Newsy

Nowe inwestycje i plany koncertów na PGE Narodowym. Stadion planuje występ trzech światowych gwiazd i buduje profesjonalną strzelnicę

2018-01-29  |  06:30

Prawie 8 mln zł zysku netto, ponad 2 mln gości, kilka dużych koncertów i wydarzenia biznesowe, które okazały się sukcesem – ubiegły rok był bardzo dobry dla spółki PL2012+, która zarządza warszawskim PGE Narodowym. Kolejny rok ma być jeszcze lepszy. Kluczowe punkty tegorocznego kalendarza to otwarcie strzelnicy – jednej z najbardziej profesjonalnych w Polsce, długo wyczekiwany koncert Eda Sheerana i dwa inne, które mają się okazać kasowym sukcesem, choć szczegóły są jeszcze owiane tajemnicą. 

– 2017 rok na PGE Narodowy był kolejnym spektakularnym rokiem, zarówno jeśli chodzi o liczbę imprez, jak i wynik finansowy, który wyniósł koło 8 mln zł na czysto – mówi agencji Newseria Biznes Jakub Opara, prezes zarządu spółki PL.2012+, która jest operatorem stadionu PGE Narodowego.

Prezes zarządu spółki PL.2012+ zwrócił uwagę na to, że warszawski stadion PGE Narodowy jest ewenementem na skalę europejską i światową, ponieważ niewiele jest podobnych obiektów wielofunkcyjnych, które są w stanie same na siebie zarobić i osiągają dodatnie wyniki finansowe.

Dobry wynik finansowy obiektu za 2017 rok to między innymi zasługa wzrostu popularności wycieczek po obiekcie, a także organizacja dużej liczby wydarzeń biznesowych czy CSR-owych – na koniec ubiegłego roku liczba odwiedzających obiekt przekroczyła 2 mln gości. Kolejnym elementem, który się do tego przyczynił, było otwarcie się na nowe dyscypliny sportowe jak MMA. Zorganizowana w maju gala KSW Colosseum okazała się dużym sukcesem zarówno pod względem finansowym, jak i wyników oglądalności – gala była transmitowana w 42 krajach, a na stadionie obejrzało ją ponad 60 tys. widzów.

– W 2016 roku wyniki finansowe były na poziomie prawie 20 mln zł. To już drugi rok z rzędu, kiedy stadion osiąga bardzo dobre rezultaty. Dobry wynik finansowy za 2017 rok jest o tyle ważny, że był czystym zyskiem, a na obiekcie nie odbyło się ani jedno spektakularne wydarzenie o randze międzynarodowej  w porównaniu z 2016 rokiem, kiedy gościliśmy szczyt NATO – mówi Jakub Opara.

Wśród ważniejszych wydarzeń, które odbyły się w minionym roku na warszawskim stadionie, operator wymienia m.in. koncert grupy Depeche Mode oraz Coldplay i Roztańczony PGE Narodowy – autorski format realizowany we współpracy z Telewizją Polsat.

– Trzykrotnie gościliśmy Polską Reprezentację Piłki Nożnej, dla której jesteśmy domem i z którą się utożsamiamy. Gościliśmy także finał Pucharu Polski –mówi Jakub Opara.

Poza imprezami sportowymi i kulturalnymi istotnym źródłem przychodów dla obiektu jest organizacja wydarzeń biznesowych. W 2017 roku odbyło się na PGE Narodowym ponad 300 mniejszych wydarzeń biznesowych i 250 imprez CSR-owych.

– To również jest dla nas bardzo ważne, żeby stadion był otwarty i ogólnodostępny, aby realizował nie tylko imprezy komercyjne, z których czerpie korzyści, lecz także dzielił się tym, co uzyska, ze społeczeństwem – mówi Jakub Opara.

Na nadchodzące miesiące spółka PL.2012+ ma gotowe duże plany inwestycyjne. W ubiegłym tygodniu został rozpisany przetarg na budowę strzelnicy na PGE Narodowym – ma być to jedna z najbardziej profesjonalnych strzelnic z broni ostrej w Polsce. Jej otwarcie zostało zaplanowane na 11 listopada 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Poza tym kalendarz imprez na PGE Narodowym na poszczególnie miesiące jest już w dużej mierze wypełniony. 2 maja odbędzie się finał Pucharu Polski w piłce nożnej pod patronatem Prezydenta RP. Maj to także Grand Prix Polski w żużlu, na które praktycznie wszystkie bilety zostały już wyprzedane, choć zainteresowanym może jeszcze uda się nabyć je w ofercie last minute. W maju także Narodowa Gala Boksu z akcentem patriotycznym. 12 czerwca na PGE Narodowym odbędzie się towarzyski mecz reprezentacji Polski z Litwą. Będzie to ostatnie spotkanie przed wyjazdem polskiej reprezentacji na mistrzostwa w Rosji.

