Mówi: | Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych, PGE Polska Grupa Energetyczna Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i zarządzania majątkiem, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Krzysztof Tchórzewski, minister energii |
PGE oddaje do użytku największą inwestycję przemysłową od 1989 roku. Nowe bloki Elektrowni Opole zaopatrzą w energię 4 mln polskich gospodarstw
To największa w Polsce inwestycja przemysłowa od 30 lat. Dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej jest to zarazem ostatnia inwestycja w źródła oparte na węglu kamiennym. W Elektrowni Opole oddano właśnie do użytkowania drugi nowy blok na węgiel – oba mają łącznie 1 800 MW mocy, a koszt ich budowy wyniósł blisko 11,6 mld zł brutto. Bloki zostały wybudowane w nowoczesnej technologii, dzięki czemu będą emitować o 20–30 proc. mniej dwutlenku węgla niż bloki starszej generacji i zaopatrzą w energię elektryczną około 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.
– Jest to największa inwestycja, która została zrealizowana w Polsce po 1989 roku. Oddajemy do eksploatacji dwa ultranowoczesne bloki energetyczne, w sumie ponad 1,8 tys. MW. Tym samym poprawiamy bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność zasilania naszych odbiorców – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Polska Grupa Energetyczna przekazała właśnie do eksploatacji drugi z dwóch nowych bloków na węgiel kamienny w Elektrowni Opole. Budowa bloków 5. i 6. – o łącznej mocy 1800 MW – rozpoczęła się w lutym 2014 roku i kosztowała blisko 11,6 mld zł. Blok nr 5 przekazano do eksploatacji już na przełomie maja i czerwca 2019 r., natomiast teraz do użytku oddany został również blok nr 6, który pomyślnie przeszedł wszystkie odbiory.
– Dzięki największej inwestycji w ostatnim 30-leciu Opole staje się centrum energetycznym Polski. To tutaj będzie produkowane 8 proc. energii, jeśli chodzi o zapotrzebowanie całego polskiego rynku. To najnowocześniejszy z bloków węglowych w Europie. Podniesienie efektywności energetycznej oznacza, że z tej samej ilości węgla będzie można wyprodukować dużo więcej energii przy mniejszej emisji – mówi Krzysztof Tchórzewski. minister energii.
Prezes PGE podkreśla Henryk Baranowski podkreśla, że inwestycja powstała przy dużym zaangażowaniu polskich wykonawców, ponieważ z każdej zainwestowanej złotówki 70 gr trafiło do rodzimych przedsiębiorstw. Ponadto inwestycja ta łączy bezpieczeństwo energetyczne z dbałością o środowisko.
– Sprawność tych bloków sięga prawie 45 proc., podczas gdy sprawność starych jest na poziomie 33–34 proc. Jednostkowa emisja dwutlenku węgla na wyprodukowany megawat energii elektrycznej powoduje, że emisja dwutlenku węgla będzie o około 1/3 niższa niż w starych blokach, które były oddawane w latach 60. i 70. zeszłego stulecia – podkreśla Henryk Baranowski.
Energetyczny gigant podkreśla, że rozbudowa Elektrowni Opole to największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 roku, a dla PGE – również ostatnia inwestycja w źródła oparte na węglu kamiennym.
– Dwa bloki klasy 900 MW – podobnej inwestycji nie ma w skali całej Europy, z wyjątkiem tych związanych z energetyką jądrową. Chociażby z tego względu jest ona wyjątkowa – mówi Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. operacyjnych.
Dzięki dwóm nowym blokom Elektrownia Opole będzie teraz trzecią co do wielkości w Polsce po Bełchatowie i Kozienicach. Może zaspokoić około 8 proc. całości krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
– Beneficjentem tej inwestycji będą praktycznie wszyscy Polacy, którzy odbierają energię elektryczną. Już dzisiaj te dwa bloki wpisują się w jedne z najbardziej ekonomicznych, przy zarazem najniższym koszcie zmiennym wytwarzania energii elektrycznej, spośród wszystkich elektrowni w kraju – mówi Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ds. inwestycji i zarządzania majątkiem.
Nowe bloki Elektrowni Opole mają produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilać nawet 4 mln gospodarstw domowych w Polsce.
– Trochę z duszą na ramieniu były podejmowane decyzje dotyczące kontynuacji tej budowy, bo w pewnym momencie było wiele nacisków, aby wszystkie budowy węglowe zostały zatrzymane. Te nowoczesne nie zostały zatrzymane, udało się doprowadzić do ich zakończenia. Wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską zgodę na to, żeby one mogły funkcjonować w rynku mocy, co powoduje, że stać nas teraz na duży zryw inwestycyjny w innych dziedzinach. Zabezpieczenie naszej energetyki, naszego przemysłu i obywateli zaczyna się klarować w pełni – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.
Czytaj także
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.