Mówi: | Rafał Sidorowicz |
Funkcja: | doradca podatkowy |
Firma: | Kancelaria MDDP |
Niektórzy podatnicy muszą zlożyć dwa różne PIT-y
Część podatników – poza uzyskiwaniem dochodów z działalności gospodarczej – uzyskuje także dochody z innych źródeł. Wielu z nich ma tych źródeł kilka, w dodatku otrzymuje dochody na podstawie różnych umów. To może oznaczać więcej pracy przy rozliczeniu rocznym, bo nie wszystkie rodzaje przychodów można łączyć w jednej deklaracji podatkowej.
Jak mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP, w przypadku uzyskiwania dochodów z działalności gospodarczej oraz z innych źródeł ważne jest określenie, według jakich zasad opodatkowania rozliczamy działalność gospodarczą.
– Jeżeli działalność gospodarcza jest rozliczana według zasad ogólnych, tzw. podatkiem progresywnym, wówczas składamy zeznanie PIT-36 i w tym zeznaniu wykazujemy zarówno przychody z działalności gospodarczej, jak i z innych kategorii, np. przychody z umowy o pracę. Jeżeli korzystamy ze specjalnych uregulowań dotyczących rozliczenia działalności gospodarczej, w szczególności, gdy rozliczamy działalność gospodarczą podatkiem liniowym lub w formach ryczałtowych, wtedy rozliczenie podatkowe działalności gospodarczej odbywa się oddzielnie od rozliczenia podatkowego pozostałych kategorii przychodów – wyjaśnia ekspert.
Przykładowo, jeżeli podatnik osiągnął przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i równocześnie osiągał w tym samym roku dochody z umowy o pracę, to w zakresie przychodów z działalności gospodarczej musi złożyć zeznanie PIT-36L. Będzie musiał jednak złożyć odrębnie również PIT-37, w którym wykaże dochody uzyskane z umowy o pracę.
Ekspert przypomina, że w przypadku, gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, ale uzyskuje przychody z kilku różnych źródeł, konieczne jest ustalenie, jakiego rodzaju są to źródła.
– Jeżeli jest to kategoria, która nie jest przyporządkowana do żadnych ze źródeł, czyli nie jest to działalność gospodarcza, nie jest to umowa o pracę, nie jest to najem, najprawdopodobniej podatnik osiąga dochody z tzw. innych źródeł. Charakteryzują się tym, że od dochodów z innych źródeł nie są pobierane w ciągu roku zaliczki, w związku z tym podatnik musi rozliczyć się w zeznaniu PIT-36 – podkreśla Rafał Sidorowicz.
Dodaje, że w takim przypadku ułatwieniem w rozliczeniu dochodów z innych źródeł są informacje od podmiotów, które dokonują wypłaty tych świadczeń.
– Chodzi tu w szczególności o informację PIT-8C, którą taki podmiot ma obowiązek sporządzić i przesłać na adres podatnika oraz właściwego dla niego urzędu skarbowego do końca lutego następnego roku podatkowego – mówi ekspert.
Z jednego druku mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody zarówno z umowy o pracę, jak i z umów cywilnych, np. umowy zlecenie.
– Jeżeli łączymy umowę o pracę z umową zlecenie, to co do zasady w takim wypadku będziemy mogli skorzystać z rozliczenia w formie PIT-37, ponieważ z obu tych źródeł zaliczki będą pobierane przez płatnika. Inaczej będzie wyglądała sprawa, jeżeli któreś z tych źródeł dotyczy wynagrodzenia z zagranicy. Wówczas w tym wypadku nie występuje płatnik i będziemy musieli się posługiwać formularzem PIT-36, ale w większości przypadków jeżeli są to źródła dotyczące wynagrodzenia, które otrzymujemy w kraju na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, to będzie PIT-37 – wyjaśnia Rafał Sidorowicz. – Należy podkreślić, że podatnik nie będzie mógł złożyć PIT-37, jeżeli osiąga dochody z tzw. innych źródeł, jeżeli te dochody nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania – podsumowuje.

Podatnicy mogą odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki na dojazd do pracy

Zyski kapitałowe nie łączą się w PIT z innymi dochodami – podatek trzeba rozliczyć oddzielnie

Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko wciąż nieprecyzyjna
Czytaj także
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
- 2025-02-17: Rośnie wymiana handlowa Polski z Hiszpanią. Są perspektywy na dalszą współpracę w wielu branżach
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
- 2024-10-07: Ambitne plany eksploracji kosmosu oznaczają większe zapotrzebowanie na kadry. Rola edukacji kosmicznej rośnie
- 2024-10-14: Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Połowa młodych stażem pedagogów planuje odejście z zawodu
- 2024-08-22: Duży zastrzyk finansowy dla sektora zdrowia z KPO. Około 1,2 mld zł trafi na część badawczo-rozwojową i Centra Wsparcia Badań Klinicznych
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.