Mówi: | Agnieszka Pilarek |
Funkcja: | Dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej |
Firma: | Deutsche Bank PBC |
Najchętniej spędzilibyśmy weekend na wycieczce objazdowej lub na działce za miastem
Polacy najchętniej spędziliby długi weekend na wycieczce objazdowej ze zwiedzaniem – wynika z sondażu Deutsche Bank PBC. Ponad 20 proc. ankietowanych przyznało, że wybraliby wypoczynek za miastem – na działce lub w domku letniskowym. Ta forma wypoczynku cieszy się dużą popularnością, co przekłada się na zwiększony popyt na letnie nieruchomości. Kupowaniu domków i działek rekreacyjnych sprzyja większa dostępność kredytów hipotecznych, spowodowana najniższymi w historii stopami procentowymi.
Ponad jedna czwarta (26 proc.) ankietowanych przez Deutsche Bank PBC za najlepszy sposób spędzenia wolnych dni uznała wycieczkę objazdową ze zwiedzaniem. Dużą popularnością (21 proc. wskazań) cieszył się również wypoczynek poza miastem, najchętniej we własnym domku letniskowym. Co interesujące, na trzecim miejscu – jako dobrą alternatywę dla wyjazdu – wybierano spędzenie wolnego czasu we własnym domu wraz z rodziną (17 proc. wskazań). Nieco mniejszy odsetek ankietowanych (ponad 13 proc.) chciałby spędzić urlop w hotelu zagranicą. Hotel w Polsce wybrałoby 10 proc. badanych.
Z badania wynika również, że w przypadku kobiet i mężczyzn preferencje dotyczące sposobu spędzenia długiego weekendu istotnie różnią się od siebie.
– Większość mężczyzn zdecydowanie wolałoby pojechać na wycieczkę objazdową ze zwiedzaniem, spędzić ten czas w hotelu zagranicą bądź też na biwaku. Natomiast kobiety zdecydowanie częściej wybierają domek letniskowy poza miastem i spędzenie tego czasu wspólnie z rodziną – mówi Agnieszka Pilarek, dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej w Deutsche Bank PBC.
Popularność tej formy wypoczynku rośnie. Eksperci wskazują, że widać wzrost zainteresowania Polaków zakupem działek rekreacyjnych poza miastem.
– Kilka lat temu większość Polaków chciała mieszkać za miastem we własnym domu, w tej chwili widać, że zmienia się podejście – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Agnieszka Pilarek, dyrektor Departamentu Bankowości Hipotecznej w Deutsche Bank PBC.
Dziś coraz częściej Polacy decydują się na mieszkanie w mieście, najlepiej w okolicach centrum ze względu na bliskość miejsca pracy, szkół czy przedszkoli. Jednocześnie weekendy chcieliby spędzać poza miastem.
– Polacy, którzy mówią, że chcą mieszkać w centrum, jednocześnie chcieliby mieć możliwość wyjazdu na weekend, długi weekend czy urlop poza miejsce swojego zamieszkania, właśnie do domku letniskowego. Widać, że następuje zmiana preferencji Polaków i wzrost zainteresowania nabywaniem działek letniskowych lub gotowych domków rekreacyjnych – twierdzi Pilarek.
Coraz bardziej popularne stają się klasyczne dacze, a także niedrogie domy budowane tzw. techniką kanadyjską. Ludzie częściej niż kiedyś decydują się również na domki całoroczne. Zakupom działek rekreacyjnych i budowaniu na nich domów sprzyja obecnie większa dostępność kredytów hipotecznych, m.in. ze względu na najniższe w historii stopy procentowe.
– Mówimy oczywiście o kredytach w polskiej walucie, jakie w tej chwili w większości banków są oferowane. Dostępność kredytu hipotecznego jest zdecydowanie większa niż w poprzednich latach, a i raty takich kredytów w związku z powyższym będą niższe – wyjaśnia Agnieszka Pilarek.
Do zakupu domku letniskowego może zachęcać również cena, zdecydowanie niższa niż w przypadku nieruchomości w mieście
– Najczęściej będzie to rząd kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od lokalizacji i wielkości działek – podkreśla dyrektor w Deutsche Bank PBC. – Popularne miejsca na Mazurach i nad morzem będą zdecydowanie droższe niż zwykła działka poza miastem, nawet jeśli na ładnym terenie z jeziorem czy lasem.
Cena nieruchomości i sposób jej sfinansowania zależy również od jej charakteru użytkowego. Jeśli ma być to dom całoroczny, najkorzystniej będzie sfinansować go za pomocą standardowego kredytu hipotecznego. Ekspertka podkreśla, że jeśli inwestycja okaże się tańsza (w przypadku typowego domku letniskowego), warto skorzystać z pożyczki hipotecznej na dowolny cel i ustanowić zabezpieczenie na innej nieruchomości. Taka forma finansowania nieruchomości jest również tańsza.
Czytaj także
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-12-30: Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-17: Mała liczba punktów ładowania spowalnia rozwój elektromobilności. Powodem długi czas oczekiwania na przyłącza prądowe
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-09-18: Anna Głogowska: W samym środku lata wyjechałam na wakacje do Egiptu. Temperatura powietrza sięgała 43, a wody 38 stopni
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC. Dodatkowy kontyngent z krajów Ameryki Południowej w wysokości 180 tys. t oznacza, że łącznie importowalibyśmy do UE 1,1 mln t mięsa drobiowego. Unijnych producentów niepokoją też stosunki handlowe z Ukrainą.
Prawo
Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
Polska jest jednym z nielicznych unijnych państw, gdzie wysokość podatku od nieruchomości zależy od jej powierzchni, a nie wartości. Dyskusja nad zmianą systemu toczy się w Polsce od kilku dekad, ale hamują ją przede wszystkim obawy społeczne o wzrost daniny. Eksperci jednak przekonują, że podwyżki podatku od nieruchomości nie muszą iść w parze ze zmianą, a nowe rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe i z korzyścią dla transparentności rynku oraz samorządów.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.