Mówi: | Aleksandra Zagajewska |
Funkcja: | rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie |
Wigilia to normalny dzień pracy, chyba że pracodawca postanowi inaczej
Wigilia to zwykły dzień pracy. Decyzję o skróceniu czasu pracy lub o tym, by ten dzień był wolny, podejmuje pracodawca. Pracownikom, którzy chcą mieć w Wigilię wolne, pozostaje tylko wykorzystanie dnia urlopu lub – gdy pracodawca nie chce się zgodzić – urlopu na żądanie.
Zgodnie z prawem Wigilia jest traktowana jako normalny dzień pracy. Normą od lat jest jednak to, że w biurach, urzędach czy sklepach czas pracy jest skracany przez pracodawców po to, aby pracownicy mieli czas przygotować wieczerzę wigilijną.
– Wigilia jest normalnym dniem pracy, więc jeżeli pracownik chce mieć wolne w ten dzień, najlepiej by było, gdyby wziął urlop wypoczynkowy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Aleksandra Zagajewska, rzeczniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie. – Urlopu udziela pracodawca, więc pracownik musi na wykorzystanie urlopu uzyskać jego zgodę.
Wyjątkiem jest urlop na żądanie. Każdemu zatrudnionemu przysługują rocznie 4 takie dni. Wystarczy tylko powiadomić pracodawcę, że tego dnia nie przyjdziemy do pracy – choćby telefonicznie.
Jedną z zasad Kodeksu pracy jest także to, że w każdym wypadku, również dotyczącym czasu pracy, pracodawca może stosować korzystniejsze dla pracowników rozwiązania niż określają to przepisy tego Kodeksu.
– Pracodawca może oczywiście zwolnić pracowników w tym dniu do domu wcześniej – mówi rzeczniczka.
Aby zachować prawo do wynagrodzenia, pracownik nie powinien się spieszyć z wyjściem z firmy sam, bez pytania o to pracodawcy.
– Pracownik może także za zgodą pracodawcy zwolnić się sam, ale musi mieć świadomość tego, że wynagrodzenie należy się za pracę wykonaną i jeżeli się zwalnia w celach prywatnych, pracodawca za ten nieprzepracowany czas nie musi zapłacić – wyjaśnia Aleksandra Zagajewska.
Są inne sposoby uregulowania czasu pracy w Wigilię – można tego dokonać w przepisach wewnętrzzakładowych, które obowiązują tylko w danej firmie.
– Inną możliwością jest ustalenie Wigilii w zakładzie pracy jako dnia wolnego, w zamian pracownik będzie musiał przepracować inny dzień wyznaczony przez pracodawcę w okresie rozliczeniowym – wyjaśnia Aleksandra Zagajewska.
Związki zawodowe postulują, aby dzień Wigilii dołączył do innych dni ustawowo wolnych od pracy, na wzór np. święta Trzech Króli. Pracodawcy są temu przeciwni argumentując, że dni wolne to duże straty i dla nich, i dla budżetu państwa.
Wigilia jest dniem ustawowo wolnym od pracy np. w Estonii, na Łotwie, na Słowacji i w Bułgarii.
Czytaj także
- 2024-12-24: Alicja Węgorzewska: Święta Bożego Narodzenia nie są o Mikołajku, prezentach czy światełkach. W tym czasie trzeba wracać myślami do Betlejem
- 2024-12-13: Luna: Fajną opcją jest praca w sylwestra zamiast skupiania się na zabawie. Jeszcze nie mam planów na ten czas
- 2024-12-12: Sebastian Karpiel-Bułecka: Z zawodu jestem architektem, a muzyka to jest moja pasja. Nie byłem spięty, żeby za wszelką cenę zrobić wielką karierę
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-11-22: Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
- 2024-12-04: Zmęczenie i spadek motywacji coraz częstszym problem polskich pracowników. Niewielu może liczyć na wsparcie pracodawców
- 2024-10-09: Qczaj: Siedem lat temu pod wpływem jesiennej chandry rozpocząłem swoją karierę. Teraz dostaję od życia dużo fajnych niespodzianek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.