowej siatce połączeń uruchomione będą dwa nowe codzienne pociągi z Warszawy i Katowic do Bratysławy i Budapesztu oraz z Warszawy i Katowic do Breclav.
– W ofercie krajowej zmieni się oferta dla Podkarpacia. Przybędą pociągi z Rzeszowa i Przemyśla, pociąg Solina, pociąg Wieniawski, a pociąg Monciak-Krupówki, który jeździł tylko do Zakopanego, teraz będzie jeździł do Przemyśla – wylicza Janusz Malinowski. – Poprawi się też oferta dla Łodzi. Miasto zyska połączenie z Jelenią Górą, z Legnicą i nowe połączenie z Krakowem. Sudety z kolei dodatkowe połączenie z Gdynią.
Zmiany w rozkładzie jazdy podyktowane są przede wszystkim koniecznością modernizacji linii kolejowych, w tym sieci trakcyjnej i samych torów. Celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i punktualności.
– Te prace w tej chwili w większym zakresie trwają pomiędzy Rzeszowem a Krakowem, między Wrocławiem a Poznaniem czy między Warszawą a Trójmiastem. I tych rejonów dotyczą największe zmiany – podkreśla prezes PKP Intercity.
Zmiany w rozkładzie jazdy wprowadzają także inni przewoźnicy. Na przykład Przewozy Regionalne uruchamiają nowe połączenia pociągów REGIOekspres, ale zmniejszą o 20 proc. liczbę składów w województwie małopolskim. Od niedzieli wszystkie połączenia na terenie województwa śląskiego przejmą Koleje Śląskie, kilka tras będzie zastąpionych połączeniami autobusowymi.
Zmiany będą też w Kolejach Mazowieckich – tu będzie więcej pociągów w ramach aglomeracji warszawskiej, uruchomione zostanie też cogodzinne połączenie na trasie między Okęciem a Modlinem.
Informacja na każdym peronie
PKP o zmianach informuje już od wielu dni – na peronach ponad 1500 stacji pojawiły się tablice z nowym rozkładem. Poza tym Intercity ustawi na 19 największych dworcach kraju dodatkowe punkty informacyjne. Wszyscy pasażerowie będą mogli także skorzystać z pomocy ubranych w odblaskowe kamizelki informatorów.
– Na najbliższy weekend i początek przyszłego tygodnia planujemy wprowadzenie mobilnych informatorów, którzy – jak wynika z ocen pasażerów – sprawdzili się w tym ostatnim szczycie komunikacyjnym w okresie Wszystkich Świętych – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA.
Do ich zadań należy oprócz m.in. udzielania informacji o rozkładzie jazdy, także wskazywanie właściwych peronów i pomoc w obsłudze biletomatów.
Czytaj także
- 2024-10-24: Qczaj: Robię kurs na prawo jazdy. Będę jeździł fajnym samochodem „na bogato”, bo zapracowałem na porządne auto
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-07-02: Warszawa pracuje nad rewolucją biletową. Nowy system pozwoli płacić tylko za faktyczny czas podróży lub przejechane kilometry
- 2024-03-21: Branża budownictwa kolejowego w trudnej sytuacji po dwuletnim wyhamowaniu zamówień. W tym roku spodziewa się ożywienia i uruchomienia dużej liczby przetargów
- 2024-02-15: Resort infrastruktury weryfikuje kluczowe inwestycje infrastrukturalne. Będą zmiany w Krajowym Planie Kolejowym
- 2024-02-16: Spór ze związkowcami w PKP Cargo daleki od rozstrzygnięcia. W marcu podobny scenariusz może czekać inne spółki kolejowe
- 2023-12-28: Rekordowy rok dla PKP Intercity. W 2024 roku spółka chce przekroczyć barierę 70 mln pasażerów
- 2024-01-05: Szereg nowych przetargów w planach PKP Intercity na 2024 rok. W realizacji strategii taborowej mogą pomóc środki z UE
- 2024-01-11: Kobiety zwykle jeżdżą bezpieczniej niż mężczyźni i rzadziej powodują wypadki. Stereotypy dotyczące ich stylu jazdy wciąż jednak są żywe
- 2023-10-05: Wielomiliardowe inwestycje na kolei nabierają rozpędu. Pociągi będą się poruszać z maksymalną prędkością 250 km/h
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.