Końcówka czerwca to spektakularny koncert, którego wykonawców nie mogę jeszcze zdradzić. Jesteśmy związani z organizatorem umową o zachowaniu poufności. W lipcu czeka nas kolejny duży koncert. Oba będą gościć jednych z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. Wrzesień to format stały, który realizujemy z Telewizją Polsat, czyli Roztańczony PGE Narodowy. Z kolei 10 listopada – w ramach stulecia odzyskania niepodległości, dzień przed narodowym świętem – zorganizujemy wspólnie z administracją publiczną spektakularną imprezę – zapowiada Jakub Opara.

Na większość imprez realizowanych na stadionie bilety wyprzedają się do ostatniej sztuki. Najlepszym przykładem jest długo wyczekiwany koncert Eda Sheerana, który odbędzie się w sierpniu. Bilety na pierwszy dzień koncertu sprzedały się w rekordowe 30 minut.

 Organizatorzy pomyśleli, że nie można zmarnować takiej szansy i zorganizowali drugi koncert, na który bilety rozeszły się w niecałą godzinę – mówi prezes zarządu spółki PL.2012+.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Farmacja

W czasie pandemii spadła akceptacja dla szczepień przeciwko innym chorobom niż COVID-19. Liczba dzieci niezaszczepionych przeciw odrze wzrosła najmocniej od 20 lat

W Polsce liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 sięga już prawie 31 mln, przy czym liczba osób zaszczepionych w pełni wynosi prawie 20,3 mln. Średnio co trzeci Polak w wieku od 18 do 65 lat przyznaje, że nie zamierza się zaszczepić, a większości z nich nic nie skłoni do zmiany zdania. Niechęć do szczepień przeciw COVID-19 przełożyła się także na inne szczepionki. WHO wskazuje, że na całym świecie odnotowano największy od dwóch dekad wzrost liczby dzieci niezaszczepionych przeciwko odrze. Eksperci podkreślają, że potrzebna jest edukacja, by ponownie przywrócić zaufanie do szczepień, które przecież pomogły opanować dziesiątki chorób zakaźnych i coraz częściej wykorzystywane są także w profilaktyce nowotworowej. 

Bankowość

Omicron napędza niepewność na rynkach finansowych. Europejskie indeksy są bardziej narażone na jej skutki [DEPESZA]

– Sytuacja na rynkach finansowych przypomina w tej chwili przejażdżkę kolejką górską, co jest głównie efektem pojawienia się nowej mutacji koronawirusa (Omicron) – mówi Michał Milewski, zarządzający funduszami w Generali Investments TFI. Ta wysoka zmienność na rynkach będzie się utrzymywać, dopóki związany z nowym wariantem szum informacyjny będzie nakręcał strach inwestorów. Na wahania notowań bardziej narażone są indeksy europejskie. W USA więcej jest spółek nowej ekonomii, które są odporniejsze na ewentualne lockdowny w gospodarce. Amerykańscy inwestorzy czekają teraz na zaplanowane na połowę grudnia posiedzenie Fed.

Transport

Blisko 10 mln euro trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. W styczniu rusza nowy nabór do konkursu dla małych i średnich firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w okresie luty–marzec 2022 roku planuje przeprowadzić nabór do konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich”. O dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w wysokości do 2 mln euro będą mogły się starać mikro-, małe i średnie firmy. – Chodzi o przedsiębiorców działających nad morzem, na jeziorach, rzekach, ale nie rybaków. Mamy na myśli działalność związaną z turystyką, oczyszczaniem wód, dbaniem o ochronę środowiska w obszarze wodnym – wymienia Monika Karwat-Bury z PARP. Do  rozdysponowania będzie ok. 10 mln euro.

Konsument

Codziennie w Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek. Robione ze słomy mogą być dla nich ekologiczną alternatywą

Idea zero waste oraz unijny zakaz wprowadzania m.in. jednorazowych, plastikowych rurek do napojów do obrotu skłoniły rynek do szukania alternatyw. Jedną z propozycji oferuje przedsiębiorstwo społeczne z Siemianowic Śląskich Eco Value, które wytwarza rurki ze słomy żytniej. Biosłomki są bardziej wytrzymałe niż te z papieru. Firma miesięcznie wytwarza ich ok. 1,7 mln sztuk, łącząc produkcję proekologiczną z misją społeczną. Zatrudnia bowiem przy produkcji osoby z niepełnosprawnościami.