Mówi: | Jan Krzysztof Bielecki |
Funkcja: | przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze |
J.K. Bielecki: najgorsze dla gospodarki, jeśli Polacy przestaną wydawać i zaczną oszczędzać
Zapowiada się rok niepewności w gospodarce. Zdaniem Jana Krzysztofa Bieleckiego, Polskę czeka dobra druga połowa roku. – Naszą specjalnością jest balansowanie pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do „zabicia” wzrostu gospodarczego zbyt agresywną polityką fiskalną czy monetarną – mówi przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Według niego największym niebezpieczeństwem dla naszej gospodarki byłoby pogorszenie się nastrojów konsumenckich i wyhamowanie popytu wewnętrznego.
– Dla nas w tej chwili największym ryzykiem byłoby to, gdyby gwałtownie pogorszyły się nastroje konsumentów, bo w końcu konsumpcja to podstawowy czynnik wzrostu gospodarczego. Jeżeli konsumenci stwierdzą, że jest niebezpiecznie i przestaną wydawać, zaczną dodatkowo oszczędzać, to jest najgorsze, co się może przydarzyć – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jan Krzysztof Bielecki.
Naszą mocną stroną – zdaniem doradcy Donalda Tuska – ma być wciąż silny eksport. Ten w dużym stopniu uzależniony jest od kondycji gospodarki niemieckiej. Zaś polskie firmy mają skorzystać na inwestycjach realizowanych z funduszy zgromadzonych w ramach rządowego programu "Inwestycje polskie".
– Rząd próbuje się jakoś dołożyć poprzez system gwarancji dla małych i średnich firm, program „Inwestycje polskie”. Uważam, że każda możliwość zwiększenia nakładów inwestycyjnych jest dobrym rozwiązaniem dzisiaj – wyjaśnia Jan Krzysztof Bielecki.
Rząd założył w ustawie budżetowej wzrost gospodarczy na poziomie 2,2 proc. i bezrobocie w wysokości 13 proc. Zdaniem części ekonomistów i analityków to bardzo optymistyczne prognozy, które będzie trzeba zmieniać w ciągu roku. Nie wyklucza tego również minister finansów Jacek Rostowski, jeśli sytuacja gospodarcza pogorszy się. Liczy jednak na to, że w drugiej połowie roku polski wzrost gospodarczy przyspieszy. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze ufa intuicji ministra finansów.
– Może być taka sytuacja, że gospodarka europejska osiągnęła swoje przysłowiowe dno i jeżeli polityka regulacyjna na rynku finansowym będzie trochę poluzowana, to będziemy mieli kilka czynników, które powinny wspierać rozwój gospodarczy – mówi były premier.
Pomóc naszej gospodarce mają działania Rady Polityki Pieniężnej. Ta w środę po raz trzeci w ostatnich miesiącach obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych i dziś główna stopa referencyjna wynosi 4 proc., a może być jeszcze niższa. Dzięki temu Polacy mają chętniej sięgać po kredyty i w ten sposób napędzać gospodarkę.
– Mamy poluzowanie monetarne. Myślę, że ono się nie skończy w najbliższych tygodniach. – twierdzi przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. – Jeżeli mamy wyraźny spadek inflacji, nie mamy tzw. efektu drugiej rundy, czyli inflacyjnego wzrostu płac, bo oczekiwania pracowników są zupełnie rozsądne, i jeżeli na świecie ceny surowców spadają, to trudno znaleźć źródła inflacji w najbliższym roku bądź nawet w 2014 roku.
Jego zdaniem błędem RPP było podniesienie w maju ubiegłego roku stóp procentowych – wtedy stopa referencyjna wynosiła 4,75 proc. – oraz przez długi okres, mimo niepokojących danych płynących z gospodarki i świadczących o spowolnieniu gospodarczym, nie obniżała ich. Po raz pierwszy RPP dokonała tego w listopadzie.
– Polityka monetarna w maju miała swój słabszy okres, bo decyzja o podwyższeniu stóp procentowych wydawała się być niezgodna z projekcją NBP. Teraz wracamy na dobrą ścieżkę, na dobre decyzje – Jan Krzysztof Bielecki. – Naszą polską specjalnością jest póki co to, że balansujemy pomiędzy dyscypliną fiskalną a wzrostem gospodarczym, a nie dochodzimy do sytuacji, że zbyt agresywną polityką fiskalną czy monetarną doprowadzimy do „zabicia” wzrostu gospodarczego, bo wtedy zaczyna się efekt kurczenia, zjadania własnego ogona i wyciągnięcie się z tej sytuacji jest bardzo trudne.
Czytaj także
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-29: Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-16: Polskie firmy dostrzegają korzyści z gospodarki obiegu zamkniętego. Wciąż jednak ich wiedza jest niewystarczająca [DEPESZA]
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.