Mówi: | Maciej Owczarek |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Enea S.A. |
Produkcja energii ze słońca do 2016 roku 500 razy większa niż obecnie. Enea nie chce jednak w nią inwestować
Rynek fotowoltaiki ma przed sobą ogromne szanse rozwoju, także w Polsce – zapewniają przedstawiciele branży. Dziś Polska ma 2 MW mocy zainstalowanej w tym źródle energii, a do 2016 r. moce te zwiększyć mogą się ponad 500-krotnie, do 1,1 tys. MW. Maciej Owczarek, prezes Enei sceptycznie podchodzi do tych danych i stawia raczej na biogaz i wiatr.
Europa z wynikiem ok. 75 proc. światowej mocy zainstalowanej w fotowoltaice po raz kolejny została globalnym liderem w produkcji energii z tego źródła. Wyjątkowo udany dla Unii Europejskiej pod względem rozwoju fotowoltaiki był miniony rok. Przybyło wówczas prawie 22 tys. MW paneli słonecznych, co daje łącznie 51,716 MW mocy na koniec 2011 r.
EPIA (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego) w swoim najnowszym raporcie „Globalne perspektywy rynku fotowoltaiki do 2016 r." dowodzi, że ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał.
– Proponowałbym być bardzo precyzyjnym, jeśli chodzi o modę i tak zwane twarde liczby – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Maciej Owczarek, prezes Enei.
Zwraca także uwagę, że fotowoltaika, zwłaszcza w Niemczech i w Czechach rozwinęła się tak dobrze dzięki specjalnym programom pomocowym.
– Tak samo, jak rozwijały się farmy wiatrowe. Ja nie chcę przez to powiedzieć, że to nie jest obszar, który jest niebezpieczny czy ryzykowny, ale na pewno wymagający bardzo dużej rozwagi przy podejmowaniu decyzji – tłumaczy prezes Enei.
Spółka inwestuje w odnawialne źródła energii, ale stawia przede wszystkim na elektrownie wiatrowe i biogazownie. W swojej strategii firma zakłada osiągnięcie do 2020 r. 250-350 MW mocy zainstalowanej w wietrze oraz około 40-60 MW w biogazowniach. Fotowoltaika nie została tu ujęta.
– Nie jesteśmy na Saharze i na pewno nie możemy liczyć na to, że fotowoltaika będzie stanowiła znaczącą część naszego miksu energetycznego. To są dobre rozwiązania dla energetyki rozproszonej. Wtedy, kiedy są małe źródła, gospodarstwa domowe, domy bądź też małe firmy. Natomiast dla dużej energetyki praktycznie ten sektor jest nie do wykorzystania – uważa Maciej Owczarek.
Dodaje, że Enea będzie inwestowała w to źródło energii „w sposób śladowy".
Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę będzie uzależniona w dużym stopniu od tego, jaki zostanie ostatecznie przyjęty system wsparcia dla tego typu źródeł energii. Do końca roku, jak zapewnia resort gospodarki, ma zostać uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii, która będzie regulowała wysokość dofinansowania również dla fotowoltaiki.
Czytaj także
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-26: Patricia Kazadi: To będzie bardzo pracowita wiosna. Pracuję nad własną muzyką
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-08-26: Polska nie może się uwolnić od węgla. Wszystko przez brak inwestycji w modernizację sieci elektroenergetycznych
- 2024-08-14: Coraz więcej odmów przyłączenia do sieci dla źródeł OZE. Problemy ma nie tylko Polska
- 2024-06-28: Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych
- 2024-07-05: Wymiana oświetlenia w stolicy na ostatniej prostej. Zwrot z inwestycji już widać na rachunkach za prąd
- 2024-06-11: Cieńsze od włosa ogniwa słoneczne zwiększą możliwości dronów. Są lżejsze i wydajniejsze niż tradycyjne ogniwa
- 2024-04-30: Wzrost inwestycji prywatnych przesądzi o rozwoju polskiej gospodarki w najbliższych latach. Sektorami przyszłości są nowe technologie i zielona energetyka
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.