Mówi: | Adam Rodak |
Funkcja: | kierownik strefowy w Wydziale Rozwoju Sieci Dilerskiej |
Firma: | Toyota Bank Polska SA |
Firmy motoryzacyjne szykują oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalne warunki finansowania dają duże oszczędności przy zakupie auta
Wiele niepełnosprawności, jak upośledzenie narządów ruchu, powstrzymuje ludzi od kierowania samochodem. Tymczasem własne auto pomaga przezwyciężyć część trudności, jakie stawia miasto i infrastruktura drogowa, i ułatwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Producenci samochodów pracują nad rozwiązaniami wspierającymi mobilność osób z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o odpowiednie wyposażenie aut i systemy zapewniające bezpieczeństwo, ale też o finansowanie takich zakupów. Przykładem może być nowa oferta Toyota Banku z niższą marżą i oprocentowaniem, która pozwala kupić dopasowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Toyotę Proace z oszczędnością rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem może być do tego dofinansowanie PFRON.
– Polskie miasta cały czas rozszerzają swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pojawiają się windy, podjazdy, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się, jednak nadal jest ich stosunkowo mało, szczególnie w miejscach mniej popularnych. Osoby z niepełnosprawnością ruchową spotykają się przede wszystkim z ograniczeniami w postaci kostek brukowych, studzienek czy krawężników, ale trawniki, żwir czy piach również stanowią dla nich barierę – mówi agencji Newseria Biznes Adam Rodak, kierownik strefowy w Wydziale Rozwoju Sieci Dilerskiej Toyota Bank Polska.
Problemem jest też transport publiczny, nie zawsze przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W pokonaniu trudności związanych z mobilnością pomóc może własny samochód.
– Przede wszystkim samochodem możemy dojechać w dalsze rejony, szczególnie posiadając np. niebieską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pozwala ona na wjazd pod zakaz ruchu w obu kierunkach, która ułatwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych – mówi Adam Rodak.
Jak wskazuje raport Instytutu Łączności „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G”, barierą w samodzielnym przemieszczaniu się jest m.in. kosztowna modyfikacja pojazdów pod kątem określonych rodzajów niepełnosprawności, np. wprowadzenia ręcznych pedałów gazu i „klapkowej” dźwigni zmiany biegów. To zaś powstrzymuje część osób z niepełnosprawnościami od kierowania samochodem. Dlatego najwięksi producenci wprowadzają na rynek pojazdy ułatwiające mobilność.
– Toyota dąży do udostępnienia mobilności wszystkim, którzy tego potrzebują, dlatego też nasze samochody w znacznej części są wyposażone w silniki hybrydowe, które mają automatyczne skrzynie biegów. To już jest jedno z udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Kolejnym udogodnieniem jest zamontowana platforma w Toyocie Proace, która umożliwia bezpieczny wjazd wózka oraz jego poprawne zabezpieczenie podczas podróży – wymienia ekspert.
Model Toyota Proace może zostać wyposażony w specjalne platformy, najazdy teleskopowe z bieżnią antypoślizgową i windy elektryczne. Umożliwiają one wprowadzenie do samochodu osoby na wózku inwalidzkim. Atestowany zestaw, który składa się z listew cargo na podłodze, pasów mocujących wózek oraz trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, dba o bezpieczeństwo jazdy. Z kolei na podstawie zaświadczenia o niepełnosprawności w wybranych samochodach marki Toyota, dostępnych z finansowaniem w kredycie lub leasingu Toyota Financial Services (TFS), można bezpłatnie zamontować system Carospeed. Umożliwia on prowadzenie samochodu osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim i działa na zasadzie gaz-hamulec.
– Notujemy coraz większe zainteresowanie tego typu pojazdami, dlatego też oferta Toyota Mobility została uzupełniona o ofertę Toyoty Bank Polska, kredyt Mobility, która pozwala na korzystanie z samochodów osobom o niepełnej sprawności ruchowej w korzystnej i dostosowanej do swoich potrzeb racie – wyjaśnia ekspert Toyoty.
Toyota Financial Services oferuje specjalny kredyt na zakup modeli Proace (Verso i Verso City) ze specjalną zabudową Mobility. Obniżone koszty obsługi kredytu, niższa marża i oprocentowanie pozwalają kupić dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami samochód taniej niż w przypadku standardowego kredytu. Kupujący mogą także ubiegać się o dofinansowanie PFRON do zakupu oprzyrządowania samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu.
Toyota Financial Services kontynuuje także udział w akcji #jedziemyzpomocą, zapoczątkowany podczas pandemii przez Toyota Motor Poland. W ramach akcji TFS bezkosztowo przekazuje auta szpitalom, które walczą z pandemią koronawirusa.
– W ramach #jedziemyzpomocą Toyota przekazała kilkadziesiąt samochodów jako wyraz wsparcia da medyków i szpitali. Toyota Financial Services również uczestniczyła w akcji. Dziś, półtora roku po wybuchu pandemii, przekazujemy kolejne samochody. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma toyotę corollę w wersji hybrydowej, która ma ułatwić mobilność medykom i przeciwdziałać pandemii w Polsce – wskazuje Adam Rodak.
Auta przekazane medykom w całej Polsce przez Toyotę w ciągu ostatniego półtora roku pokonały już blisko 200 tys. km, przewożąc próbki do badań i transportując personel medyczny.
Czytaj także
- 2025-07-04: Część środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-07-08: Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-06-17: Nowe opłaty za emisję CO2 mogą spowodować wzrost kosztów wielu małych i średnich firm. Eksperci apelują o mądre instrumenty wsparcia [DEPESZA]
- 2025-06-25: Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora
- 2025-06-11: ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach
- 2025-05-27: Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami
- 2025-05-23: Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy
- 2025-05-28: UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.