Mówi: | Jacek Cichosz |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | PGE EJ 1 |
Prezes PGE EJ 1: Udział w projekcie jądrowym jest w interesie KGHM, Enei i Tauronu
Trwają konsultacje nad rządową strategią w dziedzinie polityki energetycznej. Każdy ze scenariuszy zakłada rozwój energetyki jądrowej, co potwierdziło zaangażowanie w projekt jądrowy kolejnych spółek Skarbu Państwa. KGHM, Enea i Tauron podpisały umowę o nabyciu udziałów w spółce PGE EJ 1, ponieważ jest to w ich interesie – uważa prezes PGE EJ 1.
– Podpisanie umowy to bardzo ważny krok, który potwierdza zainteresowanie i jednocześnie zaangażowanie krajowych partnerów biznesowych w ten projekt. Jest to wyraźny sygnał, że również polscy partnerzy biznesowi widzą rolę energetyki jądrowej w krajowym miksie energetycznym. Co więcej, realizacja tego projektu wpisuje się w ich strategię – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1.
3 września w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy KGHM, Enea oraz Tauron podpisały umowę o nabyciu po 10 proc. udziałów w spółce celowej PGE, która jest odpowiedzialna za projekt jądrowy. Kapitał tych trzech dużych spółek Skarbu Państwa ma zostać wykorzystany do pokrycia kosztów fazy wstępnej projektu. Porozumienie przewiduje również, że udziałowcy podejmą decyzję o ewentualnym dalszym zaangażowaniu w 2017 r. po przeprowadzeniu kolejnych analiz.
– W przypadku firmy Tauron czy Enea, spółek wytwarzających i sprzedających energię elektryczną, jest to część dywersyfikacji portfolio. W przypadku spółki KGHM jest to możliwość odbioru energii elektrycznej i zarządzania ryzykiem zmienności cen energii elektrycznej w przyszłości. Od strony projektowej pozyskujemy trzech bardzo silnych i doświadczonych partnerów z rynku krajowego do kolejnych etapów realizacji tego projektu – tłumaczy Cichosz.
Według prezesa PGE EJ 1 zaangażowanie kilku ważnych podmiotów pod kontrolą MSP potwierdzą wiarygodność dokumentów, które definiują kierunki polskiej polityki energetycznej. W styczniu 2014 r. rząd przyjął program energetyki jądrowej, a obecnie Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem polityki energetycznej Polski do 2050 r.
– Istotny jest fakt, że w przypadku polityki energetycznej Polski we wszystkich trzech scenariuszach rozwoju energetyka jądrowa ma swoje miejsce – podkreśla Jacek Cichosz.
Obecnie w Żarnowcu oraz we wsi Lubiatowo (lokalizacja o nazwie Choczewo) trwają prace badawcze, dzięki którym inwestor będzie mógł uzyskać decyzję środowiskową oraz lokalizacyjną. W przyszłym roku wnioski z badań i inwentaryzacji będą podsumowywane i trafią do tzw. raportu z oceną oddziaływania na środowisko – mówi prezes PGE EJ 1.
– Równolegle trwają prace przygotowawcze do realizacji samych badań lokalizacyjnych, w szczególności uruchomienia monitoringów sejsmicznego i meteorologicznego. W lokalizacji Żarnowiec kilka miesięcy temu stanął maszt meteorologiczny. Prowadzimy prace przygotowawcze do postawienia analogicznego masztu w lokalizacji Choczewo – dodaje.
Kluczowym punktem projektu będzie ogłoszenie postępowania zintegrowanego. W ramach tego przetargu zostanie wyłonione konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za wybór technologii, finansowania oraz proces budowy elektrowni jądrowej.
– Pracujemy nad finalizacją całej koncepcji, szczegółami dotyczącymi kwestii zakresów, podejścia, samego trybu postępowania i uzyskania wszystkich wewnętrznych zgód korporacyjnych na uruchomienie tak dużego postępowania. Planujemy, że samo rozpoczęcie tego postępowania będzie miało miejsce na początku przyszłego roku – mówi Jacek Cichosz.
Czytaj także
- 2025-05-08: J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej
- 2025-05-07: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.