Mówi: | Rafał Sidorowicz |
Funkcja: | doradca podatkowy |
Firma: | Kancelaria MDDP |
Niektórzy podatnicy muszą zlożyć dwa różne PIT-y
Część podatników – poza uzyskiwaniem dochodów z działalności gospodarczej – uzyskuje także dochody z innych źródeł. Wielu z nich ma tych źródeł kilka, w dodatku otrzymuje dochody na podstawie różnych umów. To może oznaczać więcej pracy przy rozliczeniu rocznym, bo nie wszystkie rodzaje przychodów można łączyć w jednej deklaracji podatkowej.
Jak mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy z Kancelarii MDDP, w przypadku uzyskiwania dochodów z działalności gospodarczej oraz z innych źródeł ważne jest określenie, według jakich zasad opodatkowania rozliczamy działalność gospodarczą.
– Jeżeli działalność gospodarcza jest rozliczana według zasad ogólnych, tzw. podatkiem progresywnym, wówczas składamy zeznanie PIT-36 i w tym zeznaniu wykazujemy zarówno przychody z działalności gospodarczej, jak i z innych kategorii, np. przychody z umowy o pracę. Jeżeli korzystamy ze specjalnych uregulowań dotyczących rozliczenia działalności gospodarczej, w szczególności, gdy rozliczamy działalność gospodarczą podatkiem liniowym lub w formach ryczałtowych, wtedy rozliczenie podatkowe działalności gospodarczej odbywa się oddzielnie od rozliczenia podatkowego pozostałych kategorii przychodów – wyjaśnia ekspert.
Przykładowo, jeżeli podatnik osiągnął przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i równocześnie osiągał w tym samym roku dochody z umowy o pracę, to w zakresie przychodów z działalności gospodarczej musi złożyć zeznanie PIT-36L. Będzie musiał jednak złożyć odrębnie również PIT-37, w którym wykaże dochody uzyskane z umowy o pracę.
Ekspert przypomina, że w przypadku, gdy podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, ale uzyskuje przychody z kilku różnych źródeł, konieczne jest ustalenie, jakiego rodzaju są to źródła.
– Jeżeli jest to kategoria, która nie jest przyporządkowana do żadnych ze źródeł, czyli nie jest to działalność gospodarcza, nie jest to umowa o pracę, nie jest to najem, najprawdopodobniej podatnik osiąga dochody z tzw. innych źródeł. Charakteryzują się tym, że od dochodów z innych źródeł nie są pobierane w ciągu roku zaliczki, w związku z tym podatnik musi rozliczyć się w zeznaniu PIT-36 – podkreśla Rafał Sidorowicz.
Dodaje, że w takim przypadku ułatwieniem w rozliczeniu dochodów z innych źródeł są informacje od podmiotów, które dokonują wypłaty tych świadczeń.
– Chodzi tu w szczególności o informację PIT-8C, którą taki podmiot ma obowiązek sporządzić i przesłać na adres podatnika oraz właściwego dla niego urzędu skarbowego do końca lutego następnego roku podatkowego – mówi ekspert.
Z jednego druku mogą skorzystać osoby, które uzyskują dochody zarówno z umowy o pracę, jak i z umów cywilnych, np. umowy zlecenie.
– Jeżeli łączymy umowę o pracę z umową zlecenie, to co do zasady w takim wypadku będziemy mogli skorzystać z rozliczenia w formie PIT-37, ponieważ z obu tych źródeł zaliczki będą pobierane przez płatnika. Inaczej będzie wyglądała sprawa, jeżeli któreś z tych źródeł dotyczy wynagrodzenia z zagranicy. Wówczas w tym wypadku nie występuje płatnik i będziemy musieli się posługiwać formularzem PIT-36, ale w większości przypadków jeżeli są to źródła dotyczące wynagrodzenia, które otrzymujemy w kraju na podstawie umowy o pracę lub zlecenia, to będzie PIT-37 – wyjaśnia Rafał Sidorowicz. – Należy podkreślić, że podatnik nie będzie mógł złożyć PIT-37, jeżeli osiąga dochody z tzw. innych źródeł, jeżeli te dochody nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania – podsumowuje.
Podatnicy mogą odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki na dojazd do pracy
Zyski kapitałowe nie łączą się w PIT z innymi dochodami – podatek trzeba rozliczyć oddzielnie
Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko wciąż nieprecyzyjna
Czytaj także
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-09-20: J. Lewandowski: Polityka UE potrzebuje deregulacji. Bez tego tracimy w wyścigu z USA i Chinami
- 2024-10-07: Ambitne plany eksploracji kosmosu oznaczają większe zapotrzebowanie na kadry. Rola edukacji kosmicznej rośnie
- 2024-10-14: Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Połowa młodych stażem pedagogów planuje odejście z zawodu
- 2024-08-22: Duży zastrzyk finansowy dla sektora zdrowia z KPO. Około 1,2 mld zł trafi na część badawczo-rozwojową i Centra Wsparcia Badań Klinicznych
- 2024-08-13: Rośnie zainteresowanie dotacjami do produktów OZE. Firmy z branży zielonej energii znów notują wzrosty klientów
- 2024-08-08: Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Firmy mają problem z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności
- 2024-07-25: Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie
- 2024-07-19: Samorządowe budżety będą niezależne od rządowych zmian w podatkach. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 2025 roku
- 2024-06-26: Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Niszą dla krajowych firm może być diagnoza, naprawa czy tankowanie satelitów na orbicie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.