Mówi: | Swiatłana Cichanouska |
Funkcja: | liderka białoruskiej opozycji |
S. Cichanouska: Białorusini żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich. Jednak nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu
Przedstawiciele białoruskiej opozycji podkreślają, sytuacja w kraju jest bardzo poważna. Z jednej strony od niemal pięciu lat ludzie na Białorusi żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich, doświadczają represji, są codzienne zatrzymania. – Co najmniej pół miliona ludzi musiało uciec z kraju – mówi agencji informacyjnej Newseria Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, która w 2020 roku kandydowała na stanowisko prezydenta Białorusi.
Od pięciu lat Swiatłana Cichanouska jest najważniejszą postacią białoruskiej opozycji. W 2020 roku opuściła swoją ojczyznę po wyborach prezydenckich, w których startowała i które uznano w wielu krajach za sfałszowane. Działaczka niezmiennie angażuje się na rzecz białoruskiej opozycji i jest uznawana za jej liderkę. Obecnie prowadzi swoją działalność na terenie Litwy. Zwraca uwagę na fatalną sytuację wielu Białorusinów, która, z uwagi na represje władz w Mińsku, oceniana jest jako bardzo poważna.
– Z jednej strony od niemal pięciu lat ludzie na Białorusi żyją jak w gułagach z czasów stalinowskich, doświadczają represji, są codzienne zatrzymania. Co najmniej pół miliona ludzi musiało uciec z kraju. Jesteśmy bardzo wdzięczni Polsce za przyjęcie setek tysięcy Białorusinów uciekających od represji. Świadczy to o waszej solidarności i odwadze. Z drugiej strony obywatele Białorusini nie poddają się mimo represji i brutalności reżimu. W kraju nasz ruch ma charakter głównie podziemny – mówi agencji informacyjnej Newseria.
Zdaniem Sztokholmskiego Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich (SCFEES) reżim Alaksandra Łukaszenki utrwala kontrolę nad społeczeństwem. Stosuje systematyczne represje. Tylko w 2024 roku co najmniej 2 tys. osób zostało pociągniętych do odpowiedzialności za „działalność ekstremistyczną”. Z taką sytuacją Swiatłana Cichanouska nie chce się pogodzić.
– Proszę ludzi, żeby dbali o swoje bezpieczeństwo i czekali na właściwy moment. Kiedy on nadejdzie, wyjdziemy na ulice, podejmiemy zdecydowane działania, jednak teraz musimy myśleć o swoim bezpieczeństwie, bo ludzie są potrzebni na wolności, nie w więzieniach. Mamy tysiące więźniów politycznych, a potrzebujemy aktywnych członków ruchu. Na emigracji możemy sobie pozwolić na większą aktywność. Utworzyliśmy alternatywny rząd na uchodźstwie. Nawiązaliśmy formalne stosunki ze światem demokratycznym, z USA, Wielką Brytanią i instytucjami demokratycznymi – relacjonuje swoją działalność kandydatka na prezydenta Białorusi z 2020 roku.
Działalność białoruskiej opozycji jest widoczna także w Polsce. Przykładem może być m.in. „March of Freedom” zorganizowany w Warszawie. Podnoszone są hasła m.in. związane z podważaniem wiarygodności wyborów. Polityczni emigranci zwracają także uwagę na łamanie praw człowieka w swojej ojczyźnie.
– Myślę, że sprawczość sił demokratycznych jest bardzo silna. Nawiązaliśmy wiele przyjaznych relacji w Unii Europejskiej, Parlamencie Europejskim. Oczywiście polska delegacja jest tutaj jedną z najbardziej aktywnych i wyrażających wsparcie dla nas. Kampania, w ramach której parlamentarzyści piszą listy do więźniów politycznych, jest niezwykle ważna dla nas, ponieważ ludzie za kratkami tracą nadzieję, a kiedy otrzymują listy z wolnego świata, to dla nich jak promyk nadziei – mówi Swiatłana Cichanouska.
Dodatkowym wyzwaniem jest sytuacja Białorusi w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Zdaniem liderki opozycji losy Białorusi i Ukrainy są ze sobą połączone.
– Ukraina to nie tort, którego kawałek można oddać Rosji, a resztę zostawić. Dla nas Białorusinów bardzo ważne jest, żeby Białoruś nie pozostała w rosyjskiej strefie wpływów. Niezależność Białorusi od Rosji jest również w interesie Unii Europejskiej, ponieważ tylko jako demokratyczne państwo Białoruś może być godnym zaufania partnerem dla zachodnich sąsiadów – zauważa.
Tymczasem w czwartek, 13 marca 2025 roku prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka podpisali umowę o pogłębieniu strategicznego partnerstwa i współpracy między Moskwą a Mińskiem. Zdaniem komentatorów to kolejny krok w stronę pogłębienia związku obu krajów.
– Widzimy, co się dzieje – Łukaszenka, który jest marionetką Putina, wysyła migrantów, żeby atakowali granice z Polską i Litwą. Z Łukaszenką u władzy pozostają też ciągłe groźby i szantażowanie użyciem broni atomowej. Nie chcemy być ciągłym źródłem zagrożenia w związku z rządami Łukaszenki, chcemy być godnym zaufania partnerem z demokratycznym rządem. Dlatego domagamy się przeprowadzenia ponownych wyborów, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i zaprzestania represji w Białorusi – apeluje Swiatłana Cichanouska.
Czytaj także
- 2025-05-26: W lipcu ma być gotowy projekt wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Rolnicy obawiają się niekorzystnych zmian w finansowaniu
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2025-05-07: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
- 2025-05-27: Parlament Europejski przeciwny centralizacji polityki spójności w UE. Apeluje o jej większą elastyczność
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-11: Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
5 czerwca wygaśnie obecny system wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Wrócą kontyngenty taryfowe i cła na część produktów rolnych. Do czasu zawarcia nowego, długoterminowego porozumienia handlowego ma obowiązywać tymczasowy mechanizm przejściowy: 7/12 rocznych kontyngentów taryfowych. – To będą trudne negocjacje, bo to też jest etap przygotowania całego procesu przyszłej integracji Ukrainy z Unią Europejską – ocenia minister rolnictwa dr Czesław Siekierski.
Finanse
Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha

Szacuje się, że w Polsce wciąż brakuje 1,5–2 mln mieszkań, mimo oddawanych przez dekady inwestycji deweloperskich i kilku programów wsparcia dla młodych na pierwsze mieszkanie. W tym kontekście wiele mówi się o konieczności przyspieszenia rozwoju społecznego budownictwa czynszowego, ale do tego potrzebne są grunty. Na ten cel przeznaczono 800 ha gruntów Skarbu Państwa, które znajdują się w Krajowym Zasobie Nieruchomości i które są zagospodarowywane wspólnie z samorządami. Ta pula gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe może być nawet trzykrotnie większa.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.