Mówi: | Maciej Grabowski |
Funkcja: | minister środowiska |
Priorytetami resortu środowiska do końca kadencji będą ustawa wrakowa, prawo łowieckie i przepisy dotyczące elektrośmieci
Efektywność energetyczna i działania związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych będą priorytetami Ministerstwa Środowiska w najbliższych latach. Chociaż dużo inicjatyw będzie podejmowanych również w pozostałych obszarach. Wśród najpilniejszych zadań jest dokończenie prac nad ustawą wrakową i ustawą o elektrośmieciach. Najważniejszym projektem do końca kadencji będzie nowelizacja gwarantująca odszkodowanie dla rolników za straty spowodowane przez dzikie zwierzęta.
– Paleta naszych działań jest bardzo szeroka, ale naszym priorytetem w najbliższych latach będzie efektywność energetyczna i działania związane z ograniczeniem emisji gazów – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Grabowski, minister środowiska.
Jak zapewnia minister, programy wsparcia oferowane przez resort środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są odpowiedzią na potrzeby rynku. Grabowski przekonuje, że pomiędzy władzami centralnymi, samorządami a beneficjentami z sektora prywatnego jest prowadzona intensywna wymiana informacji.
Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wyznaczonych przez prawo unijne i krajowe celów w zakresie ochrony środowiska. Jak wyjaśnia Grabowski, beneficjenci wskazują ministerstwu oraz NFOŚiGW możliwości, a organy centralne współfinansują inicjatywy.
W odpowiedzi na potrzeby rynku powstały programy priorytetowe w 26 obszarach. Grabowski tłumaczy, że obejmują one niemal wszystkie ważne zagadnienia środowiskowe. Dofinansowywane są m.in. budowa oczyszczalni ścieków czy sieci kanalizacyjnych, redukcja zanieczyszczeń powietrza, wzrost efektywności energetycznej czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
– Te działania są bardzo różnorakie i skierowane do różnych beneficjentów. To nie są tylko samorządy lokalne, chociaż one są bardzo ważnymi partnerami, lecz także przedsiębiorcy, którzy mogą sięgać po te środki, żeby współfinansować np. swoje filtry w kominach – podkreśla Grabowski.
Poza dofinansowywaniem inwestycji resort stara się również wpływać na poprawę jakości środowiska naturalnego poprzez prawodawstwo. Resort liczy na to, że jeszcze przed końcem kadencji uda się zakończyć prace nad kilkoma ważnymi projektami.
Najważniejszym z nich – według Grabowskiego – jest zmiana prawa gwarantująca odszkodowania dla rolników za zniszczenia spowodowane przez dziką zwierzynę. Nowelizacja ma też dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że tworzenie obwodów łowieckich i organizacja polowań na gruntach prywatnych bez zgody ich właścicieli narusza prawo własności. Projekt budzi dużo kontrowersji.
Grabowski ma nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis, który m.in. zagwarantuje rolnikom odszkodowania oraz przyspieszy proces szacowania strat.
– Wydaje mi się, że ci rolnicy mają prawo do tego, żeby mieć zapewnione odszkodowanie. Dlatego bardzo mi zależy na tym, żeby projekt w podobnym kształcie do tego, który przedstawiliśmy parlamentowi, został ostatecznie przez Sejm przyjęty – mówi Grabowski.
Dodaje, że resort będzie jeszcze w tej kadencji chciał przeprowadzić przez Sejm ustawę o elektrośmieciach. Ma ona zwiększyć poziom sprzętu elektronicznego, który podlega utylizacji. Za niewypełnianie unijnych norm Polsce grożą kary. Ustawą zajmuje się specjalnie powołana do tego podkomisja sejmowa.
Trzecią istotną sprawą jest tzw. ustawa wrakowa, czyli przepisy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ubiegłym tygodniu do projektu swoje uwagi zgłosili senatorowie, na najbliższym posiedzeniu zajmie się nimi Sejm. Zgodnie z założeniami resortu nowelizacja ma ograniczyć szarą strefę w recyklingu pojazdów.
Czytaj także
- 2024-12-18: Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
- 2024-12-23: Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
- 2024-12-09: Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.
Prawo
W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania
W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.