Newsy

Majtkowski (Expander): Rok 2011 dla rynku nieruchomości był bardzo dobry

2011-12-29  |  11:50
Wszystkie newsy
Mówi:Paweł Majtkowski
Funkcja:Główny Analityk
Firma:Expander. Doradcy finansowi

2011 rok był na rynku kredytów hipotecznych bardzo dobry, a przynajmniej jego pierwsza połowa. Przez cały rok klienci chętnie zaciągalli kredyty.

- Na sytuację na rynku mieszkaniowym w dużym stopniu wpływa sytuacja na rynku kredytów hipotecznych, ich dostępność i podaż. I ten rok mijający możemy podzielić na dwa etapy. W pierwszej połowie roku mieliśmy ciągły wzrost z jednej strony i podaży kredytów i popytu. Klienci bardzo chętnie zaciągali kredyty. Bankowcy bardzo chętnie tych kredytów udzielali. Spadały też marże. W drugiej połowie ten trend uległ zastopowaniu. Marże zatrzymały się na takim poziomie gdzieś około 1,5 proc. tych najniższych marż w przypadku kredytów zaciągniętych w euro. Oraz około 1 – 1,2 dla złotówek i taki scenariusz dotrwał właściwie do końca roku. Oczywiście obserwowaliśmy przez cały czas pewne ograniczenia w dostępności – w dostępie do kredytów… To głównie za sprawą rekomendacji, która wchodzi w życie w nowym roku – Rekomendacji S.  Ale bankowcy przygotowywali się do jej wprowadzenia wcześniej. Tutaj te dwa elementy najważniejsze… pierwszy to ograniczenie kwoty wysokości raty do maksymalnie 42 proc. dochodów danej osoby dla kredytów walutowych, a także wyliczanie zdolności kredytowej jak dla 25 lat w przypadku kredytów zaciąganych na okres 25 lat i dłużej to są dwa elementy, które już pojawiły się już na horyzoncie w roku 2011 i już ograniczyły w dużym stopniu dostępność do kredytów hipotecznych. W mniejszym stopniu te 42 proc. w mniejszym stopniu te obliczenia dla 25 lat. Jednak jeśli oceniamy cały rok to trzeba powiedzieć, że to był rzeczywiście rok bardzo dobry. Nie tak dobry jak lata rekordowe np. rok 2008. Ale trzeba powiedzieć, że tych kredytów udzielono rzeczywiście sporo. Tych statystyk jeszcze nie mamy za cały 2011 rok ale na pewno tych kredytów będzie całkiem dużo. Także można powiedzieć, że ten rok był całkiem dobry chociaż właściwie od połowy roku to wszystko zaczynało się właściwie psuć. - uważa Paweł Majtkowski, Główny Analityk z Expandera.

Informacja dla dziennikarzy:

Wyrażamy zgodę na przetwarzanie treści tekstowych, audio i wideo, w szczególności wprowadzania do obrotu, publikacje i dystrybucję materiału w całości lub w jego częściach. Wszystkie zawarte w materiałach wypowiedzi zostały autoryzowane. Wszystkie materiały dostępne do pobrania z www.newseria.pl są bezpłatne.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Nastroje klientów na rynku motoryzacyjnym stopniowo się poprawiają. Powrót do normalności może potrwać nawet dwa lata

Sprzedaż samochodów zaczyna odbijać od dna. W czerwcu, jak wynika z najnowszych danych PZPM, była o 20,5 proc. niższa niż przed rokiem, podczas gdy majowa o 55 proc. gorsza w porównaniu do sytuacji z 2019 roku. W czasie pandemii znacząco spadł popyt na samochody premium. Z drugiej jednak strony była ona bodźcem do rozwoju przedsiębiorstw z określonych branż, w efekcie czego wzrosło zapotrzebowanie na samochody dostawcze i chłodnie. – Nastroje zakupowe w całej branży powinny wrócić do poziomu sprzed pandemii na przełomie sierpnia i września – ocenia Dariusz Olejnik, wiceprezes Kingsman Personal Finance.

Transport

Turystyka na skraju zapaści. Branża, by przetrwać, potrzebuje rządowego wsparcia przez najbliższy rok

Hotele i obiekty noclegowe mają minimalne obłożenie, wciąż sparaliżowana jest też turystyka przyjazdowa, przewoźnicy autokarowi, duże wydarzenia i targi. – Istnieje niebezpieczeństwo, że wiele firm i obiektów turystycznych zbankrutuje, bo jeżeli nie ma popytu, to nie będą w stanie pokryć kosztów – mówi Andrzej Hulewicz, wiceprezes Mazurkas Travel, i podkreśla, że za rok obraz branży może wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. Jego zdaniem będzie ona potrzebować programów pomocowych jeszcze przez następny rok, żeby podnieść się z zapaści spowodowanej pandemią. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że jeszcze w lipcu zostanie przedstawiona ustawa z rozwiązaniami dla branży.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

IT i technologie

Pracodawcy w IT mają większy wybór kandydatów. Większość rekrutuje zdalnie

Aż 90 proc. firm z branży IT oferuje możliwość rekrutacji zdalnej z uwagi na pandemię koronawirusa. Wcześniej tylko 10 proc. pracodawców było gotowych przeprowadzić cały ten proces przez internet. Zmiana podejścia to odpowiedź na preferencje kandydatów. W obecnej sytuacji oczekują oni, że wśród dostępnych opcji będzie rekrutacja online.  Jednak – jak wynika z badań No Fluff Jobs – to niejedyne skutki pandemii dla rynku pracy w IT. Zmieniły się także priorytety poszukujących pracy i oczekiwania pracodawców.

Farmacja

8 proc. mieszkańców Europy ma alergię na jad owadów. Jedynym sposobem leczenia jest odczulanie

Lekarze podkreślają, że chociaż w dobie pandemii ogranicza się procedury medyczne do minimum, to zabiegi odczulania na jad owadów są  wykonywane nadal, zgodnie ze schematem leczenia. Wynika to z tego, że traktowane są jako terapia ratująca życie. Zwykle reakcja na jad owadów żądlących, typu osy, szerszenie czy pszczoły, oznacza miejscowy obrzęk i świąd w miejscu użądlenia, jednak dla niektórych osób może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym, który zagraża życiu. Jedynym sposobem leczenia alergii na jad owadów jest odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa. Jej skuteczność sięga 80–90 proc.