Newsy

Intel: branża IT będzie jedną z tych, które będą miały najłatwiej w 2013 r. Nawet przy spowolnieniu w gospodarce, rynek będzie rósł

2012-07-31  |  06:25
Mówi:Tomasz Klekowski
Funkcja:dyrektor na Europę Centralną i Wschodnią
Firma:Intel
  • MP4

    Sytuacja w gospodarce sprawia, że spada konsumpcja indywidualna. Jednak Tomasz Klekowski, dyrektor Intela na Europę Centralną i Wschodnią jest przekonany, że jego branży nie grozi zapaść. Jego zdaniem w najbliższym czasie rynek IT opierać się będzie głównie na budowie infrastruktury internetowej oraz zakupach dokonywanych przez małe i średnie firmy, które będą generowały dużo większe szanse na sprzedaż produktów firmy.

     – Większość ekonomistów jest niestety zgodnych co do tego, że rok 2013 będzie wyjątkowo trudnym rokiem, szczególnie w Europie i być może w Polsce. Natomiast branża IT z pewnością będzie jedną z tych, które będą miały najłatwiej. My funkcjonujemy na rynku, który sam z siebie jest rosnący. Więc nawet jeśli będzie spowolnienie, to dla nas to będzie raczej spowolnienie wzrostu niż spadek obrotów czy sprzedaży – prognozuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Tomasz Klekowski, dyrektor Intela na Europę Centralną i Wschodnią.

    Ostatnio amerykański gigant komputerowy zmuszony był do skorygowania kursu. Zdaniem analityków firmy, na horyzoncie pojawiają się trudne czasy i światowe obroty producenta wzrosną o około 3 proc. Mimo że przychód ze sprzedaży w II kwartale roku wyniósł 13,5 mld dolarów i był większy o 5 proc. od poprzedniego kwartału. 

    Na tle kilkudziesięciu firm z giełdy amerykańskiej wyniki Intela były jednymi z najlepszych i najbardziej solidnych – podkreśla dyrektor Intela na Europę Centralną i Wschodnią.

    II kwartał roku był dla amerykańskiego koncernu bardzo udany. Intel zarobił 13,5 mld dolarów, czyli 5 proc. więcej niż w I kwartale. Dobra kondycja finansowa koncernu pozwoliła mu na wypłacenie w drugim kwartale 1,1 mld dolarów dywidendy. 

     – My mamy cały czas bardzo wysokie przychody, które rosną. Mamy cały czas wysoką dynamikę wzrostu zysku i generujemy bardzo wysokie zyski – w ostatnim kwartale było to niemal 4 mld dolarów – mówi Tomasz Klekowski.

    Prognozy na III kwartał mówią o obrotach na poziomie 14,4 mld dolarów. Korekta prognozy dotyczy wzrostu obrotów z "wysokiego jednoprocentowego tempa" do 3-5 procent.

     – Wynika to z sytuacji makroekonomicznej. Jeśli spojrzymy na to, co dzieje się w Europie Zachodniej, że rynek konsumencki nie kupuje tak dużo, jak kupował poprzednio, to będą to główne powody tej obniżki prognoz – wyjaśnia Klekowski.

    Jak zapewnia Tomasz Klekowski, dla Intela najważniejszym wyzwaniem przyszłego roku jest upowszechnienie ultrabooków, czyli laptopów o bardzo małej masie, ale przyzwoitych osiągach technicznych. Firma chce również zaangażować się w projekt informatyzacji kraju, który prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Polityka

    Infrastruktura

    Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

    Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

    Handel

    Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

    Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.