PGNiG intensyfikuje poszukiwania gazu z łupków: zdjęcia z odwiertu w Lubyczy Królewskiej
KOMUNIKAT PRASOWY PGNiG z 26 marca 2012 r.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło kolejny etap poszukiwań gazu z łupków na południowym wschodzie Polski. 26 marca br. na Lubelszczyźnie ruszyły prace wiertnicze na koncesji Tomaszów Lubelski.
Odwiert Lubycza Królewska wykonuje PNiG Kraków, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG, a projektem zarządza Oddział PGNiG SA w Sanoku. W inauguracji rozpoczęcia pierwszego w tym roku w Polsce odwiertu poszukiwawczego gazu z łupków wzięli udział: Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa oraz Grażyna Piotrowska-Oliwa, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Decyzja o lokalizacji otworu w Lubyczy Królewskiej jest rezultatem pozytywnych wyników badań geologicznych. W ciągu najbliższych 100 dni zostaną przeprowadzone wiercenia do głębokości 4300 m. Wykonanie odwiertu pionowego i przeprowadzone na tej podstawie analizy pozwolą zebrać więcej informacji na temat zasobów gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.
- Tylko dzięki zwiększonej liczbie odwiertów możliwe będzie sprawdzenie potencjału złóż, by mówienie o gazie zastąpić realnym wydobyciem – powiedział Mikołaj Budzanowski, Minister Skarbu Państwa. – Trzeba to zrobić jak najszybciej, bo gaz łupkowy jest szansą na tanie paliwo dla wszystkich odbiorców, nowe inwestycje przemysłowe, ograniczenie emisji CO2 i rozwój rynku gazu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
PGNiG SA, zgodnie z zapowiedziami i przyjętą strategią, koncentruje się na poszukiwaniu złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych w Polsce, umożliwiających w ciągu najbliższych kilku lat znaczny wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej. Priorytetem Spółki jest poszukiwanie gazu z łupków. Według dostępnych danych teren południowo-wschodniej Polski jest jednym z obszarów, na którym powinny występować bogate złoża gazu niekonwencjonalnego.
- To ważny moment dla PGNiG SA. Naszym celem numer jeden jest jak najszybsza weryfikacja rzeczywistych zasobów gazu niekonwencjonalnego w Polsce i zidentyfikowanie obszarów, na których warto skoncentrować posiadane siły i środki w kolejnych latach. Dzięki pracom prowadzonym w gminie Lubycza Królewska, wierceniom otworu zlokalizowanego na koncesji Tomaszów Lubelski, będziemy mogli poszerzyć naszą wiedzę na temat potencjału zasobów gazu z łupków na Lubelszczyźnie – powiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Prace wiertnicze na otworze Lubycza Królewska wykona PNiG Kraków, spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG SA. Wybór firmy wiertniczej odbył się w drodze przetargu. Wstępne dane wskazują, że występowanie gazu spodziewane jest na głębokości ok. 2300-4300 m. Wiercenia będą prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszego na terenie Polski urządzenia Drillmec 2000- HP Walking Rig.
Po wykonaniu otworu zostanie pobranych około 640 m bieżących rdzenia, w celu przeprowadzenia dalszych badań. Rzeczywiste wielkości złoża będzie można oszacować dopiero po dokonaniu pełnej analizy wyników.
Lubelszczyzna, to drugi po Pomorzu obszar Polski, na którym PGNiG SA posiada koncesje poszukiwawcze gazu z łupków. Najbardziej zaawansowane prace są obecnie na Pomorzu, na odwiercie Lubocino-1, koncesja Wejherowo. We wrześniu 2011 roku, PGNiG SA rozpoczęło techniczny odbiór gazu z łupków z tego odwiertu. Jeżeli wszystkie prace na koncesji Wejherowo będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, to wydobycie przemysłowe gazu z łupków w tym rejonie powinno zostać uruchomione w końcu 2014 roku.
PGNiG SA posiada najwięcej, bo 15 koncesji wśród wszystkich firm poszukujących gazu łupkowego w Polsce i stara się o kolejne. Zgodnie z koncepcją biznesową prace poszukiwawcze będą prowadzone zarówno samodzielnie (w ramach firm grupy PGNiG), jak i we współpracy z innymi podmiotami. Do końca kwietnia zostaną określone szczegółowe zasady współpracy PGNiG z firmami, z którymi w lutym br. wymieniono się listami intencyjnymi, tj. Tauron Polska Energia, PGE i KGHM.
Czytaj także
- 2025-07-18: Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
- 2023-01-25: Gazprom z poważnymi problemami. Koncern nie ma na razie realnej alternatywy dla europejskiego rynku
- 2022-10-28: Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.