Mówi: | Monika Kurtek |
Funkcja: | Główna ekonomistka |
Firma: | Bank Pocztowy |
M. Kurtek (Bank Pocztowy): przedsiębiorstwa nie myślą, żeby zatrudnienie zwiększać, ale redukować
Aktualizacja o 13:15
Bezrobocie w czerwcu spadło do 12,4 proc. w porównania do 12,6 proc. w maju. Bez pracy pozostaje blisko 2 mln osób. Jednak w kolejnych miesiącach liczba bezrobotnych może rosnąć. – Ograniczanie produkcji przez przedsiębiorstwa, bardzo trudna sytuacja w budownictwie, to wszystko wiąże się z tym, że redukowane są miejsca pracy – mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Na koniec czerwca liczba zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła ponad 1,9 mln osób. Zdaniem ekonomistów, trudno oczekiwać, że stopa bezrobocia w najbliższym czasie znacząco się zmniejszy.
– Producenci i przedsiębiorstwa nie myślą o tym, żeby zatrudnienie zwiększać, co najwyżej ograniczać bądź redukować – mówi Monika Kurtek. – To przekłada się na stopę bezrobocia, która w tej chwili jest na wyższych poziomach, niż mieliśmy ją choćby w roku poprzednim, w analogicznym okresie.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego prognozuje, że taka sytuacja utrzyma się także w kolejnych miesiącach. Jej zdaniem, na koniec roku stopa bezrobocia będzie nieco wyższa niż na koniec 2011, czyli ponad 12,5 proc. Zgodnie tegoroczną ustawą budżetową, powinna spaść do poziomu 12,3 proc.
Zdaniem ekonomistki, przyszłorocznej sytuacji na rynku pracy nie poprawi również zapowiadany wzrost płacy minimalnej. Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2013 roku wyniesie ona 1600 zł brutto. Decyzja w tej sprawie zapadnie w połowie września.
– Tutaj mogą być plusy i minusy tego, tzn. podwyższenie płacy minimalnej z jednej strony może w jakiś sposób wpływać na konsumpcję, a więc na popyt, ale spodziewałabym się raczej małych efektów tego, natomiast istnieje duże zagrożenie, że w przypadku trudnej sytuacji na rynku pracy niestety może zacząć powiększać się szara strefa – ostrzega Monika Kurtek.
W ocenie ekspertów, koszty pracy w Polsce są nadal zbyt wysokie, co może odbić się boleśnie na rynku pracy.
– Przedsiębiorstwa próbują się ratować – tłumaczy Monika Kurtek. – Tak wysokie koszty zatrudnienia pracowników, mogą być argumentem za tym, żeby tych pracowników zwalniać.
Szczególnie teraz, w sytuacji spowolnienia gospodarczego, kiedy popyt na produkty czy usługi zdecydowanie maleje.
– Po prostu jesteśmy uzależnieni od koniunktury. Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie przyspieszać, przedsiębiorcy będą tworzyć nowe miejsca pracy i to bezrobocie trwale nam się będzie obniżać – przekonuje główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Monika Kurtek przewiduje, że mimo ogólnego spowolnienia polska gospodarka powinna się rozwijać w tempie 2,5 – 3 proc. Na tle Europy, która notuje dużo gorsze wyniki, pozostaniemy wciąż zieloną wyspą.
Czytaj także
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-03-24: Europa mierzy się z niedoborem kadr. Konieczne inwestycje w edukację i ograniczenie obciążeń dla firm
- 2025-03-11: Ponad 1,2 tys. projektów związanych z zieloną transformacją miast. BGK podpisał już umowy na 6,4 mld zł
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-12: Europejski Bank Centralny ma być lepiej przygotowany na przyszłe szoki inflacyjne. Walka o stabilność cen powinna być głównym celem
- 2025-02-10: Dwie trzecie polskich przedsiębiorców znalazło się na celowniku cyberoszustów. Niewielki odsetek zgłasza to do odpowiednich służb
- 2025-03-06: Pracodawcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców. Strategia migracyjna ograniczy jednak napływ imigrantów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.