Mówi: | Jacek Kotas, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Adam Barbasiewicz, Kancelaria Cottyn, Barbasiewicz i Łyś-Gorzkowska |
Polska szczególnie narażona na ryzyko przestępczości transgranicznej. Drobne nieprawidłowości mogą mieć konsekwencja dla bezpieczeństwa UE i NATO
Ryzyko związane z przestępczością transgraniczną, przemytem oraz niekontrolowanym przypływem osób jest szczególnie wysokie w Polsce. Ze względu na położenie geopolityczne nawet drobne nieprawidłowości w ochronie granic mogą mieć poważne reperkusje międzynarodowe. Eksperci podkreślają, że polskie służby odpowiedzialne za ochronę granic powinny wzajemnie koordynować swoje działania, jednocześnie współpracując z międzynarodowymi instytucjami takim jak agencja Frontex.
– Głównym zadaniem każdego państwa jest ochrona własnych granic. Zagrożenia typu politycznego, przestępczego, terrorystycznego dotykają wszystkie państwa. My jesteśmy na te zagrożenia narażeni szczególnie, dlatego że wschodnia granica Polski stanowi też wschodnią granicę Unii Europejskiej oraz NATO – mówi agencji Newseria Biznes Jacek Kotas, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Ekspert dodaje, że z tego powodu nawet lokalne nieprawidłowości związane z ochroną granic państwowych mogą mieć międzynarodowe konsekwencje. W celu utrzymania bezpieczeństwa niezbędna jest więc skoordynowana współpraca wszystkich służb odpowiedzialnych za ich ochronę, takich jak służby celne, straż graniczna czy wojsko.
– Dzisiaj najbardziej obawiamy się zagrożenia terrorystycznego. Boimy się tego, że w niekontrolowany sposób będą napływały osoby, których zamiarem będzie zakłócenie spokoju społecznego w Polsce oraz spowodowanie zagrożenia dla życia i zdrowia naszych obywateli – tłumaczy Jacek Kotas.
Bezpieczeństwo i stabilność kraju mogą także zakłócić działania o charakterze przestępczym, m.in. przemyt, a także zagrożenie związane z sytuacją międzynarodową. Prezes NCSS wymienia tu także zagrożenie polityczne, rozumiane jako działalność obcych służb wywiadowczych na terenie naszego kraju.
– Aby radzić sobie z takim ryzykiem, trzeba na szczeblu krajowym trzeba wyznaczyć ludzi i przeznaczyć odpowiednie środki na to, aby wzmocnić kontrolę na granicach, a także starać się kontrolować teren Polski już po przekroczeniu granic, czyli sprawdzać, czy nie nastąpiło jakieś nielegalne przejście czy wwóz towaru – podkreśla Jacek Kotas.
Oprócz działań prowadzonych przez krajowe służby należy jednocześnie zacieśniać współpracę międzynarodową. Istotna jest tu przede wszystkim kooperacja z agencją Frontex, odpowiedzialną za ochronę granic Unii Europejskiej.
– Przestępczość na poziomie zorganizowanym i zaawansowanym może być zwalczana skutecznie. Natomiast problemem, na który państwo nie ma skutecznych środków, jest przestępczość masowa drobna – mówi Adam Barbasiewicz, wspólnik w Kancelarii Cottyn, Barbasiewicz, Łyś-Gorzkowska.
Jak podkreśla, problematyczna jest walka z drobnymi wykroczeniami o charakterze karno-skarbowych, takimi jak np. przemyt niewielkich ilości papierosów czy alkoholu. Pojedynczy proceder tego typu jest bardzo trudny do wykrycia, jednak w skali całego kraju zjawisko generuje duże straty dla gospodarki.
– Jedną z naszych propozycji jest stworzenie i dodanie kategorii niektórych wykroczeń karno-skarbowych do Krajowego Rejestru Skazanych tak, aby sądy i inne organy w zakresie szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości miały pełną informację o historii kryminalnej danej osoby, czy dana osoba nie popełnia tych wykroczeń w sposób permanentny tak, aby uczynić sobie z tego stałe źródło dochodu – informuje Adam Barbasiewicz.
Dzięki temu w stosunku do takiej osoby będzie można zastosować inne środki niż w stosunku do osoby, która popełniła wykroczenie po raz pierwszy.
Barbasiewicz proponuje także inne rozwiązanie, które pozwalałoby służbom celnym na zatrzymanie na granicy cudzoziemca, wobec którego istnieje nieuregulowana należność publiczno-prawna.
– Czyli np. cudzoziemca, który zostały w Polsce skazany na karę grzywny albo otrzymał mandat z powodu przemytu. Warunkiem ponownego wjazdu do Polski byłoby uiszczenie takiej należności – wyjaśnia Barbasiewicz
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym służby państwowe nie mają takiej możliwości, a osoby mające na koncie liczne drobne wykroczenia mogą nadal legalnie przekraczać polską granicę.
Czytaj także
- 2024-12-09: Frontex chce stworzyć cyfrowego bliźniaka zewnętrznych granic UE. Umożliwi to przygotowanie na różne scenariusze i zagrożenia
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
- 2024-10-15: Problem nielegalnej migracji wymaga wzmocnienia unijnej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Europosłowie apelują o większe uprawnienia dla Frontexu
- 2024-07-18: Branża tytoniowa alarmuje o drastycznych podwyżkach akcyzy. Są kilkukrotnie wyższe od zaplanowanych do 2027 roku
- 2024-05-29: Infrastruktura krytyczna w polskich miastach jest dobrze chroniona. Nadal są jednak słabe punkty
- 2024-06-03: Ministerstwo Zdrowia chce zakazać sprzedaży mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu. Według ekspertów doprowadzi to do wzrostu szarej strefy
- 2024-05-29: Rosną koszty transportu morskiego. Wszystko przez ataki bojowników Huti na statki handlowe
- 2023-12-15: Problem nielegalnej migracji do UE znów się nasila. Statystyki najwyższe od 2016 roku
- 2024-01-03: Przepisy dotyczące dostępu do broni bez wpływu na zapobieganie aktom terroryzmu. Skala problemu rośnie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.